کنکوری های ۹۶، حتی اگر کامل به درس‌هایتان مسلط نشده اید، تست بزنید(بخش اول)

از آزمون‌های سراسری غافل نشوید
کنکوری های ۹۶ سلام…
بگذارید این مقاله را با یک سوال شروع کنم:
آیا تست­های آزمون‌های سراسری گذشته را زده‌اید یا مثل برخی از داوطلبان تصور می‌کنید که در ابتدا باید به همۀ دروس مسلط شوید و سپس تست‌های آزمون­های سراسری را بزنید؟
چون تصور می‌کنید که در بهترین سطح مطالعاتی خود نیستید و هنوز مطالبی مانده است که باید مطالعه کنید و در حال حاضر تست­ها به اصطلاح  حرام می‌شوند. آیا شما هم مانند برخی از داوطلبان اینگونه فکر میکنید؟
 
images

دوستانی که چنین تصوری دارند، باید بدانند که هیچ وقت به حد ایده آل خود نمی‌رسند و هر چقدر که مطالعه کنند، باز هم جا برای خواندن و بهتر دانستن وجود دارد؛ در واقع نباید همۀ عقب ماندگی‌های خود را رفع کرد و ضعف‌های خود را برطرف ساخت و سپس سراغ تست رفت؛ زیرا کنکور، یک آزمون تستی است و آزمون تستی ویژگی‌های خودش را دارد که با یک آزمون تشریحی متفاوت است؛
 
حتی متن یک سؤال تستی با یک سؤال تشریحی فرق دارد و مهم­تر از همه اینکه در آزمون­های تستی، زمان پاسخگویی محدود است و شما باید بتوانید در زمان کوتاهی، گره و نکتۀ یک سؤال تستی را بیابید و سپس صحیح­ترین پاسخ را انتخاب کنید. به همین دلیل، برای آمادگی در کنکور، فقط مطالعۀ کتاب‌ها و مباحث درسی کافی نیست و باید برای هر درس، زمانی را به تست زنی اختصاص دهید و هنگام پاسخگویی، به عنصر زمان نیز توجه داشته باشید.
 
در این میان، آزمون­های سراسری سال­های گذشته منبع بسیار خوبی برای آمادگی شماست؛ بویژه لازم است که سؤال­های آزمون سراسری را به صورت مجموعه­ای پاسخ دهید؛ برای مثال به  مجموعۀ سؤال­های دروس عمومی شامل زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی، و زبان خارجی در زمان تعیین شده (۷۵ دقیقه) پاسخ دهید یا حتی به  کل سؤال­های عمومی و اختصاصی یک گروه آزمایشی کنکور یک سال، در مدت زمان تعیین شده و در شرایطی مشابه آزمون سراسری پاسخ دهید و به این وسیله به سطح آمادگی خود پی ببرید و با مطالعۀ پاسخ تشریحی تست­ها، به نکته‌های ظریف و خاص هر تست پی برده  و به نوعی به مرور مباحث درسی بپردازید.
 
به این نکته مهم توجه داشته باشید که در جلسۀ کنکور، از سؤالی  به  سؤال دیگر رفتن و فکر خود را از مطلبی  به مطلب دیگر سوق دادن، به سرعت عمل و تسلط زیادی نیاز دارد، و هدف از حل تست در این مرحله، افزایش سرعت عمل، تسلط بر کنترل وقت و ایجاد نگاه جامع به دروس است.

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.