کوله پشتی کنکورهای ۹۷: یک راه موثر برای مبارزه با استرس

 این روزها و در فلصله زمانی کوتاهی که تا برگزاری کنکور سراسری سال ۹۷ باقی مانده است بیش از هر کلمه‌ای، واژه « استرس» را می‌شنویم؛ آن هم از زبان داوطلبانی که معتقدند به دلیل استرس نمی‌توانند توانمندی‌های خود را ارایه دهند. این امر در نگاه داوطلبانی با چهره‌ای نگران، دستانی یخ کرده و قلبی چنان تپنده که گویی می‌خواهد از قفسه سینه فرار کند به وضوح نمایان است! متاسفانه  میزان استرس برخی از داوطلبان، تا حدی است که سر جلسه آزمون سراسری دچار حالت تهوع می‌شوند و نمی‌توانند به سؤال‌ها پاسخ دهند.

چه باید کرد؟ با این استرسی که می‌تواند دقت و تمرکز را بشدت کاهش دهد و روی نتیجه آزمون تاثیر منفی قابل ملاحظه‌ ای بگذارد‌، چگونه می‌توان مقابله نمود؟
 
index
«کلی مک گونیگال» استاد روان‌شناسی دانشگاه استنفورد و متخصص روان‌شناسی سلامت، بهترین راه را برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب، پذیرفتن و حتی مفید دانستن استرس می‌داند.
 
وی در این باره می‌گوید: «‌هنگام استرس زیاد، قلب شما به تپش می‌افتد و سریع‌تر نفس می‌کشید؛ حال اگر شما از این حالت واهمه داشته باشید، رگ‌هایتان منقبض می‌شود و می‌تواند موجب  مشکلات  جبران ناپذیری مانند بیماری‌های قلبی عروقی شود؛
 
اما اگر توجه داشته باشید که تپش قلب و تنفس سریع باعث می‌شود که اکسیژن بیشتری به مغز شما برسد، بدنتان آمادگی  پذیرش این تغییر و تحول را خواهد داشت و رگ‌هایتان منقبض نخواهد شد. شما همان تپش قلب را خواهید داشت، اما عروق خونی در حالت عادی باقی می‌ماند، و در واقع اتفاقی که می‌افتد خیلی شبیه لحظاتی است که لذت و شجاعت را تجربه می‌کنید؛ در نتیجه بی قراری‌تان کمتر می‌شود و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید.‌»
 
این استاد دانشگاه استنفورد می‌گوید: «در یک تحقیق علمی در آمریکا، سی هزار انسان بزرگسال در طی هشت سال مورد بررسی قرار گرفتند. افرادی که استرس خیلی زیادی را در سال گذشته تجربه کرده بودند، ۴۳ درصد افزایش خطر مرگ داشتند؛ البته این فقط شامل کسانی می‌شد که باور داشتند که استرس برای سلامتی آنها زیان آور است؛ اما کسانی که استرس زیادی را تجربه کرده بودند، اما عقیده‌ای بر مضر بودن استرس نداشتند، کمترین ریسک مرگ و میر را داشتند. ریسک مرگ و میر این افراد، حتی کمتر از کسانی بود که استرس نسبتاً کمی را در سال گذشته تجربه کرده بودند.»
 
وی در ادامه می‌گوید: «اگر ذهنیتتان را نسبت به استرس عوض کنید، می‌توانید پاسخ بدنتان را هم به استرس تغییر دهید. باید هر وقت دچار استرس زیاد می‌شوید، به خود بگویید این بدن من است که دچار تغییر حالت فیزیکی شده است، و اکنون با این تغییرات فیزیکی به من کمک می‌کند تا از پس چالش موجود برآیم.‌»  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.