گنج هاي گرانبها و بازار مکّاره کنکور(بخش سوم)

در اين سلسله از مقالات قصد داريم تا شما عزيزان را با مهم‌ترين تجربه‌هاي دوستان خوب داوطلب که در سال‌هاي قبل، آزمون سراسری را تجربه کرده‌اند، آشنا کنيم. اميدواريم که شما عزيزان هم با مطالعه اين تجربه‌ها و به کار بستن آنها بتوانيد به موفقيت بيشتري در کنکور سراسری دست پيدا کنيد.

5- عيد کنکوري داشته باشيد
آرش، رتبه خيلي خوبي در گروه آزمايشي علوم تجربي به دست آورد و موفق شد که در رشته دندانپزشکي پذيرفته شود. او رمز موفقيت خود در کنکور را در اين مي‌داند که از تمام لحظات خود به نحو احسن استفاده کرد و اجازه نداد تا وقتش، بيهوده تلف شود؛ اما به عنوان مهم‌ترين تجربه‌اش که وي را در رسيدن به هدف بسيار کمک کرده است، توجه به تعطيلات عيد نوروز را به همه داوطلبان توصيه مي‌کند. او اشاره دارد که از يک ماه قبل از فرارسيدن عيد نوروز، براي اين ايام برنامه‌ريزي کرده و يک هفته مانده به سال جديد، برنامه خود را طبق آخرين شرايط درسي‌اش تغيير داده است. وي تمام مدت عيد را، به جز روز اول که مشغول استراحت بود، به مطالعه دروسي گذراند که مهم بودند و به اين ترتيب موفق شد که از بسياري از داوطلبان پيشي بگيرد.

2297_fit512

آرش معتقد است با اينکه دوره تعطيلات عيد، کوتاه است، اما از آنجايي که مدارس تعطيل است و بسياري از داوطلبان هم برنامه ریزی مطالعاتی خوبي براي اين ايام ندارند يا نمي‌توانند برنامه خود را بخوبي مديريت کنند، افرادي که بتوانند در ايام عيد نوروز بخوبي درس بخوانند، مي‌توانند کاستي‌هاي خود را در اين ايام جبران کنند و يا بخشي از مطالب مهم را مرور نمايند؛ پس از همين الان این موضوع مهم و کلیدی را به خاطر داشته باشيد که ايام نوروز را بيشتر به درس خواندن اختصاص دهيد؛ زيرا وقت براي تفريح و ديد بازديد، هميشه وجود دارد. 
 
6- ماه مهم خرداد
سارا معتقد است يکي از اشتباهاتي که باعث شد او با وجود تلاش و مطالعه بسيار نتواند نتيجه خوبي در کنکور سراسری سال قبل به دست بياورد، اين است که از اهميت دوره جمع بندي و مرور در خرداد ماه غافل شد. وي به جاي اينکه مثل ساير داوطلبان موفق با يک برنامه ريزي خوب به استقبال دوره جمع بندي در خرداد برود، تا يک هفته قبل از کنکور به مطالعه مطالب جديد پرداخت؛ زيرا احساس مي‌کرد با توجه به حجم مطالبي که تا ارديبهشت خوانده است، نمي‌تواند به تست‌هاي کنکور جواب دهد. همين موضوع باعث شد تا او بسياري از مطالب و کتاب‌هايي را که قبلاً خوانده بود از ياد ببرد و نتيجه خوبي از آزمون سراسري نگيرد.
 
سارا که الان با ديدي بسيار بهتر و برنامه ريزي عالي، مشغول مطالعه دوباره براي کنکور است، به همه داوطلبان توصيه مي‌کند که در مدت باقي مانده تا عيد، همه مطالب مهم را يک بار مطالعه و خلاصه‌برداري کنند و بعد از عيد البته با رعایت تعادل مطالعاتی بیشتر به دروس عمومی بپردازند، و نکته مهم تر اينکه تا حد ممکن، زمان را براي تست‌زني و مرور مطالبي که قبلاً خلاصه‌برداري شده است اختصاص دهند. در اين ميان به توصيه سارا که مورد تاييد همه مشاوران نيز هست، کنکوري‌ها بايد بتوانند در خرداد ماه، کار جمع بندي را به اتمام برسانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.