کوتاه کن ، امّا ترک هرگز!

سلام

آن‌قدر سرِمان سلوغ نیست که لازم باشد برخی از کارها را ترک کنیم. اصلاً اگر کارهای‌مان را درست و اصولی و بر مبنای یک برنامه ریزی صحیح و اصولی انجام دهیم ، وقت برای انجام تمام کارها خواهیم داشت.

ورزش یکی از جمله‌ کارهای لازم و ضروری است. امّا اغلب ما فکر می‌کنیم برای انجام تمرین‌های ورزشی باید وقتی مبسوط در اختیار داشته باشیم وحتماً جایی وجود داشته باشد تا با حضور در آن محلِّ به کارهای ورزشی بپردازیم. این تصوّر، کاملا اشتباه است.

wrong_guide

واقعیّت این است که بهترین استراحت برای ما ورزش است و بهترین زمان برای انجام حرکات ورزشی و نرمشی همان وقت‌هایی است که بین دو بازه‌ی مطالعاتی به استراحت اختصاص می‌دهیم.

برای ورزش کردن لازم نیست کارهای نفسگیر و طاقت فرسا و سنگین انجام داد. کافی است قسمت کوتاهی از وقت‌های استراحت را به انجام چند تمرین ورزشی اختصاص دهید. دستّ‌کم می‌توانید این کار را یکی دو هفته‌ای بیازمایید.

مثلاً : روی زمین به پشت دراز بکشید. در این حالت زانوهای‌تان به حالت نیمه‌خم و کف پاهای‌تان روی زمین باشد. ابتدا عضلات شکم و باسن را منقبض کنید و کمر را به زمین فشار دهید. این حالت را بین 6 تا 10 ثانیه نگه‌دارید و سپس چند ثانیه عضلات را شّل کنید این حرکت را 7 بار تکرار کنید.

در همین حالت با دست‌های کشیده و رو به جلو، سر و شانه را از زمین بلند کنید و به حالت نیمه نشسته درآیید. 4 تا 6 ثانیه در این حالت باقی بمانید و 6 تا 10 بار این کار را تکرار کنید .حالا زانوها را تک‌تک و یکی درمیان به داخل سینه بکشید و 6 تا 10 ثانیه نگه دارید. این حرکت را 6  تا 10 بار تکرار کنید. حالا بنشینید  و پاهای‌تان را دراز کنید.

سعی کنید نوک انگشتان دست را به مچ پا برسانید و 60 ثانیه در این حالت نگه دارید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید. حالا ببینید برای شروع دوباره‌ی کار مطالعاتی چقدر آمادگی دارید. راستی حواس‌تان هست انجام تمام این حرکات چقدر زمان نیاز داشت؟ فقط 10 دقیقه

۲ comments on “کوتاه کن ، امّا ترک هرگز!

 1. مریم می‌گه:

  سلام استاد ممنون ک باحوصله جوابمو دادید اما حقیقت اینه ک من ب این فکرمیکنم ک تازمانیکه بچه های تیزهوشان هستن شانس من برای هدفم خیلی کمه!میدونم ک امتحانات نهایی از هرچیزی مهمتره یادمه اوایل سال تحصیلی اینقدر خوب پیش میرفتم وخودمو خیلی بیشتراز الان دوس داشتم ولی الان نه!هرچی تلاش میکنم ک ذهنمو متمرکز کنم ب هدفم تا یاد نهایی وتابستون امسال ونتیج ازمون ازمایشی میفتم اصلا انگار میشم ی ادم دیگه!هیشکی باورم نداره ک میگم نمیتونم همه میگن توک دیگه100% میاری توک شاگرد اولی خرخونی…ولی من چطوری میتونم تو فرصت کم 3ماه بخونم! واقعا رتبه های برتر چیکارکردند؟کاش منم ی روز میشدم رتبه برتر بخاطر خودم بخاطر علاقم بخاطر انتظازای بقیه! خوشبحال اونایی ک الفای ذهنی براشون موثر بود…قرارم اینک عیدجایی نرم حرفای بقیه ازارم میده اما نمیخوام وقتمو تلف کنم! دیگ عید گوشیمم جمع میکنم! استاد احمدی شما وبرادرتون بزرگترین اذمای زندگی من بعد خانواذدم هستین ازاینکه شما الگوی زندگی من هستین واقعا خوشحالم وامیدوارم ک کنکور 95 بهترین اتفاق زندگیم باشه

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   ناشنوا باش، وقتي همه از محال بودن آرزوهايت سخن مي‌گويند
   چند قورباغه از جنگلي عبور مي‌کردند که ناگهان دو تا از آنها به داخل گودال عميقي افتادند. بقيه قورباغه‌ها در کنار گودال جمع شدند و وقتي ديدند که گودال چقدر عميق است، به دو قورباغه ديگر گفتند که چاره‌اي نيست؛ شما بزودي خواهيد مرد. دو قورباغه، اين حرف‌ها را ناديده گرفتند و با تمام توانشان کوشيدند که از گودال بيرون بپرند؛ اما قورباغه‌هاي ديگر دايماً به آنها مي‌گفتند که دست از تلاش برداريد؛ زيرا شما خواهيد مرد. بالاخره يکي از دو قورباغه، دست از تلاش برداشت و بي درنگ به داخل گودال پرتاب شد و مرد.
   اما قورباغه ديگر با حداکثر توانش براي بيرون آمدن از گودال تلاش مي‌کرد. بقيه قورباغه‌ها فرياد مي‌زدند که دست از تلاش بردار؛ اما او با توان بيشتري تلاش مي‌کرد و بالاخره از گودال خارج شد.  
   وقتي از گودال بيرون آمد، بقيه قورباغه‌ها از او پرسيدند: مگر تو حرف‌هاي ما را نشنيدي؟ معلوم شد که قورباغه ناشنواست؛ در واقع او تمام اين مدت فکر مي‌کرده است که ديگران او را تشويق مي‌کنند !

   ممنون از ابراز لطف شما موفق باشید

    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.