کنکوری ها! مرور را فراموش نکنید

درست است که با خواندن دقیق و یادگیری اصولی و درک عمیق، 90 درصد از راه مطالعه را می پیماییم، اما باید حواسمان باشد که اگر 10 درصد باقی مانده مسیر تا مقصد نهایی را ادامه ندهیم، عملاً به هدف نرسیده ایم و کل تلاش انجام شده، بی فایده خواهد بود، به بیان ساده، بیشتر آنچه را که در زمان مطالعه به دست آورده ایم، به راحتی هرچه تمامتر بر باد می دهیم.

مرور هدفمند و سازمان دهی شده، اساسی ترین عامل حفظ مطالب خوانده شده است، زیرا اطلاعات مهم حافظه کوتاه مدت را، که هنگام مطالعه به دست آمده است، به حافظه بلند مدت منتقل می نماید و باعث می شود که زمان پایداری مطالب خوانده شده در حافظه افزایش یابد.

مرور، یکی از قسمت های مهم و کلیدی مرحله بعد از مطالعه به شمار می رود. یعنی پس از اینکه خواندن، یادگیری و درک کامل صورت گرفت، فرایند مرور شروع می شود. در واقع مرور، عامل یادگیری نیست، ولی یادآوری را تضمیمن می کند.

index

مرور و نحوه صحیح آن برای داوطلبان کنکور سراسری اهمیت بیشتری دارد، چون کنکور مثل شب امتحان نیست و داوطلبان نمی توانند همه مطالبی را که مثل شب امتحان نیست و داوطلبان نمی توانند همه مطالبی را که در آزمون سراسری می آید، شب آخر مرور کنند، بنابراین لازم است که بعد از مطالعه صحیح و اصولی، مطالب مطالعه شده مرور شوند تا در روز کنکور در حافظه بلند مدت بمانند و به راحتی در جلسه آزمون قابل یادآوری باشند.

به طور کلی مرور می تواند به سه شکل زیر صورت پذیرد که عبارتند از:

1- مرور از روی جزوه و کتاب: در این نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اولیه مجدداً مرور می کند. یقیناً حتی اگر فقط مطالب مهم و قسمت هایی که علامت زده شده اند نیز مطالعه شوند، باز هم مرور از روی جزوه زمان زیادی را صرف خواهد کرد.


2- مرور با تست: می توان با زدن تست، ضمن حفظ آمادگی مطالب مورد مطالعه، آن را مرور کرد، اما مرور با تست نمی تواند جامعیت مطلب را تضمین کند، یعنی ممکن است بخشی از مطلب یا نکاتی وجود داشته باشند که در مجموعه تستی که زده می شود، مورد سوال قرار نگرفته باشد.


3- مرور از روی الگوی یادآوری (خلاصه نویسی): این نوع مرور، کامل ترین و مطمئن ترین و نیز سریع ترین شکل مرور به شمار می رود. در این نوع مرور، شما باید الگوی یادآوری فصل مورد نظر را در ذهن خود رسم کنید و سعی کنید که تمامی قسمت ها را یادآوری کنید. این کار باعث می شود تا شما تمامی مطالب را به خوبی مرور کنید و مطلبی از قلم نیفتد. البته بعد از مرور الگو، می توانید تعدادی تست (به تناسب زمان و مبحث) نیز بزنید و به این ترتیب یادگیری خود را تثبیت نمایید

ضمناً فاصله زمانی مرور نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. طبق تحقیقات صورت گرفته، مطالب در حافظه ما وجود دارد، اما یک هفته بعد از مطالعه باید آن مطالب را مجدداً مرور کرد. سومین مرور، یک ماه بعد است، و اگر مطالب، چهار ماه بعد مرور شوند، بیشتر جزئیات در حافظه ما باقی خواهند ماند. شما می توانید برای تنظیم دقیق این فواصل زمانی از یک تقویم استفاده کنید تا در روز مرور، آن را به طور کامل انجام دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.