کنکور به طور کامل حذف نمی‌شود، بلکه …

عبدالرسول عمادی در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار آموزش و پرورش پانا در پاسخ به این سوال که حذف کنکور به کجا رسید و در آینده نیز باز هم کنکور خواهیم داشت یا خیر؟ گفت: حذف کنکور یک فرآیند تدریجی است.

قانونی در مجلس شورای اسلامی در شهریور ماه سال 1392 به تصویب رسیده و با تایید شورای نگهبان توسط رییس جمهور نیز به آموزش و پرورش ابلاغ شده است. وی افزود: این قانون تحت عنوان سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در 10 شهریور امسال تصویب شده و در تاریخ 8 مهر ماه توسط رییس جمهور به آمورش و پرورش ابلاغ شده است.

در این قانون شورایی برای حذف کامل کنکور پیش بینی نشده و بالا بردن سطح سوابق تحصیلی داوطلبان نسبت به سهم آزمون عمومی و اختصاصی بررسی شده است. رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش ادامه داد: در کنکور هم سوالات عمومی و هم سوالات اختصاصی وجود داشت.

both-large2

از زمانی که بحث اعمال سوابق تحصیلی در سرنوشت تحصیلی داوطلبان مطرح شد، بنا شد سوابق سال دوره متوسطه که نهایی بود را جمع‌آوری کرده و به سازمان سنجش بدهیم تا 25 در صد این نتایج را در کنکور شرکت دهند. وی تصریح کرد: این اقدام در طی 2،3 سال اخیر انجام شده است. برای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در مراکز آموزش عالی بازه زمانی 5 ساله را پیش بینی کرده که در طی 5 سال، سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 85 درصد رسیده و سهم آزمون‌های عمومی و اختصاصی از 75 درصد به 15 درصد می رسد. عمادی خاطر نشان کرد: مساله ذکر شده به این معنا است که کنکور به طور کامل حذف نشده، بلکه سهم سوابق تحصیلی در کنکور بسیار بالا می‌رود. این سهم 85 درصدی، تعیین کننده اصلی در سرنوشت داوطلبان است که هر ساله به طور تدریجی بالا می رود.

سهم سوابق تحصیلی اکنون فقط سال سوم متوسطه است، اما در سال های آینده تا پایان 5 سال، باید سال اول و دوم را نیز به آن اضافه کنیم. رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش یادآور شد: باید امتحانات 3 سال متوسطه نهایی شده تا آموزش و پرورش فرصتی پیدا کند سوالات خود را استانداردسازی نماید. این اقدام در قانون سنجش و گزینش دانشگاه و موسسات آموزش عالی با پیش بینی یک شورا به نام شورای سنجش و پذیرش دانشجو مرکب از وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، وزیر بهداشت، معاونین آموزش، روسای سنجش این 3 وزارت خانه و همچنین یک نماینده از مجلس شورای اسلامی عملیاتی می شود.

وی بیان کرد: با برنامه‌ریزی و هماهنگی در امر سنجش و پذیرش و اتخاذ تصمیم در مقررات آموزش و پذیرش دانشجو برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند یا سابقه تحصیلی آن‌ها مطابق با استاندارد سازی نیست، این شورا تصمیم گیری کرده و ارزشیابی و گزارش عملکرد مرکز سنجش توسط این شورا به تصویب می رسد. شورا نیز موظف است قوانین بالا دستی را رعایت کند.

حذف کنکور چه بار روانی را بر جامعه دانش آموزی دارد؟

عمادی در پاسخ به سوال فوق افزود: دانش آموزان این رقابت در کنکور را در 3 سال آخر تحصیلی خود انجام می‌دهند رقابت، رقابت جدی خواهد بود. دغدغه کسب نمرات بهتر در سال اول، دوم و سوم در بین دانش آموزان توزیع شده و آن‌ها رقابت را از سال اول آغاز می‌کنند. پس از رسیدن به کنکور خود از موفقیت بی‌نظیر خویش آگاه می‌شوند، زیرا 85 درصد سهم کنکور در دست آن‌ها است. وی با اشاره به این که در کنکور ذکر شده داوطلبان دغدغه 15 درصد را دارند بیان کرد: دانش آموزان برای 15 درصد رقابت کرده و بنابراین قانون حذف کنکور قانون خوبی است، زیرا آموزش قبل از دانشگاهی ما را جهت‌یابی و کیفیت بخشی کرده، همچنین از تراکم دروس برای روز آزمون جلوگیری می‌کند و دانش‌آموزان در فرایند یاددهی و یادگیری عمیق‌تر درس‌ها را می‌خوانند. رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش ادامه داد: حذف کنکور به طور کامل اتفاق نمی‌افتد. این هیجانات هم به آموزش و هم به گزینش بهتر دانشجو کمک می‌کند.

این سهم را قانون به طور هوشمندانه نوشته است. وظیفه مرکز سنجش نیز بسیار بسیار سنگین خواهد شد. سنگینی بار در وزارت علوم به وزارت آموزش و پرورش منتقل می‌شود و دغدغه ما برای استاندارد طراحی کردن آزمون بیشتر می‌گردد.

اگر بنا به حذف کنکور باشد چه گزینه‌ای مناسب جایگزینی برای آن است؟

قانونی که ذکر شد لازم الاجرا است و قانون حذف کنکور همین است، یعنی ما عملا چیزی به نام حذف کنکور نخواهیم داشت. وقتی 85 درصد سهم کنکور را کم می‌کنیم به معنای این است که عملا کنکور را حذف کرده ایم. این مساله باعث توجه بیشتر به محتوای متون دوره متوسطه خواهد شد به طبع از آن، دوره ابتدایی کیفیت بخشی شده و معلمان تمرکز خود را بر روی کتاب‌های مدرسه کرده و مدیریت آموزشگاهی ارتقاء پیدا می‌کند. به گفته عمادی تاثیرات حذف کنکور مثبت شمرده شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.