گفت و گو با رتبه 2 کشوري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 1393

زماني برترين‌هاي گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري در قبضه پسرها بود؛ اما چند سالي است که دختران در اين گروه نيز همچون ساير گروه‌ها مطرح هستند. نگين يغمايي يکي از همين دختران است که با مطالعه‌اي دقيق و تلاشي پيگير موفق شده است که بالاتر از ساير داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 93 قرار بگيرد و رتبه 2 اين آزمون را کسب کند. برنامه مطالعاتي او چگونه بوده است و هر يک از درس ها را به چه نحو مطالعه کرده تا توانسته است که به اين جايگاه برسد؟ با اين سؤال‌ها که بيش از هر سؤال ديگري براي هر داوطلب آزمون سراسري اهميت دارد، به سراغ اين جوان با پشتکار رفتيم. با تشکر از نگين يغمايي، نظر شما را به اين گفت و گو جلب مي‌کنيم:

برنامه مطالعاتي
نگين يغمايي: بعد از امتحانات نهايي، دو روز استراحت کردم و بعد از آن، درس خواندنم را شروع کردم. ما تابستان هم کلاس داشتيم؛ براي همين، روزهايي که مدرسه مي‌رفتم، پنج ساعت و روزهايي که تعطيل بودم 12 الي 13 ساعت مطالعه مي‌کردم. از مهر به بعد هم روزهايي که مدرسه بودم ساعت 3 به خانه مي‌رسيدم و از ساعت 3 و 15 دقيقه شروع به مطالعه مي‌کردم و روزي شش تا شش ساعت و نيم درس مي‌خواندم و روزهاي تعطيل هم 13 تا 14 ساعت مطالعه مي‌کردم.
در کل خيلي کم استراحت مي‌کردم؛ يعني پيش مي‌آمد که در يک روز تعطيل فقط يک ساعت استراحت داشته باشم؛ اما بعضي از روزها هم کلاً درس و مدرسه را تعطيل و با خانواده تفريح مي‌کردم؛ ولي از فردا با روحيه‌اي بهتر و جديت تمام دوباره درس خواندن را آغاز مي‌کردم. مي‌خواهم بگويم که يک برنامه منظم و منسجم نداشتم.  برنامه هفتگي من ساعت و روز نداشت و فقط مباحثي که بايد در هر هفته مطالعه کنم، مشخص شده بود و مابقي دست خودم بود.
البته در برنامه هر روزه‌ام، روزي دو ساعت رياضي بود. در روزهاي تعطيل هم تقريباً سه تا سه ساعت و نيم روي رياضي پايه و حسابان وقت مي‌گذاشتم. ادبيات را هم هر روز وقت مي‌گذاشتم. نحوه مطالعه‌ام نيز اين طور بود که روزهاي تعطيل صبح‌ها رياضي و ساير دروس تفهيمي را مي‌خواندم و شب‌ها برنامه‌هاي هر شبه مثل ادبيات را اجرا مي‌کردم؛ چون حس مي‌کردم که بازدهي‌ام با اين روش، بهتر است.
 
2yaghmayi1
 

زبان و ادبيات فارسی
نگين يغمايي: ادبيات را موضوعي مي‌خواندم؛ البته ابتدا کتاب را يک ورق مي‌زدم و توضيحات و «بياموزيم‌«ها را مي‌خواندم؛ ولي اصل مطالعه‌ام موضوعي بود. تاريخ ادبيات و لغت را از روي کتاب مي‌خواندم و هرشب پنج تا تست قرابت معنايي مي‌زدم و از يک مبحث زبان فارسي چهار يا پنج تا تست حل مي‌کردم. لغات و تاريخ ادبيات را هم خيلي زياد دوره مي‌کردم و سعي مي‌کردم که هر روز يا هر دو روز يک بار، بخشي را مرور کنم.
براي املا، لغات پرکاربرد املا را پيدا و بررسي مي‌کردم. بقيه لغات را هم با تست و تمرين ياد مي‌گرفتم و گروه لغات کتاب زبان فارسي را هم مرور مي‌کردم.
در مبحث آرايه‌ها با تمرين بسيار مسلّط شدم؛ البته اول درسنامه را مي‌خواندم و بعد از آن تمرين حل مي‌کردم و در نهايت تست‌هاي کنکور را حل مي‌کردم.
عربي
در درس عربي قوي بودم. بعد از امتحانات نهايي نيز سؤال‌هاي عربي همه کنکورهاي سال‌هاي اخير را حل کردم و هر روز يک کنکور عربي مي‌دادم و يک درک مطلب کار مي‌کردم. در طي سال هم با آزمون‌هاي آزمايشي که در آنها شرکت مي‌کردم، جلو مي‌رفتم.
