۱۰۰ گام کلیدی برای موفقیت در کنکور ۹۸(گام دوم: فارغ التحصیلان چه مطالبی را در تابستان بخوانند؟)

فارغ التحصیلان چه مطالبی را در تابستان بخوانند؟

– برای اینکه امسال مثل سال قبل نشه چیکار باید بکنم؟

– امسال دیگه میخوام رتبه خوبی بیارم، فقط بگید من چیکار کنم؟

کلیات:

شما تو فصل تابستون علاوه بر مطالعه دروس پایه(سال دوم و سوم)، باید قسمت هایی از دروس سال چهارم که البته مرتبط با پایه هستند رو هم بخونید. پس به ترتیب مراحل زیر دقت کنید و از اون ها برای مطالعه استفاده کنید:

– قدم اول مشخص کردن نقاط ضعفه. باید قسمت هایی رو که قبلا خوب نخونده بودید رو پیدا کنید و با رعایت پیش نیازها شروع به خوندنشون کنید. اگه تو تابستون بتونید به این مباحث سر و سامون بدید واقعا کار بزرگی انجام داده اید. بهتره که ۲۰ درصد از زمان مطالعه روزانه رو به برطرف کردن نقاط ضعف اختصاص بدید.

– قدم بعدی اینه که از هر گروه از دروس پایه، یک درس رو انتخاب کنید. مثلا داوطلبان رشته ریاضی و تجربی از بین شیمی(۲) و شیمی(۳) یا داوطلبان رشته انسانی از بین تاریخ ایران و جهان ۱ و ۲ ، یک کدوم رو برای خوندن تو تابستون انتخاب کنند.

– اگه فرصت شد از مطالب سال چهارم هم بخونید ولی یادتون باشه این اولویت آخر شماست.

images

توصیه ها و راهکارها:

– برای مشخص کردن نقاط ضعفتون می تونید از کارنامه آزمون های سال قبل استفاده کنید یا اینکه چند روز رو به امتحان گرفتن از خودتون اختصاص بدید تا بخوبی نقاط ضعف و قوتتون رو شناسایی کنید.

– اگه وضعیتتون خیلی درامه و به قول معروف بیرون باغ بسر می برید، خوندن پایه باید اولویت اصلی شما باشه، مثلا تو درس ریاضی باید از قوانین توان و تجزیه ها شروع کنید و بتدریج به مباحث سخت تر برسید.

– به فکر دروس عمومی هم باشید. مثلا می تونید با خوندن قسمت های سختی مثل پیام آیات و روایات درس دین و زندگی یا آرایه های ادبی درس ادبیات تو فصل تابستون، برای یکسال خیالتون رو راحت کنید، فقط بشرط اینکه مطالب خونده شده رو به موقع مرور کنید.

 

جمع بندی:

افراد فارغ التحصیل معمولا دو تا مشکل بزرگ دارند:

-نخست به دلیل شکستی که در کنکور پیشین داشته اند، ممکن است به لحاظ روحی-روانی و انگیزشی در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشند.

– دوم آنکه یاد دادن موسیقی به کسی که یکسال ساز تشتباه می زده، سخت تر از یاد دادن اون به کسی است که تا بحال ساز رو در دست نگرفته است.

اما نکته ای که فارغ التحصیلان باید در نظر بگیرند اینه که آنها تجربه بیشتری نسبت به دانش آموزان دارند و با یک اراده قوی و برنامه ریز مناسب و البته عدم ارتکاب مججد اشتباهات سال گذشته، میتوانند نتیجه ای بسیار درخشان تر از سال قبل بگیرند و به رقیبی سر سخت و دست نیافتنی برای سایرین تبدیل شوند.

 

منبع:مهروماه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.