گام‌هایی برای نیم‌سال دوم(بخش اول)

امتحانات نیم‌سال اول سال تحصیلی به پایان رسید. قطعاً عملکرد شما در طول این نیم‌سال به سادگیِ نوشتن جمله‌ی قبلی نبوده است. پس به شما دانش‌آموز سخت‌کوش خسته نباشید می‌گوییم. اما برای نیم‌سال دوم چه برنامه‌ای دارید؟در این سلسله از مقالات سعی داریم به بیان راهکارهایی کلیدی برای موفقیت و پیشرفت تحصیلی در نیمسال دوم بپردازیم.

گام اول: تحلیل نیم‌سال اول به صورت دقیق، جامع و واقع‌بینانه

عملکرد شما در نیم‌سال اول با آزمون‌های آزمایشی در مهرماه آغاز شد. حدود 60 درصد از مطالب کل سال تحصیلی به شما ارائه شد و درنهایت به امتحان تشریحی نیم‌سال اول رسیدید. دقیقاً مشابه آزمون‌های آزمایشی که باید با تحلیل آزمون قوی همراه باشد؛ امتحان‌های تشریحی مدرسه‌ی شما هم نیاز به تحلیلی دقیق‌تر و جامع‌تر دارد.

نقاط قوت همیشه درس‌های ارزشمندی برای نقاط ضعف دارند. نقاط قوت، اساتید پیش‌کسوتِ نقاط ضعف شما هستند. پس احترام و حق تقدم استاد را فراموش نکنید!

note_pad_dont_forget

با خودتان صادق و واقع‌بین باشید. بررسی عملکرد در امتحانات نیم‌سال اول را از نقاط قوت شروع کنید. چه عواملی شما را در کسب نمرات بالا در این درس‌ها کمک کرده است؟ نحوه‌ی استفاده کردن از منابع کمک‌درسی و ساعت مطالعاتی و تمرکز شما هنگام مطالعه‌ی این درس‌ها باید الگوی درس‌های نوسانی و درس‌هایی باشد که نیاز به تلاش جدی دارند. هم‌چنین به سراغ درس‌هایی بروید که در آن‌ها نمرات پایین‌تری کسب کردید.

موفقیت شما در نیم‌سال دوم علاوه بر ثابت نگه داشتن نقاط قوت به پوشش دادن و ترمیم نقاط ضعف نیاز دارد. عامل اصلی کسب نمره‌ی ضعیف‌تر در این درس‌ها چه بوده است؟ کمبود زمان در جلسه‌ی آزمون یا سخت بودن امتحان؟ استرس و عدم تمرکز روز امتحان یا موارد دیگر؟

اگر کمی تحلیل عملکرد خود را سخت‌گیرانه‌تر کنید خواهید دید که ریشه‌ی بیش‌تر این مشکلات به ساعت مطالعاتی آن درس‌ها و نحوه‌ی تسلط شما بر کتاب درسی و نوع استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی در این قسمت از کارنامه‌ی شما مربوط می‌شود.

نمودار موفقیت سال تحصیلی‌تان در نقطه‌ی عطف خود قرار دارد. شما تعیین می‌کنید که حرکت نمودارتان بعد از نقطه‌ی عطف صعودی باشد یا نزولی.مراقب نقاط عطف نمودارتان باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.