گفت و گو با سه رتبۀ تک رقمی کشوری رشته ریاضی کنکور ۹۷(بخش دوم)

همیشه نحوۀ مطالعۀ، فعالیت، تفریح، و در کل، زندگی داوطلبان تک رقمی در آزمون سراسری، برای سایر داوطلبان، به خصوص داوطلبان سال بعد، جالب و خواندنی است. داوطلبان می‌خواهند بدانند که چطور یک داوطلب می‌تواند در این مسابقۀ ملی و سراسری، گوی سبقت را از بقیه برباید و بهترین نتیجه را کسب کند؟ از همین رو، نشریه پیک سنجش هر سال با تعدادی از رتبه‌های برتر آزمون سراسری گفت و گوهای مبسوطی می‌کند و از آنها دربارۀ کمّ و کیف مطالعه و و نحوۀ آمادگی علمی و روحی‌شان برای آزمون سراسری سؤال می‌کند؛
 
اما امسال، نسبت به چند سال گذشته، شرایط تا حدودی متفاوت است؛ زیرا کتاب‌های نظام جدید آموزشی در برخی از دروس تغییر کرده و شاید برخی از مباحثی که داوطلبان سال گذشته آنها را مطالعه کرده‌اند، در کتاب‌های درسی داوطلبان سال دوازدهم وجود نداشته باشد، و برعکس، مطالب جدیدی هم وجود داشته باشد که داوطلبان پیش‌دانشگاهی در سال گذشته آنها را نخوانده‌اند؛ برای مثال، دانش‌آموزان دوازدهم امسال کتاب عربی دارند و درس عربی جزو ساعت‌های موظف آنهاست؛ اما در نظام قدیم، داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و هنر، در سال چهارم، درس عربی نداشتند.
 
از سوی دیگر، خود داوطلبان تک رقمی هم شیوۀ یکسانی برای مطالعه و آمادگی برای آزمون سراسری ندارند و در همین گفت و گو می‌بینید که برای یادگیری یک درس، شیوه‌های بعضاً متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. ما معتقد نیستیم که داوطلب امسال برای موفقیت در آزمون سراسری، باید جا پای داوطلبان برتر بگذارد؛ چون توان علمی، آمادگی روحی و جسمی، و در کل، شرایط هر داوطلبی با سایر داوطلبان، به ویژه با رتبه‌های تک رقمی، متفاوت است؛ ولی بدون شک، می‌توان از سخنان این عزیزان بهره‌های بسیار برد و با مطالعۀ آنها استفاده مطلوبی در راستای رسیدن به اهداف خود داشت.
 
 از همین رو، چندی پیش گفت و گویی با سید محمد صادق کشاورزی، رتبۀ ۲، روزبه امین تفرشی رتبۀ ۵، و سجاد فقفور مغربی، رتبۀ ۶ کشوری گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری سال ۹۷ داشتیم. با تشکر از این عزیزان که در این گفت و گو شرکت کردند، بخش دوم این گفت و گو که دربارۀ نحوۀ مطالعۀ دروس عمومی و اختصاصی حاضر در آزمون سراسری از سوی این افراد است، خدمتتان تقدیم می‌گردد.

۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology

هندسۀ پایه
سید محمد صادق کشاورزی: هندسه پایه را خودم در سال چهارم می‌خواندم و با تست زدن زیاد، به آن مسلط شدم. به نظر من، در هندسه مهم این است که خودت به جواب برسی، نه اینکه  تا به مشکل برخوردی، سریع راه حل را ببینی. من گاهی در یک ساعت، بیشتر از دو تست حل نمی‌کردم، اما کاملاً به تست مورد نظر و تست‌های مشابه آن مسلط می‌شدم.
البته باید بگویم که امسال تست‌های درس ریاضی در آزمون سراسری، متفاوت بود و حال و هوایش تغییر کرده بود. خود من نتوانستم تست ۱ تا ۴ ریاضی را حل کنم و از تست پنجم شروع کردم.شاید نگاه من در ارتباط با سؤال‌های ریاضی، کمی المپیادی بود؛ چون در المپیاد باید برای هر سؤال وقت گذاشت، با آن دست و پنجه نرم کرد و در نهایت حلش کرد. من هم نگاهم به تست‌های ریاضی کنکور همین گونه بود.
 
روزبه امین تفرشی: هندسۀ پایه، به نظر من درسی است که سؤال‌هایش خلّاقانه است و باید روی سؤال‌ها فکر کرد و دید که چیزی به ذهنت می‌رسد یا نه؛ یعنی معتقدم که نباید داوطلب سراغ راه حل برود، بلکه باید خودش با سؤال کلنجار برود؛ هر چند که گاهی اوقات بعضی از سؤال‌ها را نمی‌شود با این شیوه، به نتیجه رساند.
 
