کنکوری های 96، با انگیزه باشید(قسمت دوم)

«دست و دلم به درس خواندن نمي‌رود و هر چه مي‌خواهم خودم را متقاعد کنم که بايد درس بخوانم، نمي‌توانم؛ چه کار کنم»؟ اين جمله را ممکن است که شمار قابل ملاحظه‌اي از داوطلبان در طي دوره آمادگي براي کنکور بگويند.

نداشتن انگيزه ممکن است که از همان ابتدا، يک داوطلب را از مطالعه بازدارد يا در طي دوران آمادگي، به دلايل مختلفي براي وي پيش آيد و او را از ادامه مسير نااميد سازد. به دليل اينکه نداشتن انگيزه به صورت کوتاه مدت (از چند دقيقه گرفته تا چند روز و حتي چند ماه) براي مطالعه و آمادگي داوطلبان مشکل ايجاد مي‌کند، در اين سلسله از مقالات سعي مي‌کنيم تا درباره نقش انگيزه در موفقيت و علل و زمينه‌هاي از بين رفتن و ايجاد آن در  طول آمادگي براي کنکور، با شما صحبت کنيم.

self-motivation

2ـ زبان گرداني کنيد
وقتي شما دوستان متعددي داريد، دوستي را که به شما بيشتر شبيه است، عاطفه و روحيه شما را دارد و به زبان شما سخن مي‌گويد، بيشتر دوست داريد و به حرف‌هايش بيشتر توجه مي‌کنيد، و حتي بيشتر او را به خاطر مي‌سپاريد. زبان کتاب، يک زبان عمومي و همگاني است و بايد همچنين باشد. اين شما هستيد که بايد پس از مطالعه، کتاب و متن، نمودار و فرمول‌ها را به زبان خود بيان کنيد. به اين کار در اصطلاح، زبان گرداني گفته مي‌شود.
 
زبان گرداني، يکي از اصول کلیدی در فرایند مطالعه و درس خواندن به شمار می رود. فقط کافي است که براي انجام اين کار کمی حوصله به خرج دهيد؛ به اين ترتيب که  پيچيده ترين مطالب علمي را، همين طور که مطالعه مي‌کنيد و جلو مي‌رويد، به زبان ساده، قابل فهم و بيان خوشايند خودتان برگردانيد. از خود مثال بزنيد و حتي آن متن را يک بار ديگر به زبان ساده خودتان بنويسيد. این نکته مهم را خوب به خاطر داشته باشید که اگر بخواهيد عيناً مطالب کتاب را بخوانيد و حفظ کنيد عملاً نمي‌توانيد يادگيري عميقي داشته باشيد؛ اما اگر با زبان گرداني مطالب را ياد بگيريد، خيلي راحت‌تر همه مطالب کتاب را بيان خواهيد کرد و به خاطر خواهيد سپرد.
 
3ـ با کتاب شوخي کنيد
وقتي تلويزيون تماشا مي‌کنيد يا با دوستتان صحبت مي‌کنيد، لبخندي بر لب داريد و راحتيد؛ اما وقتي از کتاب و مطالعه صحبت مي‌شود و به سراغ درس‌ها مي‌رويد، جدي و محکم و اخمو مي‌شويد. در روان‌شناسي حافظه و يادگيري گفته مي‌شود: مطالبي که بار هيجاني بيشتري دارند، بيشتر در حافظه مي‌مانند و بهتر به خاطر آورده مي‌شوند؛ چرا که هيجان، علاقه، تمرکز و ورود مطلب به حافظه را راحت‌تر مي‌کند.
 
براي ياد سپاري بهتر مطالب کتاب، مثال هايي مهيج، شادي آفرين و حتي خنده دار بزنيد. اين موضوع به علاقه و تمرکز شما کمک زيادي مي‌کند؛ مثلاً بعد از اينکه خوانديد الکترون در سيم حرکت مي‌کند و به مقاومتي مثل لامپ برخورد مي‌کند و لامپ را روشن مي نمايد، به زبان خودتان بگوييد: موتور سوار (الکترون) در خياباني خلوت (سيم) بسرعت حرکت مي‌کند که ناگهان به ديواري (مقاومت) برخورد مي‌کند و آن وقت احساس مي‌کند که پروانه‌ها دور سرش مي‌چرخند (روشن مي‌شود) ! هر چه مي‌توانيد به سخت‌ترين مطالب کتاب، بار هيجاني مثبت بدهيد و آن را بخوانيد تا مطالب بهتر و بيشتر در ذهن شما بمانند. براي انجام اين کار، مثال‌هاي مهيج بزنيد و آن چنان با کتاب، شاد و مهيج برخورد کنيد که گويي به دوست داشتني‌ترين دوست خود رسيده‌ايد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.