کوله پشتي کنکورهاي 95: يک شيوه عملي براي تمرکز بيشتر

درباره تمرکز زياد گفته‌ايم و حتما شما هم زياد خوانده‌ و شنيده‌ايد؛ اما مگر غير از اين است که يک مشکل بزرگ بيشتر داوطلبان کنکور سراسری، عدم تمرکز لازم هنگام مطالعه يا تست زدن است؟

به تجربه مي‌دانيد که براي يک مطالعۀ دقيق و عميق، نياز به حذف عوامل بازدارنده و مزاحم اطرافتان داريد تا بتوانيد فکرتان را روي مطلبي که مي­خوانيد، متمرکز سازيد. در واقع حتي کوچک‌ترين موارد هم مي‌توانند سبب برهم زدن افکار شما شوند؛ براي مثال، با به گوش رسيدن صداي تلويزيون، ممکن است که همه چيز دور سرتان بچرخد و خاطرات و افکار درهم و برهمي به ذهنتان هجوم بياورد يا سبب برانگيختن هيجانات شما شود؛ هيجاناتي که مي­توانند سبب بروز افکاري ديگر گردند و اين جريان همين طور ادامه يابد.
 
index

لازم است این مساله بسیار مهم و کلیدی را به خوبی ياد بگيريد که به انحراف افکارتان توجه داشته باشيد؛ بخصوص وقتي که آنها در جهت منفي هستند. به محض اينکه چنين اتفاقي افتاد به خودتان بگوييد: «ايست» و توجهتان را به کاري که در دست داريد، برگردانيد.
 
اين شيوه کاملاً عملي و به کارگيري آن ضروري است؛ زيرا غير ممکن است که شما بتوانيد دو فکر را به طور همزمان در سر داشته باشيد. لغت «ايست»، حرکت قطار مزاحم و آشفته کننده فکر را مختل مي­کند.

مي­توانيد براي تاثير بهتر، يک کش لاستيکي دور مچ خود ببنديد و هر وقت که لازم شد به کلمۀ «ايست» فکر کنيد، آن را ملايم بکشيد و رها سازيد. اگر فوراً به نتايج مطلوب دست پيدا نکرديد، نگران نشويد؛ زيرا ممکن است که اين امر نيازمند تلاش مکرر باشد؛ اما مطمين باشيد که پس از مدتي حتماً موفق مي­شويد. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.