گام اول موفقیت: برنامه‌ریزی دقیق و اصولی

سوالی که همواره دغدغه فکری بسیاری از دانش آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری است این است که چگونه می‌توان یک برنامه‌ریزی دقیق، اصولی و با بازدهی و کارآیی بالا انجام داد و مهمتر از آن، به آن عمل کرد؟

این مساله را خوب به خاطر داشته باشید که یک برنامه اگر خوب طراحی شده باشد و ویژگی‌های زیر را داشته باشد حتماً قابل اجرا خواهد بود، منوط به این‌که شما هم نسبت به آن برنامه کاملا متعهد باشید:

اولین و مهمترین نکته در رابطه با برنامه ریزی آن است که برنامه واقع‌بینانه تنظیم شده باشد:

1. یعنی شما آن‌چه را در برنامه قرار می‌دهید با توجه به توانایی‌ها و زمانتان باشد نه این‌که ایده‌آلی برنامه‌ریزی کنید که اگر بخواهید آن را اجرا کنید فراتر از زمان باشد.

2. با توجه به این‌که برنامه از چه نوعی است مثلاً درسی و… ممکن است موقتاً بعضی کارها را کم یا حذف کنید؛ مثل زمانی که امتحان یا آزمون دارید و تلویزیون نمی‌بینید. در آن، تمام برنامه‌های زندگی‌تان را قرار دهید ولی به تناسب.

shutterstock_292007390-653x339

3. در این برنامه به اندازه‌ای که نیاز دارید استراحت کنید تا بتوانید انرژی کافی برای ادامه کار را به خوبی دریافت کنید.

4. در فواصل مطالعه،‌ چند دقیقه‌ای استراحت کنید. بهتر است بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، 5 دقیقه استراحت کنید.

5. باید انعطاف‌پذیر باشد؛ یعنی در هفته جای خالی در برنامه داشته باشید تا اگر نتوانستید قسمتی از برنامه را اجرا کنید وقت خالی وجود داشته باشد که بتوانید برنامه‌ی عقب‌افتاده را جبران کنید.برنامه بايد در حد توان باشد و از حد تعادل خارج نشود. اگر شما در برنامه روزانه 18 ساعت كار و تلاش داشته باشيد با شكست مواجه خواهيد شد.

6.بازخورد گرفتن و بررسي برنامه: پس از اجرا به ارزيابى فعاليت هاى انجام شده بپردازيد تا ميزان دسترسى به اهداف مشخص شود و ميزان عدم موفقيت در رسيدن به برنامه را نيز معلوم نماييد. اين مرحله كه تحت عنوان بازخورد (Feedback) ناميده مى شود، فرصتى به شما مى بخشد تا بتوانيد عوامل ناكامى احتمالى را نيز بشناسيد و از بروز مجدد آن در برنامه مورد نظر پيشگيرى نماييد.

7. درنهایت این‌که خود را ملزم کنید تا تحت هر شرایطی آن را اجرا کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.