گذر از موانع درسی برای رسیدن به موفقیت(قسمت دوم)

هفته‌های آخر سال برای همه داوطلبان کنکور، هفته‌هایی بسیار مهم و سرنوشت ساز است؛ زیرا، چه کسانی که قبلاً مطالعه خوبی داشته و چه داوطلبانی که مطالعه رضایت بخشی نداشته‌اند، باید تمام تلاش و کوشش خود را برای مطالعه در این هفته‌ها صرف کرده و آماده و پر انرژی، خود را برای مطالعه در روزهای پس از تعطیلات عید و دوره جمع‌بندی مهیا نمایند.
 
در واقع، این هفته‌ها، هفته‌های «گذار» محسوب می‌شوند و همه داوطلبان در هفته‌های یاد شده باید تا حد ممکن درس خوانده و کاستی‌های خود را جبران کنند؛ زیرا این هفته‌های ‌سرنوشت‌ساز که دوران «گذار» هستند؛ زمان گذر از موانع درسی برای رسیدن به موفقیت به شمار می‌آیند. به دلیل همین اهمیت، ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را با چگونگی مطالعه در این دوره آشنا کنیم.
۱۱

مسابقه در دور میانی
داوطلبان تا الان که در اواسط ماه اسفند قرار داریم، از جهت مطالعه و آمادگی برای کنکور به چند دسته تقسیم می شوند: گروهی که از تابستان یا مهر ماه تا کنون بخوبی مطالعه کرده و طبق برنامه پیش رفته‌اند، گروه دیگر که میزان مطالعه آنها در حد متوسطی قرار دارد، و گروه سوم، عزیزانی که مطالعه کمی داشته اند و از عملکرد خود راضی نیستند. ضمن تبریک به داوطلبان گروه اول و خواهش از داوطلبان گروه دوم برای مطالعه بیشتر و رفع کاستی‌ها تا رسیدن به مرحله عالی، باید به داوطلبان گروه سوم خاطرنشان کنیم که اگر از همین الان هم خود را برای مطالعه خوب و اصولی آماده کنید، باز هم می‌توانید نتیجه خوب و قابل قبولی را کسب کنید.
 
اگر مطالعه از تابستان تا دی را مرحله اولیه آمادگی برای کنکور بدانیم، و مرحله سوم یا دوران جمع‌بندی بعد از عید شروع شود، شما عزیزان در دوره میانی آمادگی برای کنکور قرار دارید. معمولاً در این دوره، همه داوطلبان، دچار تب کنکور شده و تصمیم به مطالعه جدی دارند. روی سخنمان، بیشتر با شما عزیزان گروه سوم است. سعی کنید که از این به بعد بخوبی مطالعه کرده و وقت خود را هدر ندهید. هر سال، بسیاری از داوطلبان وجود دارند که تقریباً از همین زمان شروع به درس خواندن برای کنکور می‌کنند و نتیجه بسیار خوبی هم می‌گیرند. تنها نکته مهمی که در اینجا باید گوشزد کنیم، امیدواری و سخت کوشی و جدیت است؛ پس امیدوار، سخت کوش و جدی باشید.
 
دست به گزینش و انتخاب بزنید
بسیاری از دوستان عزیز، تاکنون هر طور که بوده است، کم و زیاد، مطالعه‌ای داشته اند. اگر مطالعه کمی داشته‌اید، سعی کنید که ذهن خود را کمتر درگیر این موضوع و شماتت خودتان بکنید و تا آنجا که می‌توانید، به برنامه‌ریزی درست و مطالعه خوب فکر کنید. از این به بعد در برنامه‌ریزی و مطالعه خود به این موضوع توجه داشته باشید که دروس اصلی، که ارزش و ضریب بالایی در رشته مورد نظر شما دارند، نباید کنار بمانند و همواره باید درصد بالایی از زمان مطالعه خود را به این دروس اختصاص دهید. وسواس را کنار بگذارید و در شرایطی که بسیاری از کارهای انجام نشده و درس‌های خوانده نشده دارید، به ناقص بودن کار گذشته‌تان ایراد نگیرید. اگر تست زنی شما تا الان خوب بوده است، در کنار مطالعه دروس جدید حتماً به مرور دروس گذشته هم بپردازید.
 
در صورتی که درصد شما در  دروس کنکور، در حد متوسط است، در حالی که دروس ترم دوم را مطالعه می‌کنید، درس‌هایی از دروس از پایه را انتخاب کنید که وضعیت بهتری در آن دروس دارید. اگر در امتحانات ترم اول، دروس پیش دانشگاهی را بخوبی مطالعه کرده‌اید و اشکال عمده‌ای در آن ندارید، باید در این دوران، ضمن اینکه درس‌های ترم دوم را همگام با دبیران پیش می‌برید، تا جایی که امکان دارد درس‌های پایه را هم کامل کنید. بهتر است که از میان درس‌های پایه نیز، ضعف‌های عمده خود را (که معمولاً یکی از آنها این بوده است که در آزمون‌ها درصد خوبی کسب نمی‌کردید) بیابید و آنها را جبران کنید.
 
در نهایت، اگر در گروه داوطلبان ضعیف قرار می‌گیرید، در صورتی که تمام درس‌ها را در برنامه خود قرار دهید این احتمال وجود دارد که با حجیم شدن برنامه، تمرکز روی درس‌ها کم شود، و از آنجا که پایه درسی قوی ندارید در اجرای برنامه مشکل پیدا کنید؛ پس بهترین کار این است که تا پایان فروردین، با یک انتخاب صحیح، درس‌هایی را که برای گروه شما مهم‌تر هستند و در بودجه‌بندی کنکور، سؤالات بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند، مطالعه و مرور نمایید. از همین الان بهتر است که شما یکی از دروس پایه را، که در آن ضعف عمده‌ای دارید، انتخاب کرده و به همراه دروس پیش دانشگاهی یک (طبق جدولی که تنظیم کرده‌اید) در چهار هفته (تا پایان تعطیلات عید) آنها را تقسیم کنید؛ یعنی در کنار دروس ترم دوم، ضعف‌های ترم اول را جمع‌بندی کنید. 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.