کنکوری های 96، با انرژي و انگيزه پيش برويد(بخش اول)

 روند مطالعه و آمادگي براي کنکور سراسری، يک روند تقريباً طولاني و براي بسياري از داوطلبان، خسته کننده يا کسالت‌بار است. بسياري از داوطلبان، بعد از مدتي که از مطالعه و درس خواندن براي کنکور مي‌گذرد، به دليل همين خستگي يا پايين آمدن و از بين رفتن انگيزه، دست از مطالعه مي‌کشند يا ساعات مطالعه و نحوه درس خواندن آنها افت مي‌کند. براي يک مطالعه خوب و ثمربخش، داشتن انگيزه و اعتماد به نفس، بسيار لازم و ضروري است؛

به همين دليل، ما در اين مقاله درصدد هستيم تا درباره راهکارهاي بالا نگه داشتن انرژي و انگيزه در طول مطالعه براي کنکور، با شما صحبت کنيم. براي اينکه تا زمان برگزاري کنکور با انرژي و انگيزه پيش برويد لازم است که به نکات زير توجه کنيد:

photo-2015-11-23-18-45-47

1- خدا را در نظر بگيريد
يکي از اصلي‌ترين و مهم‌ترين کارها براي حفظ انرژي و انگيزه، اين است که در همه حال خدا را در نظر داشته و به قدرت لايزال او در همه امور ايمان داشته باشيم؛ يعني ايمان داشته باشيم که خدا، بهترين و زيباترين سرنوشت را براي ما رقم خواهد زد؛ پس با خود بگوييد: «من تلاش خواهم کرد و در حدي که توانم اجازه مي‌دهد، درس خواهم خواند؛ اما همه آينده خود را به خدا واگذار مي‌کنم و ايمان دارم که خدا به من کمک خواهد کرد و بهترين‌ها را برايم مقدر خواهد نمود.»
 
 سعي کنيد که هميشه خدا را درنظر داشته باشيد و قبل از شروع مطالعه و درس خواندن، قبل از خواب و يا در پايان نمازهايتان دعا کنيد. هميشه و در هر زمان، با خدا راز و نياز کنيد و از او کمک بخواهيد و این نکته بسیار مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشيد که دعا و راز و نياز، باعث آرامش و تقويت روحيه شما خواهد شد. هميشه، بخصوص الان که در شرايط خاص آمادگي براي کنکور قرار داريد، وقتي را براي مناجات با خدا اختصاص دهيد؛ مطمين باشيد که انجام اين کار، زمان زيادي را از شما نخواهد گرفت؛ اما به حفظ انگيزه و تقويت روحيه شما کمک مي‌کند.   
 
2- همه مي توانند
بسياري از داوطلبان، وقتي براي کنکور آماده مي‌شوند، خود را با ديگران مقايسه مي‌کنند. فکر کردن به اينکه فلان دوست يا آن همکلاسي يا فرزند همسايه چقدر مطالعه کرده است، چطور تست مي‌زند، در فلان درس‌ها قوي است و … فقط باعث مي‌شود که بخشي از انرژي و انگيزه شما از بين برود. بارها شاهد بوده ایم که بعضي از پشت کنکوري‌ها، انگيزه خود را از دست مي‌دهند و دست از تلاش و کوشش می کشند؛ زيرا گمان مي‌کنند دانش‌آموزاني که داوطلب شرکت در آزمون سراسري هستند، آماده‌تر از پشت کنکوري‌ها هستند يا اينکه داستان کنکور سال قبل آنها تکرار خواهد شد. همين موضوع باعث مي‌شود تا آنها از همه توان خود براي مطالعه استفاده نکنند.
 
در مقابل ديده مي‌شود که بسياري از دانش‌آموزان نيز احساس مي‌کنند که همزمان با درس‌هاي مدرسه و کلاس، نمي‌توانند آن طور که بايد درس بخوانند و در کنکور موفق شوند. همين فکرهاي جانبي، مثل مقايسه خود با ديگران يا اعتماد نداشتن به توانمندي‌هاي خود، باعث مي‌شود تا انگيزه داوطلبان براي مطالعه مفيد افت کند. يادتان باشد که هر سال در کنکور، افراد زيادي از پشت کنکوري‌ها و دانش‌آموزان در کنکور با رتبه‌هاي خوب موفق مي‌شوند، و اين نشان مي‌دهد که همه مي‌توانند موفق شوند؛ به شرطي که با انگيزه پيش بروند و با انگيزه بمانند. براي انجام اين کار، ذهنتان را از اينکه چه مقدار درس خوانده‌ايد و در چه سطحي هستيد، خالي کنيد و فقط به برنامه خودتان فکر کرده و با اميد در ادامه مسير پيش برويد و مطمين باشيد که موفق خواهيد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.