سجاد فقفور مغربی: در درس هندسه پایه، من برعکس دوستان، برای حل سؤال هندسه وقت زیادی نمی‌گذاشتم. نحوۀ کارم به این صورت بود که ۵ ثانیه برای حل تست وقت می‌گذاشتم و اگر به جواب نمی‌رسیدم، پاسخ تست را می‌دیدم؛ چون به نظر من یک سؤال هندسه می‌تواند در ۳۰ ثانیه یا پنج دقیقه حل شود و نباید برای حل یک تست، وقت زیادی گذاشت؛ چون حتی سؤال‌های هندسه هم به ندرت خلّاقانه است و اگر در این درس زیاد تست بزنی و راه حل‌ها را ببینی، نکته‌های تستی دستت می‌آید و می‌توانی در مدت کم به تست‌های کنکور در این درس پاسخ بدهی.
 
هندسه تحلیلی
سید محمد صادق کشاورزی: هندسه تحلیلی هم از جمله درس‌هایی بود که من اول مهر در این درس از کلاس عقب بودم و بچه‌ها بُردار را در تابستان خوانده بودند؛ برای همین من به این مبحث وارد نبودم و مدتی با آن مشکل داشتم و روش تست زدن آن را نمی‌دانستم؛ اما با تست‌های زیادی که حل کردم و مطالعۀ جزوۀ دبیرمان، به نتیجه رسیدم.
روزبه امین تفرشی: سؤال‌های هندسۀ تحلیلی «روتین» است. به نظر من ۲۰ مدل سؤال بیشتر ندارد؛ یعنی اگر قضیه را یاد بگیری، ایده‌ها تکرار می‌شود.
سجاد فقفور مغربی: در هندسۀ تحلیلی، تست جدید به ندرت دیده می‌شود. من مثل دیفرانسیل به این درس نگاه می‌کردم. در کل، بیشترین بازۀ مطالعاتی من به درس ریاضی برمی‌گشت؛ به خصوص تابستان منتهی به سال چهارم، برای این درس وقت زیادی گذاشتم.
 
ریاضیات گسسته
سجاد فقفور مغربی: به کار بردن واژۀ خلّاقانه، به نظر من در سؤال‌های گسسته صحیح‌تر است و می‌شود در این درس، سؤال‌های جدید طرح کرد؛ اما در همین درس، که در المپیاد سؤال‌های خلّاقانه‌ای از آن طرح می‌شود، در کنکور می‌شود با حل تست‌های زیاد به سؤال‌هایش پاسخ داد. من سه ماه آخر در درس دیفرانسیل یک دور دیگر کتاب را مرور کردم؛ اما برای درس‌های هندسه و گسسته، لای کتاب را هم باز نکردم و فقط تست زدم.
روزبه امین تفرشی: دبیر ما برای تدریس این درس، روش‌های ساده‌ای داشت و با راهکارهای ایشان می‌شد تست‌ها را در زمان کم و به راحتی حل کرد؛ در ضمن ایشان معتقد بودند که نباید برای این درس، تست خیلی سنگین حل کرد؛ چون بیشتر گیج می‌شویم.
سید محمد صادق کشاورزی: به نظر من، خیلی کم پیش می‌آید که در سؤال‌های ریاضی گسسته، نوآوری باشد. سؤال‌های ریاضی گسسته «تیپیک» است، و البته راه حل سؤال‌ها کوتاه نیست؛ اما چون نوع سؤال‌ها تکراری است، و چیز جدیدی در آن نیست، می شود با تست زدن، بر آنها مسلط شد.
 