معارف اسلامي
نگين يغمايي: معارف اسلامي را سعي مي‌کردم که هميشه مرور کنم. آيه‌ها را مي‌خواندم، پيام ها را بررسي مي‌کردم و پيش خودم تحليل مي‌کردم که هر آيه با کدام قسمت‌هاي درس ارتباط معنايي دارد. بعد از عيد نوروز نيز هر روز پنج درس معارف اسلامي، دو تا دوم، دو تا سوم و يک درس سال چهارم را دوره مي‌کردم و اميدوار بودم که اين درس را در کنکور 100 درصد بزنم؛ اما چون بيشتر حفظي خوانده بودم تا مفهومي، نتوانستم به منظورم برسم. امسال سؤال‌هاي معارف اسلامي متفاوت با سال‌هاي گذشته بود و بيشتر جنبه تفهيمي داشت.
زبان خارجي
نگين يغمايي: زبان انگليسي‌ام خوب بود و مدرک زبانم را از مؤسسه‌هاي زبان، سال دوم دبيرستان گرفته بودم. در تعطيلات نوروز هم هرشب يک آزمون تاليفي زبان که دبيرمان طرح کرده بود، مي‌زدم.
رياضيات
نگين يغمايي: خوشبختانه دبير حسابان سال سوم ما بسيار دبير خوبي بود و حتي بخش‌هايي از ديفرانسيل را در مبحث حد در سال سوم به طور کامل تدريس کرده بودند. من براي مبحث حسابان جزوه دبيرم را مي‌خواندم، تمرين‌هايش را حل مي‌کردم و بعد تست مي‌زدم. براي ديفرانسيل هم سعي کردم که خوب درس را ياد بگيرم و زياد تست زدم. در کل ديفرانسيل خيلي تعريف دارد و لازم است که به اين تعريف‌ها کاملاً مسلّط بود؛ در ضمن نبايد کتاب درسي را کنار گذاشت و بايد به آن متعهد بود؛ زيرا  در بعضي از مباحث مثل آهنگ تغييرات در حسابان، خيلي از اوقات تمرين‌هاي کتاب درسي تبديل به تست مي‌شوند؛ در ضمن بايد پذيرفت که گاه بعضي از مباحث اين درس نياز به مطالعه و وقت گذاشتن بسيار دارد؛ براي مثال، من براي تسلّط بر مباحث کاربرد و مشتق، وقت زيادي گذاشتم و چند کتاب تست زدم تا مسلّط شدم.
براي هندسه پايه لازم است که سؤال‌هايي با تيپ هاي مختلف حل کرد تا بتوان در سر جلسه آزمون ايده حل مساله را تشخيص داد؛ چون اگر به اين مساله مسلّط نباشي، سر جلسه آزمون حل يک تست خيلي وقت مي‌گيرد. در هندسه هر سال چند سؤال تکراري مي‌آيد؛ يعني اگر کنکورهاي سال‌هاي قبل را ببينيد، متوجه مي‌شويد که هر سال از چند مبحث سؤال آمده است و لازم است که روي آنها بيشتر تاکيد شود. براي هندسه تحليلي لازم است که ابتدا مباحث مورد نظر را فهميد و سپس فرمول‌هاي پايه را حفظ کرد. بعضي از بچه‌ها از هندسه تحليلي خوششان نمي‌آيد؛ چون فرمول‌هايش زياد است؛ اما اگر اين فرمول‌ها زياد مرور شود و خوب تمرين کنيم در خاطر مي‌ماند؛ يعني لازم است چند هفته که از يک مبحث هندسه تحليلي گذشت، برگشت  و دوباره فرمول ها را مرور کرد تا در ذهن تثبيت شود.
براي پاسخگويي به سؤال‌هاي گسسته بايد به مباحث درسي کاملاً مسلّط بود؛ اين در حالي است که کتاب درسي خيلي عميق به اين مباحث نپرداخته است؛ براي همين لازم است که تست‌هاي مختلف حل کرد تا به ايده‌هاي متفاوت دسترسي داشته باشيم و به سؤال‌هاي مختلفي که از اين مبحث مطرح مي‌شود، مسلّط شويم. من براي کسب اين مهارت در ابتدا تست‌هاي کنکور را زدم تا با نگاه طراحان سؤال آشنا شوم و بعد براي تسلّط بيشتر سراغ تست هاي تاليفي رفتم.
