گام اول موفقیت در کنکور: به موفقیت خود ایمان داشته باشید…(قسمت اول)

در یک باشگاه بدنسازی، پس از اضافه کردن ۵ کیلوگرم به رکورد قبلی یک ورزشکار، از وی خواستند تا رکورد جدیدی برای خود ثبت کند؛ اما او موفق به این کار نشد؛ سپس از او خواستند وزنه‌ای را که ۵ کیلوگرم از رکوردش کمتر است، امتحان کند. این دفعه او به راحتی وزنه را بلند کرد. این مساله برای ورزشکار جوان و دوستانش امری کاملاً طبیعی به نظر می‌رسید؛ اما برای طراحان این آزمایش، جالب و هیجان‌انگیز بود؛ چرا که آنها اطلاعات غلط به وزنه‌بردار داده بودند!
 
او در مرحله اول از عهدۀ بلند کردن وزنه‌ای برنیامده بود که ۵ کیلوگرم از رکوردش کمتر بود و در حرکت دوم ناخودآگاه موفق به بهبود رکوردش به میزان ۵ کیلوگرم شده بود! در واقع  او با این باور  وزنه را بلند کرده بود که خود را قادر به انجام آن می‌دانست.
 
این آزمایش و آزمایش‌های مشابه آن، بیانگر این است که ارزیابی هر فردی از خود، مشخص خواهد کرد که او چه خواهد شد؛ به عبارت دیگر، انسان همان چیزی می‌شود که به آن ایمان دارد. در این میان، همۀ ما مجموعه‌ای از باورهای غلطی داریم که باید آنها را شناسایی کنیم و در جهت تغییر آنها تلاش کنیم.
 
aaeaaqaaaaaaaajyaaaajdqznte4zme2lwrjyzitngi1zc1hodjhlwzkmzmznde4mda5za

برای مثال، این باور که اجتناب کردن از مشکلات، آسان‌تر از روبرو شدن با آن مشکلات و حل و فصل نمودن آنهاست، در ذهن بسیاری از ما نقش بسته است؛ اعتقادی که بیانگر آن است که توانمندی خود را بخوبی نشناخته‌ایم و حتی تصور می‌کنیم که ضعیف و بی‌ارزش هستیم؛ از همین رو، سقف تلاشمان کوتاه است و موفقیت‌هایمان نیز محدود و سطحی است.  
 
آیا تا حالا فکر کرده‌اید که چرا یک فرد فقیر، همیشه فقیر است و یک فرد ثروتمند هر روز به ثروت خود می‌افزاید؟ این نیز دقیقاً دخالت در باورهای ما دارد؛ چون فرد فقیر همیشه خود را فقیر می‌پندارد و با این باور، زندگی فقیرانه خود را ادامه می‌دهد، ولی یک فرد ثروتمند، با باور اینکه همیشه ثروتمند است، بر ثروت خود می‌افزاید.
 
یک جمله زیبا و بسیار عالی می‌گوید: ابتدا آفرینش ذهنی و  سپس آفرینش فیزیکی صورت می‌گیرد.؛ یعنی هر چیزی که به آن فکر می‌کنید، در نهایت  به صورت فیزیکی در دنیای واقعی، دیر یا زود، خودش را نمایان خواهد کرد. می‌توان مثال‌های زیادی در تایید این جمله زد که یکی از آنها ادیسون، مخترع لامپ، است. او ابتدا در ذهن خود بر این باور بود که چراغی خواهم ساخت تا تاریکی را روشن نماید و سپس این باور را در فیزیک به شکل لامپ اختراع کرد؛ یا مارکونی، مخترع امواج رادیویی، که به دوستان خود از چیزی که در ذهن داشت،  حرف می‌زد، ولی دوستانش به او لقب دیوانه دادند  و حتی او را در تیمارستان بستری کردند، اما این باور و این آفرینش را  که مارکونی در ذهن داشت، امروزه به صورت تلفن همراه، رادیو و تلویزیون و … می‌توان مشاهده کرد.
 
 پس به صورت خلاصه می‌توان گفت مکانی که الان در آن قرار داریم و  موقعیت امروز ما، در حقیقت، در گذشته در ذهن ما آفریده شده است و امروز آن را به صورت فیزیکی مشاهده می‌کنیم. همچنین اگر می‌خواهیم فردا به موفقیتی برسیم، باید امروز به آن موفقیت ایمان داشته باشیم؛ ایمانی که تلاشی شایسته و لایق اعتقادمان را ایجاد خواهد کرد و ما را به هدفمان خواهد رساند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.