کنکوری های ۹۶، با انرژی و انگیزه پیش بروید(بخش پنجم)

 روند مطالعه و آمادگی برای کنکور سراسری، یک روند تقریباً طولانی و برای بسیاری از داوطلبان، خسته کننده یا کسالت‌بار است. بسیاری از داوطلبان، بعد از مدتی که از مطالعه و درس خواندن برای کنکور می‌گذرد، به دلیل همین خستگی یا پایین آمدن و از بین رفتن انگیزه، دست از مطالعه می‌کشند یا ساعات مطالعه و نحوه درس خواندن آنها افت می‌کند. برای یک مطالعه خوب و ثمربخش، داشتن انگیزه و اعتماد به نفس، بسیار لازم و ضروری است؛

به همین دلیل، ما در این مقاله درصدد هستیم تا درباره راهکارهای بالا نگه داشتن انرژی و انگیزه در طول مطالعه برای کنکور، با شما صحبت کنیم. برای اینکه تا زمان برگزاری کنکور با انرژی و انگیزه پیش بروید لازم است که به نکات زیر توجه کنید:

photo-2015-11-23-18-45-47

۷- برنامه کاری‌تان را به چندین برنامه کوچکتر تبدیل کنید

 هنگامی که رسیدن به هدف بزرگی را در دست انجام دارید، آن را به چند بخش کوچکتر تقسیم کنید و سپس با تمرکز روی نخستین بخش کار‌، فعالیت خود را آغاز کنید، و وقتی این بخش تمام شد، بخش بعدی را آغاز کنید. موفقیت‌های کوچکی که در انجام بخش‌های نخستین به‌دست می‌آورید، انگیزه شما را برای ادامه کار افزایش می‌دهد و از تمرکز روی کل کار، که ممکن است سبب دلسردی شما شود، جلوگیری می‌کند. اگر این روش را دنبال کنید، خود شما هم از نتیجه‌ای که می‌گیرید، شگفت‌زده خواهید شد.
 
در کنکور هم همین طور است. برای داوطلبان، فکر کردن به حجم و مقدار دروسی که باید خوانده شود، باعث سلب اعتماد به نفس یا نگرانی می‌شود؛ اما به خاطر داشته باشید که قرار نیست همه این دروس را در یک مدت کوتاه و زمان کم بخوانید؛ بلکه قرار است که در یک فرصت چند ماهه، این کار را به اتمام برسانید. بهترین راهکار برای مطالعه این حجم از دروس، یک برنامه‌ریزی خوب بلند مدت است. بارها ما در مقالات این هفته نامه درباره لزوم تدوین یک برنامه‌ریزی خوب با شما صحبت کرده‌ایم. یکی از مشخصه‌های یک برنامه‌ریزی خوب آن است که شما حتماً مطالعه خود را به مطالعه روزانه، هفتگی و ماهیانه تقسیم کنید؛ آن گاه خواهید دید که چگونه براحتی پیش می‌روید؛ در حالی که مشکل چندانی هم در مطالعه ندارید.
 
۸- استراحت کنید
بیشتر داوطلبان عزیز فکر می‌کنند که کنکور، یعنی صرفاً مطالعه، و در طی این دوره نباید هیچ کار دیگری انجام داد؛ اما باید این نکته بسیار مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که مطالعه و درس خواندن، اگر استراحتی در کنار آن نباشد، سطح یادگیری را به میزان قابل ملاحظه ای پایین می‌آورد؛ پس باید بعد از هر ۴۵ یا ۵۰ دقیقه مطالعه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت کنید.
 
اگر از مطالعه یک درس خسته شدید سراغ مطالعه درسی متفاوت بروید و در مکانی به جز مکان استراحت خود مطالعه کنید. همچنین در محلی با هوای مطبوع و نور کافی درس بخوانید. هر کدام از ما در بازه‌ای از روز سرحال‌تر هستیم. بعضی‌ها شب زنده‌دار و بعضی‌ها سحرخیز هستند. تمرکز اصلی مطالعه خود را در بازه‌ای قرار دهید که در آن بازه احساس بهتری دارید. ورزش روزانه و هر عامل دیگری را که بتواند بر روحیه شما اثر مثبت بگذارد، در برنامه خود جای دهید.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.