کنکوری های ۹۶، با انرژی و انگیزه پیش بروید(بخش ششم)

 روند مطالعه و آمادگی برای کنکور سراسری، یک روند تقریباً طولانی و برای بسیاری از داوطلبان، خسته کننده یا کسالت‌بار است. بسیاری از داوطلبان، بعد از مدتی که از مطالعه و درس خواندن برای کنکور می‌گذرد، به دلیل همین خستگی یا پایین آمدن و از بین رفتن انگیزه، دست از مطالعه می‌کشند یا ساعات مطالعه و نحوه درس خواندن آنها افت می‌کند. برای یک مطالعه خوب و ثمربخش، داشتن انگیزه و اعتماد به نفس، بسیار لازم و ضروری است؛

به همین دلیل، ما در این مقاله درصدد هستیم تا درباره راهکارهای بالا نگه داشتن انرژی و انگیزه در طول مطالعه برای کنکور، با شما صحبت کنیم. برای اینکه تا زمان برگزاری کنکور با انرژی و انگیزه پیش بروید لازم است که به نکات زیر توجه کنید:

photo-2015-11-23-18-45-47

۹- ذهنتان را آزاد کنید
ناامیدی و استرس می‌تواند تاثیر عمیقی روی ما داشته باشد و باعث می‌شود زمانی که تحت فشار هستیم دچار اشتباهاتی شویم. اگر صبح یا بعد از ظهر شلوغی داشته‌اید، زمانی را به خودتان اختصاص دهید و بیرون از اتاق مطالعه خود بروید. می‌توانید چند قدم پیاده روی کنید یا به آشپزخانه رفته و برای خود یک خوردنی تهیه کنید. انجام این کارها باعث می‌شوند که دوباره تمرکز خود را به دست آورید.
 
گاهی ممکن است که فکر کنکور و بایدها و نبایدهای آن، ذهن شما را بسختی مشغول کند. ممکن است که حق با شما باشد و فکر کردن به اینکه چه کاری را باید انجام دهید و چه برنامه‌ای برای موفقیت در کنکور داشته باشید، لازم باشد؛ اما لازم نیست که پیوسته نگران باشید و برای آنچه که اتفاق نیفتاده است غصه بخورید. این کار باعث می‌شود تا انرژی و توان شما تحلیل رفته و کار چندانی از پیش نبرید.
 
بهتر است از همین حالا این نکته بسیار مهم و کلیدی را خوب به خاطر داشته باشید که که کنکور سراسری، آزمونی نیست که صرفاً از شما گرفته می‌شود؛ بلکه آزمونی است که همه در مقایسه با یکدیگر سنجیده می‌شوند. این نکته را مسلّم بدانید که مباحثی که برای شما مشکل است، برای بیشتر داوطلبان دیگر هم مشکل است و بیشتر داوطلبان مجبور هستند که این مباحث را در شرایط زمانی شبیه شما یاد بگیرند؛
 
پس وقتی فکر بدی ذهن شما را آشفته کرد، با خود بگویید که دیگران هم کم و بیش در شرایطی شبیه شرایط من هستند و فقط تلاش و کوشش هر فرد است که مرا از دیگران متمایز می‌کند؛ بنابراین، به جای فکر کردن به آنچه که هنوز اتفاق نیفتاده است، باید با توکل به خداوند بزرگ و مهربان با انگیزه و پر انرژی و با توان مثال زدنی پیش بروم.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.