گفت و گو با علی ولایی، رتبه یک گروه علوم انسانی کنکور ۹۳(بخش اول)

در این مطلب، می توانید بخش دوم مصاحبه با آقای علی ولایی، رتبه یک گروه علوم انسانی کنکور ۹۳ را مطالعه نمایید.
 
فکر کنم که برای درس ریاضی مشکلی نداشتید؛ اصلاً بچه‌های انسانی گله دارند که چرا دانش آموزان ریاضی می‌توانند در آزمون علوم انسانی شرکت کنند و در درس ریاضی از آنها جلو بزنند.
علی ولایی: بله، درس ریاضی برایم ساده بود؛ اما این باعث نمی‌شد که به نقطه قوتم بی‌توجه باشم و برایش وقت نگذارم؛ برای همین، هفته ای یک تا یک ساعت و نیم به مطالعه و تست ریاضی می پرداختم و  در نتیجه توانستم که این درس را ۱۰۰ درصد بزنم.
 
با تاریخ و جغرافیا چه کردید؟ مطمیناً مطالعه شش کتاب حجیم و به خاطر سپردن آنها  در طی یک سال، کار آسانی نیست.
علی ولایی: اصلاً ساده نبود؛ بخصوص برای من که اصلاً جغرافیا را دوست نداشتم و نمی‌توانستم با این درس ارتباط برقرار کنم؛ اما با این همه، آن را در برنامه درسی‌ام می‌گنجاندم و این درس را هم مثل سایر دروس چند بار مرور کردم و برای اینکه در خاطرم بماند، کنار پاراگراف ها نکته تستی اش را می نوشتم یا کتاب هایم را حاشیه نویسی می‌کردم و خلاصه‌ای از نکته‌های مهم آنها را تهیه می‌کردم.  
 
index

 
درباره مابقی دروس اختصاصی  بگویید .
علی ولایی: فلسفه و منطق بیشتر جنبه مفهومی دارد. البته فلسفه سوم حفظی است؛ اما فلسفه چهارم را اول باید فهمید و بعد حفظ نمود و برای تثبیت مطالب تست زد. هر چند که متاسفانه تست خوب در این درس کم است و تست‌های آزمون سراسری فلسفه هم به نظر من استاندارد نیست؛ چون حتی دبیران این درس در مورد پاسخ صحیح تست‌ها اتفاق نظر ندارند. در جلسه آزمون، من در بسیاری از سؤال‌ها بین سه تا گزینه شک داشتم و فقط می‌توانستم یک گزینه را با اطمینان خاطر حذف کنم.
 
در درس علوم اجتماعی نیز چون کتاب این درس تازه عوض شده است، تنها یک نمونه سؤال از آزمون سراسری گذشته موجود بود و برای این درس، من بیشتر به کتاب درسی متکی بودم و مطالب آن را حفظ می‌کردم؛ هرچند که کنکور امسال بر خلاف سال گذشته بیشتر جنبه مفهومی داشت و برای همین من، برخلاف آزمون‌های آزمایشی، این درس را در آزمون سراسری  100 درصد نزدم.
 
درس روان‌شناسی را خوب خوانده بودم و فکر می کردم که به آن مسلط هستم؛ اما برخلاف تصورم، در آزمون سراسری به سؤال‌های این درس خوب پاسخ ندادم، ولی چون تعداد دروس رشته انسانی زیاد است، خوشبختانه بد دادن یک درس نمی‌تواند در کل آزمون خیلی تاثیر‌گذار باشد؛ البته اگر بقیه درس‌ها را داوطلب خوب پاسخ دهد.
 
درصدهایتان در هر یک از دروس  آزمون سراسری  چند بود ؟
 ادبیات عمومی ۷/۷۸ درصد، عربی عمومی۴/۸۹  درصد، معارف اسلامی 7/94 درصد، زبان خارجی  84 درصد، ریاضی ۱۰۰ درصد ، اقتصاد 100 درصد، ادبیات اختصاصی۲/۹۱ درصد، عربی اختصاصی ۱۰۰ درصد، تاریخ و جغرافیا ۷/۸۶ درصد، علوم اجتماعی 7/86 درصد، فلسفه و منطق 4/57 درصد، روان‌شناسی 60 درصد.
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.