کنکور هستم و از آشنايي با شما خوشبختم!(قسمت اول)

يکي از مشکلاتي که بيشتر داوطلبان آزمون سراسري با آن مواجه هستند، اين است که کنکور و روند آن و افت و خيزهايي را که ممکن است در مدت آمادگي براي آنها پيش بيايد، بخوبي ندانسته و درک نمي‌کنند و به همين دليل، وقتي مانع يا مشکل کوچکي در طول دوره آمادگي براي کنکور براي آنها پيش مي‌آيد دچار نگراني بي مورد شده و يا روحيه خود را براي ادامه کار از دست مي‌دهند؛
 
در صورتي که اگر با کنکور و مشکلات و مسايلي که ممکن است در طي اين دوره برايتان به وجود بيايد، آشنا باشيد، مي‌توانيد براحتي شرايط را درک کنيد و براي بهبود اوضاع وارد عمل شويد و با اتخاذ راهکارهای موثر و کاربردی آماده مقابله و رفع مشکلات و چالش های احتمالی باشید.
 
با توجه به اينکه بيشتر داوطلبان کنکور، مطالعه خود را از مهر شروع مي کنند، در اين مقاله درصدد هستيم که شما را با افت و خيزهايي که ممکن است در طول اين دوره داشته باشيد، آشنا نماييم تا بتوانيد با يک برنامه‌ريزي درست و اصولي و با راهکارهاي مختلف در زمان‌هاي متفاوت، از بروز هر مشکلي جلوگيري کرده و با انگيزه و روحيه بالا درس بخوانيد.
 
standarized-alikonkoori.ir_

به طور کلی دوره آمادگي و مطالعه براي کنکور در ميان بيشتر داوطلبان به سه مقطع تقسيم مي‌شود:
 
1- دوره شروع پر انرژي و شوق و اشتياق داوطلبان
 
در اين دوره، داوطلبان با علاقه زياد و با انگيزه بالايي کار خود را شروع مي‌کنند. داوطلبان بنا به صلاح ديد و نظر مشاوران، خانواده و نيز شناختي که از خود و ميزان معلومات و اطلاعاتشان در دروس مختلف دارند، ميزان علاقه به رشته و دانشگاهي خاص، بسته به اينکه محصل هستند يا پشت کنکوري و … مبادرت به برنامه‌ريزي براي کنکور و مطالعه منابع آزمون سراسري مي‌کنند؛ حتي عده‌اي تصميم مي‌گيرند که کتاب‌هاي بسياري با موضوع کمک آموزشي يا تست یا دی وی دی های آموزشی مختلفی را خريداري کرده يا در مؤسسات و کلاس‌هاي کنکور يا آزمون‌هاي آزمايشي و … شرکت ‌کنند. خلاصه، بيشتر داوطلبان در اين دوره به خاطر اينکه تازه شروع به مطالعه و درس خواندن مي‌کنند پر انرژي و با روحيه هستند.
 
البته اين موضوع براي همه دانش آموزان صدق نمي‌کند؛ زيرا عده اي از اين عزيزان، بخصوص پشت کنکوري‌ها، به دليل مطالعه طولاني و نتيجه نگرفتن از زحمت و تلاش خود يا نگراني از کنکور و … و برخي از دانش‌آموزان به دليل اينکه قبل از تابستان هم مشغول درس و امتحان بوده‌اند يا انگيزه و علاقه کافي براي مطالعه ندارند، ممکن است  که با انرژي کار را شروع نکنند. اگر شما نيز جزو اين دسته اين افراد هستيد و خود را مجبور به شرکت در کنکور مي‌دانيد، قبل از هر چيز به اين نکته مهم و کلیدی توجه داشته باشيد که همه راه‌ها به کنکور ختم نمي‌شود. شما مي‌توانيد استعدادهاي خود را دريابيد و در راستاي اين استعدادها قدم برداريد؛ اما اگر خواست شما اين است که حتماً در دانشگاه پذيرفته شويد بهترين راه، آن است که با انرژي و نشاط و روحيه بالا کار را شروع کنيد تا از تلاش و کوشش خود نتيجه کافي و مورد نظر خود را بگيريد.
 
دوره مطالعه پر انرژي براي بيشتر داوطلبان در حدود دو تا سه ماه و شايد هم کمتر از يک ماه براي برخي از داوطلبان طول بکشد. مدت اين دوره هم، بستگي به نحوه مطالعه و درس خواندن و روحيه شما دارد. نکته مهمی که در اینجا بایستی به آن توجه داشته باشید این است که هر چقدر شما برنامه‌ريزي منظمي داشته و به آن عادت کرده باشيد و با برنامه‌ريزي دقیق و اصولی(نه برنامه های بی پایه و اساس 90 روزه، 120 روزه، 200 روزه و ….)پيش برويد اين دوره طولاني‌تر خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.