کنکوری های ۹۹:شرط اول قدم آن است که …(بخش ۲ از ۴)

در برنامه‌ریزی درسی ویژگی‌هایتان را در نظر بگیرید
توجه به ویژگی‌های فردی و درسی خودتان، مانند ساعات خواب و بیداری، غذا، استراحت، نقاط ضعف و قوت درسی و … کمک شایانی در شناخت شما از خود از نظر استعداد، توانایی‌ها و پشتکار و … می‌نماید. این مساله به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی آینده خودتان را بر پایه این شناخت استوار کرده و آن را واقع‌بینانه‌تر طرح‌ریزی کرده و اجرا کنید.
 
انعطاف‌پذیری و پویایی بالا در برنامه‌ریزی
یک برنامه‌ریزی موفق و درست درسی، آن برنامه‌ریزی است که انعطاف پذیری و پویایی بالایی داشته باشد؛ به این ترتیب که اگر شما نتوانستید درسی را در زمان مشخص شده بخوانید یا مشکلی برایتان پیش آمد که چند روز از برنامه‌ریزی عقب افتادید، به راحتی بتوانید این مشکل را جبران کنید؛
 
مثلاً اگر به علت بروز یک مشکل، شما نتوانستید چهار ساعت را از یک روز برنامه‌ریزی شده خود درس بخوانید، و این چهار ساعت، شامل یک ساعت و نیم مطالعه عربی و دو ساعت شیمی می‌شد، شما باید در برنامه‌ریزی خود تمهیداتی داشته باشید که هم دروس سخت و هم آسان را در کنار یکدیگر آورده و ساعت استراحت را نیز برای خودتان در نظر بگیرید؛ مثلاً برای اینکه این مشکل را جبران کنید، نگاهی به برنامه آن روز یا روزهای دیگر همان هفته انداخته و به جای یک یا دو درسی که مباحث بیشتری از آن را خوانده‌اید یا آمادگی بیشتری در آن دارید، این دو درس یا یکی از آنها را لحاظ کنید.
 
flipped-ebook

واقع بینانه و قابل اجرا برنامه‌ریزی کنید
در برنامه‌ریزی خود، واقعیت‌های جسمی، روحی و درسی خود را در نظر بگیرید. برنامه‌ریزی درسی شما باید براساس نیازها و فعالیت‌های روزانه‌تان تدوین شود. شما هم مانند همه اطرافیانتان، نیاز به خوابیدن، خوردن، استراحت کردن، تماشای تلویزیون و … دارید؛ پس سعی کنید که برای انجام این کارها نیز وقتی را در برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید؛ البته توجه داشته باشید که این نوع فعالیت‌ها نباید وقت زیادی را از شما بگیرد و هر چه به ماه‌های آخر زمان آمادگی برای کنکور نزدیک می‌شوید باید از حجم فعالیت‌های غیردرسی‌تان، مثلاً تماشای تلویزیون، کم کرده و به ساعات مطالعه خود اضافه کنید.
 
توجه داشته باشید که امسال برای شما سال سرنوشت‌سازی است؛ بنابراین، زمان را با توجه کردن به مسایل بی‌اهمیت از دست ندهید؛ زیرا سال‌های بعد به اندازه کافی فرصت دارید که به این امور (فعالیت‌های فوق برنامه ) بیشتر بپردازید؛ از طرف دیگر باید به این موضوع نیز توجه کنید که نباید توانایی‌های خود را بیش از حد برجسته کنید؛ مثلاً با خود بگویید که «من چون داوطلب کنکور هستم، پس سعی می‌کنم که در شبانه روز چهار ساعت بخوابم و بقیه را درس بخوانم». ممکن است که در کوتاه مدت، این تصور شما مشکلی برایتان ایجاد نکند؛ اما در دراز مدت، این مساله حتماً نیرو و توانتان را تحلیل می‌برد و نه تنها باعث موفقیتتان نخواهد شد، بلکه شما را از مطالعه نیز خسته خواهد کرد.
 
توجه داشته باشید که برنامه‌ریزی، بدون اجرای آن، باعث می‌شود تا شما در ادامه راه، برای استفاده از برنامه‌ریزی خود، دچار سرخوردگی شوید؛ زیرا برنامه غیر قابل اجرا، عملاً از روی کاغذ فراتر نمی‌رود. توصیه اکید ما به همه شما کنکوری‌های عزیز این است که با توجه به اینکه تدوین این برنامه، وقت زیادی را از شما نمی‌گیرد، حتماً با حوصله و دقت و در نظر گرفتن همه مطالبی که به آنها اشاره خواهیم کرد، نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.