کنکوری های ۹۶، روزهای سرنوشت ساز خرداد را دریابید(بخش اول)

داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۶ کمتر از ۴۰ روز تا آزمون سراسری زمان دارند. به همین دلیل، امسال خاص‌تر از سال­های دیگر است. این فرصت موجود می‌تواند برای برخی از داوطلبان، زمانی طلایی و بسیار مفید، و برای عده­ای دیگر عامل فراموش کردن مباحث درسی و کمتر شدن آمادگی­شان باشد؛ از همین رو، باید یک برنامۀ دقیق و منظم برای زمان باقی مانده وجود داشته باشد. نکات زیر به همین منظور خدمتتان ارایه می­گردد.

فریب نخورید
با توجه به اینکه بین پایان امتحانات تا برگزاری آزمون سراسری فاصله قابل توجهی وجود دارد، بسیاری از افراد سودجو برای بهره‌برداری از این دوران دندان تیز کرده­اند و با تبلیغ‌هایی فریبنده، اما توخالی، می‌خواهند زمان و هزینه داوطلبان را به غنیمت بگیرند.
 
در واقع این روزها مؤسسات به ظاهر علمی و آموزشی و برخی از مدرسانی که با تبلیغات، مشهور شده‌اند، به سراغ دو گروه از داوطلبان می‌روند: یک دسته افرادی که تاکنون کوتاهی کرده‌اند و اکنون می‌خواهند یکشبه ره صدساله را بپیمایند، و گروه دیگر داوطلبانی که کوشا و درسخوان بوده­اند، اما می‌خواهند صد در صد مطمین شوند که امسال در رشته و دانشگاه مورد نظرشان پذیرفته خواهند شد.
 
اکنون نوبت تبلیغات آنهاست که بگویند به کمک جزوات، کتاب های به اصطلاح جمع بندی یا همایش و یا مدرسان ما، به صد در صد سؤال‌های آزمون سراسری فلان یا بهمان درس پاسخ خواهید داد؛ حتی گاهی اوقات می‌شنویم که مدرسی می‌گوید طراح سؤال‌های کنکور است یا یکی از آشنایانش یکی از طراحان است، و بدین وسیله اعتماد داوطلبان را جلب می‌کند . باور کنید که این افراد تنها باد می‌کارند و در مقابل، چمدان های پر از پول را درو می‌کنند. هیچ یک از داوطلبان موفق، به یاری این مؤسسات یا مدرسان به جایی نرسیده‌اند.
 
ba258f107534a10c8806979d240ded84_xl

آنها با کوشش و سعی خودشان موفق شده‌اند، و اگر هم از کتاب کمک آموزشی مؤسسه‌ای بهره برده یا از مدرسی یاری گرفته‌اند، این یاوران  در طول زمان  و بتدریج مؤثر واقع شده‌اند، و به هیچ وجه دوپینگ کردن، و در یک برهه زمانی در تیرباران همایش‌های رنگ به رنگ و مدرسانی با هزینه‌های نجومی قرار گرفتن، عامل موفقیت نخواهد بود. این مساله شامل همایش‌ها نیز می‌شود؛ البته  ما با همایش و جمع‌بندی مخالف نیستیم، اما اینکه شما در چه همایشی شرکت کنید، بسیار مهم است.
 
آیا سطح همایش با دانش شما همخوانی دارد؟ آیا مدرس مربوط قصدش جمع‌بندی و یادآوری یک مجموعه از نکات مهم است یا می‌خواهد با چند فرمول، شما را قانع کند که تمام تست‌های کنکور را می‌توان با راهکارهای وی جواب داد؟ (کافی است به یک متخصص درس مورد نظر همان فرمول‌ها را بدهید تا به شما نشان دهد که چقدر استثنا وجود دارد و تعداد قابل توجهی از تست‌ها با همین فرمول‌ها قابل حل نیستند، و تازه حفظ کردن ده‌ها فرمول در روزهای آخر، بدون اینکه مطلب را درک کنید و استفاده از آنها در سر جلسه آزمون، امکان پذیر نیست).
 
حتی در همایش‌های خوب و مفید هم شما باید با آمادگی روحی کامل شرکت کنید تا از آنها بهره ببرید؛ زیرا گاه در یک همایش، داوطلبی سؤالی می‌کند یا مدرس نکته‌ای را می‌گوید که شما اصلاً از آن اطلاعی ندارید. این مساله نباید باعث شود که روحیه تان را از دست بدهید و فکر کنید که خیلی عقب هستید، بلکه باید بپذیرید که قرار نیست به صد درصد سؤال­ها­ی یک درس پاسخ صحیح دهید و همه نکات یک درس را بلد باشید. شما در همایش شرکت کرده‌اید تا آنچه می‌دانید، در ذهنتان نهادینه شود و بتوانید به سؤال‌های تستی آن مباحث پاسخ دهید؛ نه اینکه همه چیز و همه نکات را فرا بگیرید.
 
دانش‌آموزی می‌گفت در همایش یکی از مدرسان معروف، تست‌های بسیار سختی ارایه می‌شد که دانش‌آموزان کلاس‌های درسی همان مدرس، قادر به پاسخگویی آنها بودند و وی پس از هر پاسخگویی، از حاضران می‌خواست که به تشویق فرد پاسخگو بپردازند و در نهایت، پس از پایان همایش، علاوه بر از دست دادن زمان و هزینۀ خود، با کوله باری از یاس و ناامیدی به خانه برگشتم.
 
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.