نکته مهم در سؤال‌هاي رياضي اين است که سر آزمون نبايد انتظار داشته باشيم که پاسخ همه سؤال ها را بدانيم و بترتيب به همه جواب دهيم . بايد با تمرين بسيار به اين مهارت رسيد که کدام سؤال وقت گير است، کدام سؤال را مي‌توان حل کرد و پاسخ کدام سؤال را نمي‌دانيم و در سر جلسه آزمون اول سراغ سؤال‌هايي که مسلّط هستيم برويم و بعد وقت‌گيرها و در نهايت آنهايي را که بلد نيستيم، کنار بگذاريم. براي خود من در يکي از آزمون‌هاي آزمايشي پيش آمد که پنج سؤال اول رياضي را نتوانستم حل کنم؛ در ابتدا به هم ريختم، اما بعد تصميم گرفتم که آن پنج تا را رها کنم و سراغ بقيه سؤال‌ها بروم و بعد اگر وقت کردم بار ديگر روي سؤال‌هاي مورد نظر فکر کنم. اتفاقاً در همان آزمون، رياضي را 100 درصد زدم.
فيزيک
نگين يغمايي: به نظر من حداقل 30 سؤال فيزيک در آزمون سراسري تکراري است و پنج سؤال جديد هم در اين ميان پيدا مي‌شود؛ براي همين اول بايد به کتاب درسي کاملاً مسلّط بود و تمرين‌هاي هر درس را حل کرد و سپس سراغ تست رفت.
بعضي از مؤسسه‌ها و کتاب‌هاي کمک آموزشي، در درس فيزيک، فرمول‌هاي عجيب و غريبي از خودشان در مي‌آورند و در واقع براي هر سؤال يک فرمول ارايه مي‌دهند؛ اما داوطلبان بايد بدانند که سر آزمون، اين همه فرمول در خاطرشان نخواهد ماند؛ براي همين بايد فقط فرمول‌هاي کتاب را بلد بود و با روش‌هاي متداول سؤال‌ها را حل کرد.
شيمي
نگين يغمايي: کتاب درسي شيمي واقعاً مهم است و همه قسمت‌هاي کتاب اعم از نمودار، عکس، و مباحث را بايد فراگرفت. مهارت حل مساله هم خيلي مهم است و بايد توجه داشت که در مسايل شيمي، عددهايي که مي‌دهند، خيلي «رُند» نيستند و کسي مي‌تواند به جواب آخر برسد که سرعت محاسباتي‌اش بالا باشد. من در برنامه روزانه‌ام هميشه حل چند مساله شيمي بود تا با اعداد سر و کله بزنم و سرعت و مهارتم در اين درس حفظ شود.
ماشين حساب
نگين يغمايي: از سال دوم، ماشين حساب را کنار گذاشتم و جز در درس آمار در بخش نمونه هاي تصادفي از ماشين حساب استفاده نکردم.
تعطيلات نوروز
نگين يغمايي: عيد براي من سکوي پرتاب بود. دو روز اول را استراحت کردم و مابقي روزها را با يک برنامه حساب شده درس خواندم و همه درس‌هاي قبل از عيد را به طور کامل مرور کردم و نتيجه اين تلاش پيگير را هم ديدم؛ در واقع تسلّطي که بعد از تعطيلات نوروز در دروس به دست آوردم، نتيجه تلاشم در ايام عيد بود.
آزمون هاي تستي
نگين يغمايي: چه در خانه و چه در آزمون‌هاي آزمايشي، سؤال‌هاي تستي را با دقت تا انتها مي‌خواندم و بعد پاسخ مي‌دادم. در کل هم برنامه‌ام اين بود که در آزمون‌هاي عمومي نيم ساعت و در اختصاصي يک ساعت وقت براي برگشت و بررسي سؤال‌هاي «نزده» بگذارم؛ البته من از ابتدا سرعتم بالا بود و هر درس را در کمتر از وقت استاندارد آن پاسخ مي‌دادم و با تمرين زياد‌، سرعتم بالاتر نيز رفت؛ يعني در هر آزموني که شرکت مي‌کردم، حتي اگر وضعم خيلي بد بود، 20 دقيقه اضافه مي‌آوردم و زمان موجود را صرف بررسي سؤال‌هايي که نزده بودم، مي‌کردم. اگر هم آزموني را بد مي‌دادم، سعي مي‌کردم که نمره بدم را فراموش کنم و براي نتيجه بهتر دوباره شروع کنم تا در آزمون بعدي جبران کنم، و واقعاً هم جبران مي‌کردم.
