کنکوری های ۹۷ حتما بخوانید:مطالعه امروز، ضامن موفقیت فردا(بخش اول)

کی از مشکلاتی که بیشتر داوطلبان آزمون سراسری با آن مواجه هستند، این است که کنکور و روند آن و افت و خیزهایی را که ممکن است در مدت آمادگی برای آنها پیش بیاید، بخوبی درک نمی‌کنند و به همین دلیل، وقتی مانع یا مشکل کوچکی در طول دوره آمادگی برای کنکور برای آنها پیش می‌آید، دچار نگرانی بی مورد شده یا روحیه خود را برای ادامه کار از دست می‌دهند؛
 
در صورتی که اگر با کنکور و مشکلات و مسایلی که ممکن است در طی این دوره برایتان به وجود بیاید، آشنا باشید، می‌توانید براحتی شرایط را درک کنید و برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید. با توجه به اینکه بیشتر داوطلبان آزمون سراسری، مطالعه خود را از مهر شروع می‌کنند، در این سلسله از مقاله ها درصدد هستیم که شما را با افت و خیزهایی که ممکن است در طول این دوره داشته باشید، آشنا نماییم تا بتوانید با یک برنامه‌ریزی درست و اصولی و با راهکارهای مختلف در زمان‌های متفاوت، از بروز هر مشکلی جلوگیری کرده و با انگیزه و روحیه بالا درس بخوانید.
 
دوره آمادگی و مطالعه برای کنکور در میان بیشتر داوطلبان به سه مقطع تقسیم می‌شود که عبارتند از:
 
index

۱- دوره شروع پرانرژی و شوق و اشتیاق داوطلبان
در این دوره، داوطلبان با علاقه زیاد و با انگیزه بالایی کار خود را شروع می‌کنند. آنها، بنا به صلاح دید و نظر مشاوران، خانواده و نیز شناختی که از خود و میزان معلومات و اطلاعاتشان در دروس مختلف دارند، میزان علاقه به رشته و دانشگاهی خاص، بسته به اینکه محصل هستند یا پشت کنکوری و … مبادرت به برنامه‌ریزی برای کنکور و مطالعه منابع آزمون سراسری می‌کنند؛ حتی عده‌ای تصمیم می‌گیرند که کتاب‌های بسیاری با موضوع کمک آموزشی یا تست خریداری کرده یا در مؤسسات و کلاس‌های کنکور یا آزمون‌های آزمایشی و … شرکت ‌کنند. خلاصه، بیشتر داوطلبان در این دوره، به خاطر اینکه تازه شروع به مطالعه می‌کنند، پرانرژی و با روحیه هستند.
 
البته این موضوع برای همه دانش آموزان صدق نمی‌کند؛ زیرا عده ای از این عزیزان، بخصوص پشت کنکوری‌ها، به دلیل مطالعه طولانی و نتیجه نگرفتن از زحمت و تلاش خود یا نگرانی از کنکور و …، و برخی از دانش‌آموزان، به دلیل اینکه قبل از تابستان هم مشغول درس و امتحان بوده‌اند یا انگیزه و علاقه کافی برای مطالعه ندارند، ممکن است  که با انرژی کار را شروع نکنند. اگر شما نیز جزو این دسته این افراد هستید و خود را مجبور به شرکت در کنکور می‌دانید، قبل از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که همه راه‌ها به کنکور ختم نمی‌شود و شما می‌توانید استعدادهای خود را در زمینه‌های دیگری جز شرکت در کنکور و ورود به دانشگاه، نیز دریابید و در راستای شکوفایی این استعدادها قدم بردارید؛ اما اگر خواست شما این است که حتماً در دانشگاه پذیرفته شوید، بهترین راه، آن است که با انرژی و نشاط و روحیه بالا کار را شروع کنید تا از تلاش خود نتیجه کافی بگیرید.
 
دوره مطالعه پر انرژی برای بیشتر داوطلبان در حدود دو تا سه ماه و شاید هم کمتر از یک ماه برای برخی از داوطلبان طول بکشد. مدت این دوره هم، بستگی به نحوه مطالعه و درس خواندن و روحیه شما دارد. هر چقدر شما برنامه‌ریزی منظمی داشته و به آن عادت کرده باشید و با برنامه‌ریزی پیش بروید این دوره طولانی‌تر خواهد بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.