گفت و گو با سه رتبۀ تک رقمی کشوری رشته ریاضی کنکور ۹۷(بخش پنجم)

در چهار قسمت قبلی این مصاحبه، با سه تن از رتبه‌های تک رقمی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری سال ۹۷ (سید محمد صادق کشاورزی: رتبۀ ۲، روزبه امین تفرشی: رتبۀ ۶، و سجاد فقفور مغربی: رتبۀ ۷ کشوری) دربارۀ نحوۀ مطالعۀ دروس مختلف سخن گفته شد. در این قسمت، دربارۀ سایر نکته‌های مهم برای داوطلبان آزمون سراسری، سخن می‌گوییم.

* گاه می‌شنویم که در بعضی از مدارس، بین دانش‌آموزان کنکوری، فضای رقابتی منفی حاکم است. آیا در مدرسۀ شما نیز چنین فضایی حاکم بود؟
سجاد فقفور مغربی: در کلاس سه چهار نفر بودیم که با هم رفیق بودیم. زنگ‌های تفریح با هم بودیم و با هم می‌خندیدیم و رقابت سالمی هم بینمان حاکم بود. اگر یکی در درسی نتیجۀ بهتری می‌آورد، دیگران تلاش می‌کردند تا به او برسند. کسی هم در آموختن مطالب به دیگران، بخل نداشت و مباحثی را که بلد بودیم، به هم یاد می‌دادیم.
 
* دوستانت چه رتبه‌هایی را کسب کردند؟
سجاد فقفور مغربی: رتبۀ آنها دو رقمی کشوری شد.
روزبه امین تفرشی: با سه تا از همکلاسی‌ها رقابتی جدی داشتم و به نظر من این رقابت خیلی هم مفید بود؛ چون انگیزۀ اصلی مطالعه در سال آخر، همین رقابت‌هاست. کمی که گذشت سعی کردیم تا رقابتمان در سطح بالاتری باشد و حتی فراتر از مدرسه برود و تنها به رقابت در بین خودمان بسنده نکنیم.
سید محمد صادق کشاورزی: تا قبل از سال آخر که رقابتی در مدرسه نبود و بچه‌ها منفعلانه عمل می‌کردند. خود من هم چون المپیادی بودم، قصد رقابت نداشتم، اما سال آخر که آقای محمد رضا اسکندری (رتبه چهارم کشوری) به مدرسه ما آمد، فضای رقابتی خوبی بین من و ایشان ایجاد شد.
 
۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology

 
* تعطیلات نوروز، معروف به دوران طلایی برای یک کنکوری است. این دوران را چگونه گذراندید؟
روزبه امین تفرشی: مدرسۀ ما عید و غیر عید نداشت؛ برنامۀ مان پیوسته بود و در تعطیلات نوروزی هم فقط ۵ روز تعطیل بودیم. مدرسه پایگاه مطالعاتی داشت و ما هر روز ۸ زنگ مطالعاتی داشتیم  و من چون در خانه خوب درس نمی‌خواندم، پای ثابت اردوهای مطالعاتی بودم.
 
* در اردوها شیطنت نمی‌کردید و به قول معروف، زمانتان سوخت نمی‌شد؟
روزبه امین تفرشی: اوایل که مدرسه اردو گذاشته بود، شیطنت زیاد بود، اما به مرور بچه‌ها به یاری کمک مشاورها و مشاور مدرسه، اردوها را جدی گرفتند.
سید محمد صادق کشاورزی: در ایام نوروز، سه روز تعطیل بودیم و از دومین روز سال نو تا ۱۵ فروردین اردوی مطالعاتی داشتیم که البته اختیاری بود. برنامۀ اردوها هم این بود که هر روز آزمون عمومی و تحلیل آن را داشتیم و سپس مجموعه تست اختصاصی برای یک درس  مشخص کار می‌کردیم. اردویمان هم از ۷ و نیم صبح شروع می‌شد و تا ۸ و نیم شب ادامه داشت.
البته دوران عید، چون جنبه مرور مباحث درسی را داشت، برای من دوران خسته کننده‌ای بود؛ برای مثال، در یک روز ۳۰۰ تست سیستماتیک حل می‌کردیم و من خسته می‌شدم.
 
* این خستگی فقط مال دوران عید بود؟
سید محمد صادق کشاورزی: ابتدای سال تحصیلی تا آخر سال ۹۶، مطالب جدید یاد می‌گرفتیم و این برای من جالب و لذت بخش بود؛ در واقع کنکور به من حس خوبی می‌داد و از آن لذت می‌بردم؛ اما دوران عید خسته کننده بود. یک ماه آخر هم در دماوند اردوی مطالعاتی داشتیم و تا یک هفته قبل از کنکور آنجا بودیم، و چون جوّ پایگاه خوب بود، خسته نمی‌شدم؛ ولی یک هفتۀ آخر، باز کسل کننده بود و همه بچه‌ها خسته شده بودند.
سجاد فقفور مغربی: اوج درس نخواندن و کوتاهی‌های من، به ایام نوروز باز می‌گردد. یک هفته هیچ نخواندم؛ در واقع، چون همه چیز را مطالعه کرده بودم، چیزی برای خواندن نداشتم. همۀ مباحث برایم تکراری بود و حوصلۀ خواندن آنها را نداشتم. دلم می‌خواست که یک مطلب جدید یاد بگیرم؛ البته در نهایت، هفتۀ دوم عید به زور خودم را مجبور به درس خواندن کردم و در مجموع روزی ۷ ساعت درس می‌خواندم و تا دو هفته مانده به کنکور همین طور درس می‌خواندم. شاید اگر پایان سال ۹۶ آزمون سراسری برگزار می‌شد، من آمادگی بیشتری داشتم.
 
* تعطیلات نوروز و بعد از آن که خوب درس نخواندید؛ پس «پیک» مطالعاتی شما چه زمانی بود؟
سجاد فقفور مغربی: تابستان منتهی به سال آخر خیلی خوب درس خواندم. به خصوص اواسط مرداد ماه، ساعت مطالعاتی من دو رقمی شده بود و در نهایت، در دو هفته پایانی تابستان، دو درس اختصاصی هندسه تحلیلی و گسسته را جمع کردم و روزی ۱۶ ساعت درس می‌خواندم. به نظر خودم اگر الان رتبه تک رقمی آوردم،  نتیجه مطالعۀ خوب من در تابستان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.