کنکوری های ۹۷ حتما بخوانید:مطالعه امروز، ضامن موفقیت فردا(بخش سوم)

در دو بخش قبلی به بیان دو مرحله از سه مرحله اصلی در دوره آمادگی و مطالعه برای کنکور پرداختیم. در این قسمت مرحله سوم را از نظر خواهیم گذراند.
 
۳- دوره جهش ناگهانی
بیشتر داوطلبان، بخصوص آن عزیزانی که در طول ماه‌های قبل کمتر مطالعه کرده‌اند، در دو سه ماه پایانی تصمیم می‌گیرند تا به صورت جدی و در ساعات طولانی‌تری در مقایسه با گذشته، درس بخوانند. یکی از علل اصلی انجام این کار، نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور و احساسِ نداشتن وقت کافی برای مطالعه دروس کنکور است؛ از طرف دیگر، داوطلبان با شنیدن اخبار کنکور از طریق رادیو، تلویزیون و دوستان یا اطلاع از مطالعه سایر دوستان و هم کلاسی‌هایشان، متوجه شرایط شده و تصمیم می‌گیرند که به طور جدی و با تلاشی چند برابر درس بخوانند.
 
در این دوره، اگر داوطلب بتواند بر افکار منفی و مزاحم خود غلبه کند، می‌تواند موفق شود؛ زیرا وقت زیاد‌ی برای مطالعه و رسیدن به زمان برگزاری کنکور باقی مانده است، و چنانچه وی در این دوره با برنامه‌ریزی درست و حساب شده‌ای کار خود را شروع کند، می‌تواند حتی از بسیاری از رقبایش سبقت بگیرد و به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسد.
 
index

    نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این موضوع که شما می‌توانید در دو سه ماه پایانی هم با مطالعه جدی، کنکور را بخوبی سپری کنید، نباید باعث شود که شما تا آن زمان دست از تلاش بردارید یا کمتر تلاش کنید؛ زیرا آغاز مطالعه از ماه‌های قبل، بیشتر می‌تواند بر یادگیری بهتر و اصولی شما تاثیر بگذارد و شما وقت بیشتری برای مرورهای بعدی مطالب خواهید داشت؛
 
از طرف دیگر، دیر شروع کردن خواندن دروس، ممکن است باعث ایجاد استرس و نگرانی در بین برخی از داوطلبان شود، و همین استرس و اضطراب، خود بر میزان یادگیری آنها تاثیر می‌گذارد؛ پس اگر وقت کافی برای مطالعه دارید، به صورت پیوسته، اصولی و با آرامش مطالعه کنید و اطمینان داشته باشید که انجام این کار بر موفقیت شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت.
 
نکته‌ای که در ادامه این بحث باید به اطلاع شما عزیزان برسانیم آن است که دوره جهش ناگهانی برای بیشتر داوطلبان پیش می‌آید؛ زیرا داوطلبان کم کم به زمان برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شوند و به همین دلیل مجبور هستند که بر میزان ساعات مطالعه خود افزوده و با جدیت بیشتری مطالعه را ادامه دهند؛ به علاوه اینکه، دو گذرگاه و زمان بسیار مهم و سرنوشت ساز کنکور، یعنی عید نوروز و خرداد ماه یا همان دوران جمع بندی، نیز تقریباً در همین دوره قرار دارد.
 
حتماً همه شما عزیزان می‌دانید که این دو دوره طلایی، تاثیر بسزایی در پیش افتادن و موفقیت شما در کنکور خواهد داشت؛ پس با یک برنامه‌ریزی اصولی و درست به استقبال این دوره‌ها بروید، و اگر هم شتاب و جهش ناگهانی دارید، بهتر است که این شتاب و جهش، به صورت اصولی و حساب شده باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.