کنکوری های ۹۷ حتما بخوانید:مطالعه امروز، ضامن موفقیت فردا(بخش دوم)

۲- دلسردی و خستگی زودرس در دوره میانی
 
به عنوان یک داوطلب کنکور، حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که دوره دلسردی و خستگی از کنکور، ممکن است برای همه شما عزیزان یا بیشتر کنکوری ها به وجود بیاید؛ اما مهم این است که چگونه بموقع از بروز این خستگی یا ناامیدی جلوگیری کنیم. خیلی از دانش‌آموزان را سراغ داریم که با وجود یک شروع عالی، در دوره میانی ناامید شده‌ و از حرکت و رقابت با دوستان جا مانده و میدان را برای آنان باز گذاشته‌اند؛ زیرا در این دوره، با توجه به یکنواخت بودن کار، افکار منفی و مزاحم به سویشان هجوم می‌آورد وآرامش آنها را به هم می‌زند، و شاید در بعضی از موارد، به ترک مطالعه از سوی آنها نیز منجر شود.
 
عوامل مختلفی ممکن است باعث خستگی یا دلسردی و کاهش انگیزه داوطلبان شود. نداشتن یک برنامه‌ریزی خوب و اصولی، فرا نگرفتن یا کمتر یاد گرفتن برخی از دروس، نداشتن جزوه یا کتاب های کمک آموزشی، مقایسه خود با داوطلبان دیگر و میزان پیشرفت آنها، هجوم افکار منفی به داوطلبان در مورد قبول نشدن یا خوب نتیجه نگرفتن از تلاششان و …. از جمله این عوامل هستند.
 
این دوره ممکن است برای هر داوطلبی، بسته به مدت زمان مطالعه یا انرژی و توان داوطلب، متفاوت باشد. برخی از داوطلبان زودتر و برخی دیگر، دیرتر خسته می‌شوند و گروهی ممکن است تا زمان برگزاری کنکور نیز احساس خستگی نکنند؛ اما به خاطر داشته باشید که معمولاً در بهمن ماه و در نیمه راه، بیشتر داوطلبان دچار رخوت می‌شوند. به همین دلیل، این دوره را دوران سرماخوردگی کنکوری نیز می‌گویند. اگر شما داوطلب عزیز هم دچار چنین مشکلی شدید، تعجب نکنید؛ بلکه به فکر چاره باشید. نکته مهم در مورد این دوره، آن است که اگر نخواهید و نتوانید به دلیل خستگی و دلزدگی، به اندازه کافی درس بخوانید، حتماً رقبای شما در همین دوره حساس از شما پیشی خواهند گرفت.
 
index
 
از مهم‌ترین کارهایی که برای جلوگیری از کسالت یا رفع خستگی کنکور باید انجام داد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱-    برنامه ریزی خود را اصلاح کنید.
۲-    بیش از توانتان از خود توقع نداشته باشید و از مغز و جسمتان کار نکشید.
۳-    از والدین و مشاورانتان در مورد راه‌های غلبه بر افسردگی و خستگی و استفاده از آنها کمک بگیرید.
۴-    به هیچ وجه، خودتان را با افراد و داوطلبان دیگر مقایسه نکنید.
۵-    در صورتی که یاد نگرفتن مطالب، یکی از علل خستگی شماست، از معلم‌هایتان برای برطرف ساختن آن کمک بگیرید.
۶-     چند روز بدون فکر کردن به کنکور و مسایل مربوط به آن، فقط و فقط استراحت کنید یا به کارهای مورد علاقه‌تان بپردازید.
۷-    روزانه، زمان کوتاهی را به ورزش کردن اختصاص دهید.
۸-    خواب و استراحت کافی داشته باشید. به خاطر داشته باشید که کاستن از ساعت خواب برای مطالعه و درس خواندن، نه تنها باعث پیشرفت شما نمی‌شود، بلکه یادگیری و روند آن را نیز کاهش می‌دهد.
۹-    به خود امید دهید و پیوسته با تجسم خود در دانشگاه و رشته مورد نظرتان، انگیزه کافی در خودتان ایجاد کنید.
۱۰- پیشرفت‌های خود را ستایش کنیدف در صورت درست انجام دادن برنامه درسی تان به خود پاداش بدهید و از موفقیت‌هایتان با خود صحبت کنید.
۱۱- اگر دانش‌آموز هستید و به مدرسه می‌روید، حتماً زمان‌های استراحت مناسبی را در بین مطالعه برای خود در نظر بگیرید.

 

 

منبع:پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.