گام های موفقیت در کنکور(بخش دوم)

گام دوم: نظم مطالعاتی

یکی از عادت‌های انسان‌های موفق در زندگی، ایجاد نظم و هماهنگی در تمام کارها و برنامه‌های‌شان است. ما نیز چون قصد داریم مردمان موفقی باشیم، سعی خواهیم کرد از این پس در اجرای برنامه‌ها و به‌کارگیری تکنیک‌ها و روش‌ها، منظم‌تر عمل کنیم.

همه‌ی دانش آموزان و داوطلبانی که برای کنکور درس می‌خوانند و تلاش می‌کنند تا به هدف‌گذاری‌شان برسند بدون شک برنامه‌هایی برای خود تنظیم کرده‌اند و بر مبنای آن تلاش می‌کنند ولی به نظر شما چرا در این مسیر،گروهی موفق‌تر از بقیه عمل می‌کنند و گروهی از رسیدن به اهدافشان بازمی‌مانند؟

index

بدیهی است که پاسخ این سؤال را باید در نوع برنامه‌ریزی و نظم مطالعاتی آن‌ها پیدا کرد. نظم مطالعاتی یعنی این‌که بعد از چند هفته درس خواندن، قابل اجراترین برنامه برای پیشرفت خودتان را کشف کنید و مدام از این شاخه به آن شاخه نپرید.

یک برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر در طول هفته یعنی این‌که بدانید طبق برنامه‌ی آزمون آزمایشی، هر روز چند ساعت درس بخوانید، هر درس را در چند ساعت مطالعه کنید، چه تعداد تمرین تشریحی و تست برای هر درس حل کنید، متعادل درس بخوانید و سهم مطالعه‌ی دروس اختصاصی‌ و عمومی‌و درس‌های پیش‌ و پایه را مشخص کنید.

اگر تصمیم به پیش‌خوانی درس‌ها گرفته‌اید، اگر عادت به مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز دارید، در اجرای آن‌ها کوتاهی نکنید و در حالت کلی در طول هفته انتظارات معقولی را که از خودتان دارید برآورده کنید.

همه‌ی این‌ موارد عملی خواهند شد اگر میزان ساعت‌های مطالعه‌ی خود در درس‌ها را بدانید، اگر نسبت به افزایش یا کاهش آن‌ها حساس باشید، اگر دفتر برنامه‌ریزی را هر روز تکمیل کنید و هر هفته و هر ماه جدو‌ل‌های آن را پر کنید و شاهد افت و خیز ساعت مطالعه‌ی کلی و درس به درس در آن باشید.

برای ایجاد نظم در مطالعه لازم است دفتر برنامه‌ریزی‌تان را با دقت بررسی کنید. از این به بعد سعی کنید در نوشتن برنامه‌های‌تان دقیق‌تر عمل کنید و در تکمیل دفتر برنامه‌ریزی تحت هیچ شرایطی کوتاهی نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.