کنکوری های 96، با انگیزه باشید(قسمت اول)

«دست و دلم به درس خواندن نمي‌رود و هر چه مي‌خواهم خودم را متقاعد کنم که بايد درس بخوانم، نمي‌توانم؛ چه کار کنم»؟ اين جمله را ممکن است که شمار قابل ملاحظه‌اي از داوطلبان در طي دوره آمادگي براي کنکور بگويند.

نداشتن انگيزه ممکن است که از همان ابتدا، يک داوطلب را از مطالعه بازدارد يا در طي دوران آمادگي، به دلايل مختلفي براي وي پيش آيد و او را از ادامه مسير نااميد سازد. به دليل اينکه نداشتن انگيزه به صورت کوتاه مدت (از چند دقيقه گرفته تا چند روز و حتي چند ماه) براي مطالعه و آمادگي داوطلبان مشکل ايجاد مي‌کند، در اين سلسله از مقالات سعي مي‌کنيم تا درباره نقش انگيزه در موفقيت و علل و زمينه‌هاي از بين رفتن و ايجاد آن در  طول آمادگي براي کنکور، با شما صحبت کنيم.

self-motivation

قبل از هر چيز به اين نکته بسیار مهم و کلیدی توجه داشته باشيد که داشتن انگيزه در انجام هر کاري، بهترين موتور محرک و اساسي‌ترين عامل حرکت و رسيدن به هدف است؛ پس هر چه قدر هم تلاش کنيد، اما انگيزه‌اي براي درس خواندن و آمادگي براي کنکور نداشته باشيد، پايان راه و کسب نتيجه مطلوب مشکل خواهد بود. عوامل مختلفي ممکن است که مانع ايجاد انگيزه درس خواندن شما شود. از جمله اين عوامل مي‌توان به مشکلات خانوادگي، محتواي کتاب‌هاي درسي و علاقه نداشتن داوطلب به آنها، احساس ترس يا نگراني داوطلب از وضعيت خود در مقابل داوطلبان ديگر، نداشتن هدف، برنامه و امکانات آموزشي براي مطالعه خوب و اصولي، مشکلات جسمي و روحي و … اشاره کرد. با توجه به اينکه شما داوطلبان عزيز تقريباً در اواسط مسير مطالعه و آمادگي براي کنکور قرار داريد، بهتر است که از همين الان (پيش از اينکه خيلي دير شود) به ايجاد يا تقويت انگيزه‌هاي خود درباره آمادگي براي کنکور بپردازيد.

براي تحقق چنين هدفي لازم است کارهايي را انجام دهيد. از جمله مهم‌ترين اين کارها عبارتند از:

1ـ هدف داشته باشيد
 
به طور کلی هر رفتاري که انسان انجام مي‌دهد، ناشي از تعامل سه عنصر هدف، انگيزه و نياز است. چرا وقتي ما تشنه مي شويم، سراسيمه به هر طرفي مي‌رويم، تا آب به دست آوريم و رفع عطش کنيم؟ زيرا نياز به آب داريم و کمبود آب در بدن ما، ايجاد انگيزه مي‌کند و در نتيجه، براي رسيدن به هدف، يعني آب، همه سعي و تلاش خود را به کار مي‌گيريم. اگر شما مي‌خواهيد که انگيزه مطالعه کردن و درس خواندن بيشتري پيدا کنيد، در مرحله اول بايد هدف خود را با دقت هرچه تمامتر و به طور واضح و روشن مشخص کنيد. وقتي مشخص شد که شما چه هدفي داريد، طبعاً براي رسيدن به آن هدف، احساس مي‌کنيد که نيازمند چيزهايي هستيد که از طريق مطالعه و درس خواندن به دست مي‌آيند و در نتيجه، براي دستيابي به آن چيزها، برنامه‌ريزي و سپس بر اساس آن برنامه، عمل مي‌کنيد.
 
پس براي اينکه انگيزه کافي براي درس خواندن پيدا کنيد به اين فکر کنيد که براي چه مطالعه مي‌کنيد. به آينده‌اي روشن بينديشيد که بايد با دستان خود رقم بزنيد و اکنون ابزار شما داوطلب عزيز براي رسيدن به اين آينده روشن، درس خواندن بر مبنای یک برنامه ریزی دقیق و اصولی است. به اين فکر کنيد که از خود براي کنکور چه انتظاري داريد و اين انتظار، واقعاً در حد توان شما و حتي بسيار کمتر از آن است. ممکن است که در طول مسير، بارها نااميد يا دلزده شويد؛ اما با تمام قوا تلاش کنيد تا همچنان قوي بمانيد و به «اما» و «اگر»ها فکر نکنيد و فقط و فقط به «بايد»ها فکر کنيد و اينکه شما حتماً در راه رسيدن به هدفي که در پيش گرفته‌ايد، موفق خواهيد شد؛ پس هر آنچه را که شما را از اين راه بازمي‌دارد، از سر راه خود برداريد و به هيچ سدي اجازه‌ خودنمايي در مقابل خودتان را ندهيد و همه‌ سدهاي نااميدي، خستگي، بي‌حالي و «نمي‌توانم»‌ها را نابود کنيد و با فکر کردن به هدف، انگيزه گرفته و محکم و قوي قدم در راه بگذاريد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.