خانواده
نگين يغمايي: از سال سوم که درس خواندن جدي‌تر را آغاز کردم، والدينم خيلي رعایت حال من را مي‌کردند. رفت و آمدها محدودتر شد و فضاي خانه ساکت و آرام بود. تابستان منتهي به سال چهارم و تعطيلات نوروز را هم مسافرت نرفتيم؛ در ضمن خانواده نسبت به نمره‌ها و درصدهايم نيز حساسيت نداشتند و حتي بعضي از اوقات مي‌گفتند که خودت را خسته نکن و نگران نباش؛ چون تو تلاش خودت را کرده‌اي و حتماً موفق مي‌شوي.
نيايش
نگين يغمايي: باور دارم که انسان بايد همیشه تکيه گاه محکمي داشته باشد؛ دانستن اينکه کسي هست که تلاشت را مي‌بيند و پاداشش را خواهد داد انرژی و انگیزه بسیار زیادی به آدم می دهد. من با اين ذهنيت سر جلسه آزمون رفتم و معتقدم که پروردگار در جلسه آزمون ياورم بود؛ البته دعاي مادرم نيز هميشه پشت سرم بود و در اين زمينه مديون او هستم.
تلفن همراه
نگين يغمايي: از سال سوم گوشي‌ام اکثر اوقات خاموش بود و سال چهارم آن را کلاً خاموش کرده بودم و تنهامواقعي که بيرون مي‌رفتم و مي‌خواستم به خانواده خبر دهم، گوشي‌ام را روشن مي‌کردم. اگر هم دوستانم کار داشتند به تلفن منزل زنگ مي‌زدند. از کامپيوتر هم فقط براي ديدن نتايج آزمون‌هاي آزمايشي استفاده مي‌کردم.
روز قبل از کنکور
نگين يغمايي: روز قبل از کنکور تا 11 صبح درس خواندم و بعد در خانه استراحت کردم و سعي کردم که افکار منفي را از خودم دور کنم. بيشتر خوشحال بودم که مي خواهم کنکور بدهم و به برنامه هاي بعد از کنکور فکر مي‌کردم و اينکه تابستان خوبي خواهم داشت. سرجلسه آزمون هم خيلي آرام بودم؛ تا جايي که مي‌توانم بگويم که هيچ آزموني را با اين آرامش نداده بودم. شايد چون مي‌دانستم که هر کاري که در توانم بود انجام داده‌ام.
فضاي مدرسه
نگين يغمايي: باور نمي‌کردم که همکلاسي‌هايم آن قدر رفتار خوبي با من داشته باشند. من نه تنها از طرف همکلاسي‌هايم بلکه از طرف کل بچه‌هاي مدرسه حمايت مي‌شدم. اگر در آزمون‌هاي آزمايشي رتبه خوبي مي‌آوردم، همه تبريک مي‌گفتند و اين حمايت در موفقيت من خيلي نقش داشت. اين حمايت جنبه علمي هم داشت؛ براي مثال، من در گسسته کمي مشکل داشتم و به کمک دوستانم اين مشکل رفع شد. خود من هم اگر در درسي مسلّط‌تر بودم به همکلاسي‌هايم کمک مي‌کردم؛ حتي گاه بچه‌هاي تجربي سراغم مي‌آمدند و سعي مي‌کردم که در حد توانم کمکشان کنم. اين کمک‌ها حس خوبي به آدم مي‌دهد. هيچ کدام از ما فکر نمي‌کرديم که رقبايمان قوي‌تر مي‌شوند يا وقتمان گرفته مي‌شود؛ حتي با انجام اين کار، مطلب در ذهن خودت هم بهتر جا مي‌افتد.  
ورزش
نگين يغمايي: قبل از سال چهارم واليبال بازي مي‌کردم. سال چهارم هم هر وقت خسته مي‌شدم، پياده‌روي مي‌کردم.  
رشته دانشگاهي
نگين يغمايي: مهندسي برق شريف؛ البته رشته مکانيک را هم دوست داشتم؛ ولي در نهايت تصميم گرفتم که در اين رشته ادامه تحصيل دهم.
معدل کتبي نهايي سال سوم  
نگين يغمايي :20
درصدهاي آزمون سراسري
نگين يغمايي: ادبيات فارسي4/85 درصد، عربي4/85درصد،معارف اسلامي 68 درصد، زبان خارجي 100 درصد، رياضيات 5/88 درصد، فيزيک4/93 درصد و شيمي 3/74 درصد. 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.