گفت و گو با سه رتبۀ تک رقمی کشوری رشته ریاضی کنکور ۹۷(بخش سوم)

در دو قسمت اول این مصاحبه، با سه تن از رتبه‌های تک رقمی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری سال ۹۷ (سید محمد صادق کشاورزی: رتبۀ ۲، روزبه امین تفرشی: رتبۀ ۶، و سجاد فقفور مغربی: رتبۀ ۷ کشوری) دربارۀ نحوۀ مطالعۀ دروس مختلف سخن گفته شد. در این قسمت، دربارۀ سایر نکته‌های مهم برای داوطلبان آزمون سراسری، سخن می‌گوییم.
 
* یکی از مشکلات داوطلبان در آزمون سراسری، اشتباهات محاسباتی است؛ به خصوص اینکه بسیاری از داوطلبان به استفاده از ماشین حساب عادت کرده‌اند و چون در آزمون سراسری نمی‌توانند از ماشین حساب استفاده کنند، به دلیل بروز اشتباهاتی کوچک، پاسخ صحیح را از دست می‌دهند. شما سرجلسۀ آزمون سراسری، به خاطر نداشتن ماشین حساب مشکل نداشتید؟
 
روزبه امین تفرشی: در دوران تحصیل از ماشین حساب استفاده نمی‌کردم؛ چون در المپیاد فیزیک هم استفاده از ماشین حساب، مجاز نبود.
 
سید محمد صادق کشاورزی: سال چهارم اصلاً از ماشین حساب استفاده نمی‌کردم؛ در ضمن، نداشتن ماشین حساب به معنای این نیست که داوطلب سؤال‌ها را به صورت ذهنی حل کند و پیش خودش بگوید که من ایده طراح را می‌دانم و نیازی به حل کردن مساله ندارم. به نظر من باید هر سؤالی را حل کرد تا سرعت محاسبات فرد بالا برود و دقتش نیز بیشتر شود.
 
سجاد فقفور مغربی: من اصلاً ماشین حساب نداشتم!
۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology

 
* یک وسیلۀ دیگر که این روزها وقت داوطلبان را می‌گیرد و زمان مفیدشان را از آنِ خود می‌کند، تلفن همراه است. ارتباط شما در سال چهارم با موبایل چطور بود؟
 
سجاد فقفور مغربی: موبایل داشتم، اما برای ورود به شبکه‌های اجتماعی، از آن استفاده نمی‌کردم؛ البته از ابتدا هم خیلی اهل شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام نبودم، ولی در نهایت باید پذیرفت که ورود به این شبکه‌ها ذهن آدم را مشغول می‌کند؛ حتی وقتی درس می‌خوانی، به آنچه مثلاً در تلگرام خوانده‌ای، فکر می‌کنی.
سید محمد صادق کشاورزی: گوشی موبایلم هوشمند نبود. از اول مهر بازی‌هایی را هم که در تبلت داشتم و همین طور هر برنامۀ وقت‌گیر دیگری را پاک کردم و از تبلت فقط برای سؤال کردن از همکلاسی‌ها و ارتباط با کانال مدرسه، استفاده می‌کردم.
روزبه امین تفرشی: ما هر شب تا ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه مدرسه بودیم و بعد از آن وقتم آزاد بود؛ برای همین نیز شب‌ها گاهی سراغ موبایل می‌رفتم؛ اما قبول دارم که حتی استفاده از موبایل در وقت مرده هم ذهن آدم را مشغول می‌کند. گاهی اوقات موبایل را به برادر بزرگترم می‌دادم و بعد از او درخواست می‌کردم که آن را یک ساعت در اختیارم قرار دهد و آن یک ساعت را بازی می‌کردم.
 
* سال آمادگی برای کنکور، رابطه شما با نیایش چگونه بود؟
 
سجاد فقفور مغربی: سال آمادگی برای کنکور، سال پر استرسی است و اگر فردی بخواهد بر این مشکل فایق بیاید، نیایش کمکش می‌کند. در کل، در دوره‌های سخت زندگی، اعتقادات می‌تواند یاور انسان باشد و حتی بسیاری از افرادی که چندان معتقد نیستند، رابطه‌شان را با دین و اعتقادات، در این دوره‌ها ترمیم می‌کنند؛ من این مساله را در دوستانم دیدم که چقدر خدا باور شدند.
به نظر من، کسی که برای خدا درس بخواند، یک ساعتش به اندازۀ ۱۰ ساعت کیفیت دارد؛ چون آدم باید به هدف خود، پیوستگی ذهنی پیدا کند و دین، کمک بزرگی برای پیوستگی ذهنی به هدف است.
 
روزبه امین تفرشی: به نظر من، اینکه سال آخر داوطلب نماز بخواند یا روزه بگیرد تا خدا کمک کند که او در دانشگاه قبول شود، اسمش نیایش و اعتقاد نیست؛ اما در کل، در این دوران معتقد بودم که باید تلاش کرد و باقی را به خدا سپرد و به او توکل نمود.

منبع:پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.