گام های موفقیت در کنکور(بخش اول)

دوست کنکوری من! سلام.

خوشحالم که تصمیم جدی برای موفقیت در کنکور گرفته‌ای. مطمئنم برای رسیدن به هدفت تلاش می‌کنی و بهتر از من می‌دانی که خستگی، دلسرد و ناامید شدن در این مسیر به ضرر تو خواهد بود. هدف، هر چه بزرگ‌تر باشد، تلاش برای رسیدن به آن بیش‌تر خواهد شد. 

تو قدم در مسیری گذاشته‌ای که اگر بخواهی و خوب تلاش کنی، موفقیت، مقصد نهایی تو در این راه خواهد بود. حرکت تو دقیقاً از چه زمانی آغاز شده است؟ از چند ماه پیش، چند هفته‌ی پیش، چند روز پیش یا چند ساعت پیش؟ همین که شروع کرده‌ای، کار بزرگی انجام داده‌ای ولی ادامه دادن و سخت‌کوش بودن در این مسیر، بسیار مهم است.

می‌دانم انگیزه و انرژی بالایی برای ادامه دادن داری ولی بدان که انرژی و انگیزه‌ی تو باید هر روز بیش‌تر از روز قبل باشد. پس به خودت قول بده در این مسیر کم نیاوری و خسته نشوی. من هم می‌خواهم به تو کمک کنم و کارها و روش‌های به ظاهر ساده ولی مهمی را که با تکرار لجوجانه‌ی آن‌ها، مسیر حرکت تو روشن‌تر خواهد شد به تو یادآوری کنم. من اطمینان دارم که با این انگیزه‌ی بالا و تلاش و پشتکاری که داری و در ادامه خواهی داشت، موفق می‌شوی، نظر تو چیست؟

ما قصد داریم گام‌های کوچک ولی مطمئن برای رسیدن به هدف برداریم. اگر آماده‌ای، شروع کنیم.

index

گام اول: مثبت‌اندیشی

همه‌ی ما انسان‌ها در زندگی هدف‌هایی برای خودمان تعیین کرده‌ایم و برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های‌مان را در راستای تحقق آن‌ها تنظیم می‌کنیم. نوع دیدگاه ما به اتفاقات زندگی بسیار مهم است. اغلب، آن اتفاقاتی در زندگی رخ می‌دهد که به آن‌ها فکر می‌کنیم. اگر مثبت‌اندیش باشیم و در ذهنمان به اتفاقات خوب و مثبت فکر کنیم، انگیزه و انرژی مثبت می‌گیریم و تلاش می‌کنیم تا آن‌چه را در ذهن پرورانده‌ایم به واقعیت تبدیل کنیم که همین اتفاق هم می‌افتد؛ ولی اگر منفی‌باف باشیم و مدام به خودمان تلقین کنیم که شکست خواهیم خورد، شک نکنید در ادامه مسیر با شکست مواجه خواهیم شد.

در آمادگی برای آزمون وقتی چند هفته طبق برنامه‌ای که برحسب توانایی‌ها و شناخت از خودتان است، درس می‌خوانید و برای آزمون آماده می‌شوید، چرا باید دچار شک و نگرانی درباره‌ی نتیجه‌ی آزمون شوید؟ همین دیدگاه قبل از آزمون یعنی از دست دادن اعتمادبه‌نفس و ایجاد یک عامل بازدارنده برای کسب نتیجه‌ای مطلوب.

وقتی از عملکرد خودتان در فاصله‌ی آزمون‌ها مطمئن هستید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. مطالعه‌ی خوب و متعادل طبق برنامه‌ی آزمون آزمایشی، یادگیری عمیق و مفهومی مباحث، حل تمرین تشریحی برای تثبیت مطالب درسی و حل تست برای مسلط شدن به آن‌ها، حفظ نقاط قوت و هدف‌گذاری منطقی برای آزمون، جایی برای نگرانی باقی نمی‌گذارد.

انجام درست همه‌ی این کارها یعنی افزایش ضریب اطمینان هنگام پاسخ دادن به سؤالات آزمون و این یعنی مثبت‌اندیشی و کسب موفقیت در آزمون. پیشرفت در هر آزمون را صرفاً با بررسی تراز کلی نسنجید. تراز درس به درس، تراز دروس عمومی‌ و اختصاصی‌، چند از ده تای هر درس، تعداد اشتباهات و افزایش و کاهش آن‌ها در درس‌ها را با دقت ارزیابی کنید و آن گاه در مورد عملکرد خود قضاوت کنید.

اصرار نداشته باشید فقط جنبه‌های منفی کارنامه را ببینید. ابتدا نقاط مثبت را بررسی کنید و دلایل موفقیت‌تان را کشف کنید و بعد به سراغ نقاط ضعف بروید و برای از بین بردن آن‌ها صبور باشید و عجله نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.