گفت و گو با علی ولایی، رتبه یک گروه علوم انسانی کنکور ۹۳(بخش سوم)

در این مطلب، می توانید بخش سوم مصاحبه با آقای علی ولایی، رتبه یک گروه علوم انسانی کنکور ۹۳ را مطالعه نمایید.
 
در صحبت‌هایتان بارها به مرورِ مداوم اشاره نمودید. می‌شود بگویید که در کل، چند بار هر کتاب یا درس را مرور کردید؟
علی ولایی: مثلاً تاریخ ایران و جهان را چهار بار دوره کردم. همچنین سایر دروس را بین پنج تا هشت بار مرور کردم .
 
آقای ولایی! روزی چند ساعت درس می خواندید که توانستید این همه دوره کنید؟
علی ولایی: در بازه های زمانی مختلف ، فرق داشت ؛ یعنی در تابستان  بعد از امتحانات نهایی سال سوم ، حدود چهارساعت در روز درس می خواندم .در طی سال تحصیلی تا تعطیلات نوروز به طور میانگین ۵ ساعت در روز درس می‌خواندم و از تعطیلات نوروز تا کنکور هم روزی ۹ تا ۱۰ ساعت مطالعه داشتم.
 
931127_1481

میانگین مطالعه خود را ذکر کردید. آیا امکان داشت که برای مثال، روزی ۲ ساعت و روز دیگر  10 ساعت مطالعه کنید؟
علی ولایی: پیش از این هم گفتم که به برنامه‌ریزی و زمان بندی مقید بودم؛ برای همین، هیچ وقت چنین اتفاقی نیفتاد که یک روز اصلاً درس نخوانم یا بسیار کم بخوانم و روز دیگر کم کاری‌ام را جبران کنم.
 
من یک روش خطی و منظم داشتم و میانگین مطالعه‌ام در روزهای هفته یکسان بود؛ در عین حال، برنامه خیلی سنگینی نداشتم که به خاطر اجرای آن از مطالعه و درس خواندن خسته و دلزده بشوم و حتماً در بین ساعات مطالعه‌ام، زمان استراحت را هم در نظر می‌گرفتم.
 
این نکته را هم بگویم که هیچ وقت هم تا ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب مطالعه نمی‌کردم و جمعه ها هم از ساعت ۷ شب به بعد اصلاً درس نمی‌خواندم و در کنار خانواده بودم و تفریحاتم را داشتم؛ به این دلیل که کنکور شبیه یک ماراتن است، نه دو سرعت، و هر کس باید خود را آماده رقابتی طولانی مدت کند و برای اینکه خسته و فرسوده نشود، باید استراحت نیز داشته باشد.
 
یعنی شما خسته نمی شدید ؟
علی ولایی: طبیعتاً من هم خسته می‌شدم؛ چون در این یک سال آخر، هیچ برنامه ای به جز درس خواندن نمی‌توان داشت؛ حتی استراحت ها و تفریحات هم باید حساب شده باشد و هدف آن، رفع خستگی برای ادامه درس خواندن است؛ اما چون هدفم از اول مشخص بود، هر بار که خسته می شدم به مقصدم فکر می‌کردم؛
 
به اینکه این دوران کوتاه است و می‌گذرد، و اگر کوتاهی کنم، نمی‌توانم به عقب باز گردم؛ پس لازم است که به خستگی توجهی نکنم و و تمامی توانم را برای رسیدن به مقصود به کار گیرم. به قول معروف: «هر کسی طاووس خواهد جور هندُستان کشد».
 
آیا پیش می آمد که مدرسه نروید تا رفع خستگی کنید یا به مطالعه درس های پایه بپردازید ؟
علی ولایی: خیر، حتی یک روز هم کلاس درس را تعطیل نکردم .  
 
برای برنامه ریزی درسی از نظرات مشاور نیز استفاده کردید؟
علی ولایی: بله، از نظرات مشاور مدرسه برای برنامه بلند مدت استفاده می‌کردم، اما برنامه کوتاه مدت و میان مدت را خودم تعیین می‌کردم؛ در ضمن مدرسه هفته ای دو روز آزمون تستی برگزار و مباحثی را هم برای این آزمون‌ها تعیین می‌کرد و خود این آزمون‌ها  به نوعی تعیین کننده برنامه درسی ما می‌شد.
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.