گام های موفقیت در کنکور(بخش سوم)

گام سوم: تحدید فوق برنامه‌ها

همه‌ی انسان‌ها دوست دارند در زندگی پیشرفت کنند و حرکت رو به جلو داشته باشند. بدیهی است این پیشرفت در تحصیل و کسب علم لذت‌بخش‌تر است که داوطلبان کنکور هم جزء این گروه هستند.

میل به پیشرفت و موفق شدن در نهاد همه‌ی ما وجود دارد و همه ما از تلاش کردن برای رسیدن به اهدافمان لذت می‌بریم و در مقابل از تفریح و سرگرمی هم بدمان نمی‌آید؛ ولی گاهی اوقات در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که تلاش زیاد و تفریح و سرگرمی بیش از حد نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند. آمادگی برای کنکور، یکی از این موقعیت‌هاست.

مسلماً داوطلبی که برای کنکور درس می‌خواند به‌خوبی به این موضوع آگاه است که امسال باید فوق برنامه‌هایش را محدود کند و کم‌ترین اتلاف وقت را داشته باشد ولی گاهی ناخواسته زمان را از دست می‌دهد. زمانی هم که از دست می‌رود، دیگر قابل جبران نخواهد بود.

index

بهتر است از همین امروز سعی کنید عوامل اتلاف وقت را به حداقل برسانید و از زمان بهترین و بیش‌ترین استفاده را داشته باشید. سعی کنید از این پس برای استفاده از تلفن همراه، اینترنت و فضای مجازی حد و مرزی برای خودتان تعیین کنید. البته محدود کردن به معنی حذف همه‌ی این‌ها نیست بلکه برای فوق برنامه‌های‌تان هم باید با دقت هرچه تمامتر برنامه‌ریزی کنید.

اگر گفت‌وگو با رتبه‌های برتر کنکور را بخوانید، خواهید دید که اکثر رتبه‌های تک‌رقمی در سایت کانون فعال بوده‌اند و از قسمت‌های مختلف آن استفاده‌ی بهینه‌ای داشته‌اند. پس شما هم سعی کنید مانند رتبه‌های برتر عمل کنید.

اگر ورزشی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید، امسال تمرینات خود را محدود کنید و اجازه ندهید خستگی بیش از حد، راندمان ساعت مطالعه‌ و ساعت مطالعه‌تان را کاهش دهد.

یکی دیگر از عوامل اتلاف وقت، از دست دادن تمرکز هنگام مطالعه است. زمانی که احساس می‌کنید تمرکزتان از بین رفته است، کتاب را ببندید و سعی کنید عامل مزاحم را از ذهنتان دور کنید؛ سپس با ذهنی آزاد و آماده، مطالعه و درس خواندن را ادامه دهید.

فراموش نکنید که تحدید فوق برنامه‌ها در سال کنکور مساوی است با تشدید تلاش‌ها و نزدیک شدن به موفقیت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.