فیزیک
سجاد فقفور مغربی: در تابستان خودم فیزیک را خواندم و تست زدم؛ البته بجز سه فصل آخر که مطالب کاملاً جدید بود. به نظر من، مبحث نور در فیزیک، یک تفکر هندسی خاص می‌خواهد و تا حدودی متفاوت با بقیه مباحث این درس هست. در کل، نیمی از زمان مطالعاتی را، که برای ریاضی می‌گذاشتم، به فیزیک اختصاص می‌دادم؛ یعنی زمان مطالعۀ ریاضی‌ام دو برابر فیزیک بود.
سید محمد صادق کشاورزی: شیوۀ کار در درس فیزیک در مدرسۀ ما (علامۀ حلی) با مدارس دیگر تفاوت داشت؛ چون بعضی از مباحث فیزیک چهارم در سال دوم و بعضی در سال سوم بسته شده بود؛ برای همین، من در سال چهارم مشکلی نداشتم و این مباحث برایم جدید نبود. سال چهارم دبیر فیزیک ما سعی می‌کرد که مطالب را به صورت تصویری به ما یاد دهد؛ مثلاً لولۀ صوتی را با شکل حل می‌کردیم، و چون تصویر آن در ذهن باقی می‌ماند، سرعت حل تست بالا می‌رفت. من تست‌های فیزیک را با حس و شمّ فیزیکی می‌زدم و معتقدم برای فیزیک باید آن قدر تست زد که بتوان بدون حل کردن در ذهن، محاسبات را انجام داد؛ البته نه همۀ تست‌ها، اما تعداد قابل توجهی از تست‌ها را می‌شود به طور ذهنی حل کرد.
روزبه امین تفرشی: چون سال اول المپیاد فیزیک شرکت کردم، در این درس وضعیت خوبی داشتم؛ البته در المپیاد تا مراحل آخر جلو نرفتم؛ اما پایۀ فیزیک مرا خوب کرد و دید فیزیکی پیدا کردم و برای این درس، در حد انجام تکالیف مدرسه‌ام، وقت می‌گذاشتم. من هم معتقدم که هر کس روشی برای خودش دارد؛ برای مثال، من سقوط آزاد را با شکل یاد گرفتم؛ یا برای مطالعه مبحث موج و صوت، روشی خاص خودم داشتم و با آن تست‌ها را سریع‌تر پاسخ می‌دادم.
 
شیمی
سجاد فقفور مغربی: بر عکس فیزیک و ریاضی، مسایل شیمی وقت‌گیر است و باید آنها را حل کرد؛ در ضمن به نظر من، مسایل شیمی بهتر از حفظیات آن است و پاسخگویی به تست‌هایی که از حفظیات شیمی می‌آید، سخت‌تر است. من برای تسلط به این درس، همۀ مسایل کتاب شیمی را با دقت حل کردم و حتی گاه خودم مسایل را پیچیده‌تر می‌کردم و برای حفظیات هم فلش کارت درست کرده بودم و تا اسفند ماه، دو یا سه بار این فلش کارت‌ها را مرور کردم؛ حتی برای دو یا سه ماه، وقتی که برای مطالعۀ شیمی می‌گذاشتم، از مجموعه وقتی که برای ریاضی و فیزیک می‌گذاشتم، بیشتر بود؛ اما با این همه، در کنکور سر شیمی اذیت شدم.
به نظر من، اگر دبیران شیمی آزمایش‌های این درس را جدی‌تر بگیرند، بهتر می‌شود آن را فهمید و مطالبش را به خاطر سپرد.
روزبه امین تفرشی: شیمی را در آزمون‌های آزمایشی بد می‌زدم؛ چون آخرین درس بود و در آن ضعف هم داشتم.
* اما در آزمون سراسری، شما به ۱۰۰ درصد سؤال‌های این درس پاسخ صحیح دادید؟
روزبه امین تفرشی: بله، همین طور است، اما در آزمون های آزمایشی نتایجم در شیمی خیلی سینوسی بود؛ به خصوص بخش حفظی شیمی، که می‌شود جملات آن را جور دیگری خواند و برداشتی متفاوت با نظر طراح سؤال داشت. راستش من بیشتر از هر درسی برای شیمی وقت گذاشتم؛ چون تا ماه آخر هم به خودم در یادگیری این درس اعتماد نداشتم و دلیلش هم این بود که متاسفانه دبیران پایه دوم و سوم، خیلی این درس را جدی نمی‌گرفتند و ضعف من و سایر دانش‌آموزان کلاس در پایه بود.

سید محمد صادق کشاورزی: شیمی دوم را کم بلد بودم و سال چهارم مجبور شدم وقت زیادی برای مطالعۀ آن اختصاص دهم؛ به خصوص دو فصل اول شیمی سال دوم را واژه به واژه خواندم و به تک تک سؤال‌های کتاب جواب دادم، و در ضمن، مباحث کتاب را همراه با تست می‌خواندم؛ اما سال سوم، دبیرمان به صورت کنکوری با ما کار می‌کرد و مرتب به ما تست می‌داد. در سال چهارم، اوایل با کلاس جلو می‌رفتم، ولی بعد از مدتی دیدم که شیمی درس بدقلقی است و وقت اضافه روی این درس گذاشتم؛ یعنی هفته‌ای ده جلسۀ مطالعاتی شیمی می‌خواندم. اسفندماه احساس کردم که به این درس کاملاً مسلط شده‌ام، اما تعطیلات نوروز متوجه شدم که یک سری از تست‌ها را بلد نیستم و سؤال‌های آزمون‌های سراسری ۹۴ و ۹۵ را هم خوب جواب ندادم؛ در نتیجه، روی حفظیات کتاب بیشتر تمرکز کردم تا به آنها مسلط شوم. کلمات در شیمی خیلی مهم هستند و باید حتی به قیود این درس نیز توجه ویژه داشت.  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.