گفت و گو با یاسمن میر، رتبه ۶ علوم تجربی ۹۶: هرچه بیشتر می‌خواندم، احساس خستگی کمتری می‌کردم(قسمت دوم))

این طور که عنوان کردید، باید وقت زیادی را هر روز به مطالعه اختصاص داده باشید؛ چون برای همۀ درس‌ها وقت قابل توجهی می­ گذاشتید.
یاسمن میر: روزهایی که مدرسه می­ رفتم هفت تا هشت ساعت درس می ­خواندم و روزهایی که مدرسه نداشتم ۱۵ تا ۱۶ ساعت درس می­ خواندم.
 
از این همه مطالعه خسته نمی‌شدید؟
یاسمن میر:نه، احساس خستگی نمی­کردم یا دلم نمی‌خواست که زودتر کنکور بیاید و این دوران تمام شود؛ حتی هرچه بیشتر می­ خواندم، احساس می­کردم که کمتر خسته می­ شوم.
 
اصلاً در این دوران تفریح هم می‌کردید؟
یاسمن میر: تفریح خاصی نداشتم. شاید هر دو هفته یک بار بعد از آزمون آزمایشی، چند ساعتی را با خانواده می‌گذراندم؛ اما در کل تفریحی نداشتم و اصلاً برایم مهم نبود که تفریح خاصی داشته باشم یا کار خاصی انجام بدهم؛ چون خیلی به درس خواندن علاقه داشتم.
 
در نحوۀ مطالعه شیمی، اشاره کردید به اینکه باید زیاد تست زد تا سرعت در محاسبات کم نشود. بعضی از داوطلبان، هنگامی که در خانه تست می­زنند، از ماشین حساب برای محاسبات استفاده می‌کنند. شما چه می­ کردید؟
یاسمن میر: هیچ وقت از ماشین حساب استفاده نکردم و کلاً سرعتم در محاسبات زیاد بود. شاید هم چون زیاد تست می­زدم و سؤال‌های محاسباتی حل می­کردم، سرعتم زیاد شده بود.
 
مشکل زمان چطور؟ موقع تست زدن، وقت کم نمی ­آوردید؟
یاسمن میر: بعد از آزمون نهایی سال سوم، در تابستان  خیلی تمرین کردم و زمان هر تست را کوتاه تر از آنچه در کنکور بود، در نظر می­گرفتم. این امر باعث شد که سرعتم در تست زنی خوب باشد و حتی در کنکور وقت اضافه هم آوردم!
 
index

سال چهارم، نحوۀ مطالعه‌تان یکسان بود یا در برهه های زمانی مختلف، به صورت متفاوتی مطالعه می­ کردید؟
یاسمن میر: بعد از امتحانات نهایی سال چهارم، که به دوران جمع بندی معروف است، روش مطالعه‌ام متفاوت شد؛ به این صورت که هر دو روز یک بار، یک آزمون سراسری را در شرایطی مشابه کنکور می ­دادم و غلط‌هایم را مشخص می‌کردم و سپس مباحثی را که در آنها مشکل داشتم، می­ خواندم؛ در ضمن، همۀ فصل‌های کتاب های درسی­ ام را تقسیم بندی کرده بودم و مرور می­کردم. همچنین خلاصه‌نویسی هم می­کردم و نکات مهم را در کتاب‌های درسی­ام می ­نوشتم. یک ماه آخر هم، نکاتی که مهم­تر بود یا در آنها اشکال داشتم، نوشتم و چند روز مانده به کنکور، آنها را دوره کردم.
 
پیش می ­آمد که در آزمون ­های مدرسه یا آزمایشی، نتیجۀ خوبی کسب نکنید؟
یاسمن میر: در آزمون­ های آزمایشی نوسانم معمولی بود و هیچ وقت وضعیتی نداشتم که نگران کننده باشد. گاه دو یا سه رتبه پایین­تر می­ آمدم که معمولاً به خاطر بی‌دقتی بود و سعی می‌کردم که برای آزمون بعد، مشکلم را برطرف کنم.
 
سال چهارم مشاور خصوصی هم داشتید؟
یاسمن میر: هیچ مشاوری نداشتم؛ به خاطر اینکه به خودم اطمینان داشتم و روش برنامه ریزی خودم را امتحان کرده و از آن نتیجه گرفته بودم. به نظر من، اینکه خود دانش آموز بهتر از هرکسی می ­داند که چه درسی را با چه برنامه­ ای بخواند؛ البته در صورت لزوم، از مشورت ­های مادرم هم بهره می­ بردم؛ مثلاً در برهه‌ای در درک مطلب عربی مشکل داشتم. آنها را با مادرم مطرح کردم و ایشان گفتند بهتر است که هر شب یک درک مطلب عربی حل کنم. پس از انجام این کار، مشکلم رفع شد.
 
پس به نوعی مشاور خصوصی داشتید آن هم از نوع مادرتان!
یاسمن میر: مادرم همیشه با من همراه بودند و من به پیشنهادهایشان کاملاً اعتماد داشتم. در کل، خانواده‌ام در کسب موفقیتم خیلی مؤثر بودند و قطعاً بدون کمک آنها نمی‌توانستم این نتیجه را کسب کنم.
 
یکی از مشکلات داوطلبان توانمندی امثال شما، انرژی‌های منفی است که از سوی بعضی از افراد، شامل حالشان می­شود؛ با این مشکل روبرو نبودید؟
یاسمن میر: از سال ­های پایه یاد گرفته بودم که به فضاهای منفی توجه نکنم و نگذارم که اعصابم خرد شود؛ یعنی دقت می­ کردم که درگیر هیچ حاشیه­ ای نشوم و فکرم مشغول این موارد نشود.
 
نظرتان دربارۀ نیایش چیست؟
یاسمن میر: هیچ وقت نشد که به خاطر درس، نمازم قضا شود. معتقدم که نماز و نیایش، باعث آرامش بیشتر انسان می ­شود.
 
این روزها یکی از مشکلات داوطلبان، استفاده بی‌حساب و کتاب از تلفن همراه است. شما از تلفن همراه هم استفاده می ­کردید؟
یاسمن میر: سال چهارم تازه تلفن همراه خریدم؛ چون قبل از آن به این وسیله، احساس نیاز نمی­کردم؛ اما سال چهارم برای دریافت کارنامه آزمون‌های آزمایشی، سؤال‌هایی که روی سایت‌ها می­گذارند یا ارتباط با معلم، از آن استفاده می‌کردم. به نظرم داوطلب کنکور باید با خودش صادق باشد و وقتی محدود را برای استفاده از تلفن همراه در نظر بگیرد و آن وقت را هم در جهت نیازهای علمی‌اش استفاده کند؛ نه اینکه سراغ شبکه‌های مجازی برود و وقتش را تلف کند.
 
لطفاً معدل کتبی نهایی سال سوم  و درصدهای کنکورتان را بگویید.
یاسمن میر:  معدل کتبی نهایی: ۲۰، زبان و ادبیات فارسی: 7/94 درصد، عربی: ۴/۸۹ درصد، معارف اسلامی: ۷/۹۴ درصد، زبان خارجی: ۱۰۰ درصد، زمین‌شناسی: ۶۸ درصد، ریاضی: ۱۰۰ درصد، زیست‌شناسی: ۹۲ درصد، فیزیک: ۲/۹۱ درصد، شیمی: ۸۲ درصد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.