یادگیری عمیق، با مرور مطالب درسی

برای این‌که بتوانید مطالب درسی را به خاطر بسپارید باید بعد از این‌که مطالب و مباحث درسی را خوب فرا گرفتید، آن‌ها را چندین بار دیگر در فواصل زمانی معین بخوانید.

طبق تحقیقات صورت گرفته، مطالب باید یک روز بعد از رسم الگوی یادآوری فصل مجددا مرور شوند. تا یک هفته بعد مطالب در حافظه ما وجود دارد، اما یک هفته بعد باید مجددا الگو را به روش گفته شده مرور کرد. سومین مرور یک ماه بعد است و اگر مطالب ۴ ماه بعد مرور شوند، بیشتر جزییات در حافظه ما باقی خواهند ماند.

شما می‌توانید برای تنظیم دقیق این فواصل زمانی از یک تقویم استفاده کنید. به این ترتیب که بعد از رسم الگوی یادآوری، در فواصل یک روز، یک هفته، یک ماه و ۴ ماه، نام الگویی را که باید مرور کنیم، یادداشت نماییم تا در روز مرور آن را به طور کامل انجام دهیم.

images

این نکته مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که هر اندازه که برنامه‌های مرور مباحث یک درس منظم‌تر باشد، مفیدتر خواهد بود. البته این خواندن باید همراه با تمرکز فراوان باشد؛ در غیر این صورت مؤثر نخواهد بود. درواقع این مرور باعث انتقال داده‌ها و اطلاعات از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت خواهد شد.

برای مرور کردن می‌توانید از یادداشت‌هایی که حین مطالعه نوشته‌اید استفاده کنید و از هر فرصتی که به دست می‌آوردید آن‌ها را به طور منظم و مستمر مرور کنید. این گونه یادگیری‌‌تان دوچندان خواهد شد. هنگام مرور کردن به اشکالات و مطالب فراموش‌شده توجه کنید و به تکرار مجدد آن‌ها بپردازید.

از جمله ابزاری که می‌توانید برای مرور درس‌هایی مثل عربی و زبان انگلیسی و… استفاده کنید، جعبه‌ی لایتنر است. این جعبه ابزاری سودمند است و یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن این است که از تکرار‌های غیر ضروری جلوگیری می‌کند و شما می‌توانید توجه خود را روی مطالبی معطوف کنید که آن‌ها را فراموش کرده‌اید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.