کنکوری های ۹۷: انگیزه داشتن، مهم‌تر از تلاش است(بخش اول)

الان که مشغول خواندن این مقاله هستید، حدود دو ماه تا آزمون سراسری باقی مانده است؛ مدت زمانی که همه شما عزیزان، چه آنهایی که قبلاً خوب مطالعه کرده‌اید و چه آنهایی که مطالعه چندان رضایت بخشی نداشته‌اید، می‌توانید در این زمان، کلی کار انجام داده و وضعیت خود را به طور کامل تغییر داده و بهتر کنید؛ اما این شرایط، کاملاً بستگی به شما و روحیه‌تان دارد. دیروز دو نفر از عزیران کنکوری که دقیقاً در شرایط یکسانی درس می‌خوانند با یکدیگر درباره کنکور صحبت می‌کردند: یکی از این افراد از عملکرد خود راضی بود و دیگری با اینکه تلاش خیلی زیادی کرده بود، هنوز هم از تلاش خود رضایت نداشت و می‌گفت مطمین است که آزمون خوبی نخواهد داد.
 
می‌دانید اختلاف این دو نفر در چه چیزی است؟ یکی از آنها به خود و توانایی‌هایش اعتماد داشت و دیگری با وجود همه تلاشی که انجام داده بود، به خود و توانایی‌هایش ایمان نداشت. همین موضوع باعث می‌شود تا او و سایر عزیزانی که شبیه این داوطلب گرامی هستند، نتوانند با انگیزه راهشان را ادامه داده و بتوانند نتیجه‌ای که مطابق تلاششان باشد، کسب کنند. هر چه شما عزیزان به زمان برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شوید اهمیت روزها و دقایق برایتان بیشتر می‌شود و در چنین شرایطی، یک انگیزه بالا و خوب می‌تواند موتور محرک خوبی برای پیشرفت شما و کسب نتیجه بهترتان شود.
 
قبل از هر چیز به شما «خسته نباشید» می‌گوییم و برایتان آرزوی بهترین‌ها را داریم و از خدا می‌خواهیم به آنچه که در رویاهایتان ترسیم کرده‌اید، برسید؛ اما حتماً می دانید که شرط رسیدن به جایگاه‌های عالی و اهداف بلند، فقط ترسیم رویاهای مثبت و دعای اطرافیان نیست؛ نه اینکه بی‌تاثیر باشد، اما شرط اصلی، همان اراده و تلاش شماست. ساده بگوییم: اگر اراده شما ضعیف باشد تلاشی در کار نیست و حتی اگر بخواهید به اهداف شیرین و عالی فکر کنید، این انگیزه و اراده شماست که تاثیر نهایی را خواهد گذاشت. هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک می‌شویم، برخی از کنکوری‌های عزیز، احساس ناامیدی کرده و حتی برخی از آنها به ماندن در پشت کنکور می‌اندیشند؛ البته کسانی نیز هستند که همچنان با انگیزه به پیش می‌روند، و شرایط بدی که ممکن است گاهی پیش بیاید و حرف‌های ناامید کننده اطرافیان هم تاثیری در نیروی اراده و انگیزه این عزیزان نخواهد گذاشت.
 
در این سلسله از مقاله ها می‌خواهیم با شما عزیزان درباره شرایط مختلفی که ممکن است در این روزها داشته باشید و کاری که باید برای بهتر شدن وضعیتتان تا کنکور انجام دهید، صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.
index

خدا قوت
در میان شما داوطلبان عزیز، افراد زیادی وجود دارند که تا الان بخوبی تلاش کرده، با برنامه‌ریزی پیش رفته و مطالعه موفقی داشته‌اند. یک «خدا قوت» اساسی نثار این عزیزان می‌کنیم. باید بدانید که روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور، بسیار مهم است. همان گونه که احتمالاً می‌دانید، یک ماه پایانی تا کنکور و دوران جمع‌بندی، سومین گذرگاه طلایی کنکور نامیده می‌شود.
 
این موضوع، بسیار مهم است که شما داوطلبان عزیز در این روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری آزمون ساسری، چه عملکردی داشته باشید و چگونه ادامه دهید. از شما عزیزان می‌خواهیم که مانند گذشته با انگیزه و با انرژی ادامه دهید و اگر تا الان طبق برنامه پیش رفته‌اید، اجازه ندهید که هیچ چیز و هیچ شخصی، شما را ناامید کرده یا به اراده‌تان خللی وارد کند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که در بهترین شرایط به سر می‌برید و تا پیروزی و موفقیت و رسیدن به اهدافتان، فقط چند قدم فاصله دارید؛ البته چند قدمی که بسیار مهم است و شما باید همچنان بخوبی به راه خود تا روز برگزاری آزمون ادامه دهید.
 
شما عزیزان که تا الان طبق برنامه پیش رفته‌اید، حتماً نگاهی به آنچه باید در ادامه انجام دهید، بیندازید و زمان خود را با کارهایی که باید انجام دهید، مطابقت داده و با توکل به خدا و امید و انگیزه، برای پیمودن ادامه راه برنامه‌ریزی کنید. این دوران برای شما می‌تواند دوران جمع‌بندی و تست‌زنی سرعتی باشد؛ پس روی این کارها تمرکز کنید و اجازه ندهید که مسایل کوچک باعث ناامیدی شما گردد. به همین خاطر، خودتان را در جایی که دوست دارید، تصور کنید و باانگیزه به راهتان ادامه دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.