یک جراحی اساسی برای موفقیت در کنکور(بخش اول)

بسیاری از داوطلبان عزیز، وقتی برای کنکور سراسری آماده می شوند فقط و فقط درس می خوانند و هیچ کار دیگری انجام نمی دهند. منظور این نیست که درس خواندن خوب نیست، بلکه مهم این است که در کنار مطالعه و درس خواندن کارهای دیگر نیز برای رسیدن به موفقیت انجام داد.

الان که با شما داوطلبان عزیز صحبت می کنیم، تقریباً بیشتر کنکوری ها، بخصوص داوطلبانی که می توانند رقبای جدی شما محسوب شوند، به صورت پیوسته و خوب در حال مطالعه و درس خواندن هستند و هیچ فرصتی را برای مطالعه کردن از دست نمی دهند. بله، اصولی مطالعه کردن و درس خواندن، نکته بسیار مهمی است که تعداد زیادی از شما عزیزان ممکن است به آن توجه کنید و زمانی متوجه مشکل خود شوید که تا کنکور، زمان زیادی باقی نمانده است و کار خاصی نمی توانید انجام دهید؛

پس برای موفقیت هرچه بیشتر در کنکور، لازم است که هر از چند گاهی، یک جراحی اساسی در کار خود و درس خواندنتان انجام دهید. این کار یا همان جراحی اساسی، باعث می شود که تلاش شما بیشتر نتیجه داده و موفق تر شوید.

برای این کار لازم است با دقت هرچه تمامتر به موارد زیر توجه کنید:

images

۱-امیدوار و پر انرژی باشید
انسان برای هر کاری که در زندگی انجام می دهد، نیاز به یک موتور محرک قوی دارد، و این موتور محرک، امید است. بی شک، بزرگترین امید هر انسانی، امیدوار بودن در شرایط سخت و دشوار زندگی است. البته باید بدانیم حتی صبورترین و مقاوم ترین انسان ها نیز گاهی دچار یاس و ناامیدی می شوند؛ زیرا این افراد در برابر مشکلات، انعطاف پذیری بالایی دارند و خیلی سریع خود را با شرایط پیش آمده وفق می دهند.

امیدوار بودن، نیاز به نیروی خارق العاده ندارد و هر انسانی، قادر به داشتن روحیه عالی خواهد بود؛ به شرط آنکه نگاه و فکر مثبت داشته باشد؛ پس اگر می خواهید که در زمان مطالعه و آمادگی برای کنکور امیدوار و شاد باشید، از همین لحظه شروع کنید و برای داشتن روحیه عالی تلاش کنید. شکسپیر می گوید: هیچ چیز نیک یا بد نیست؛ ولی شیوه تفکر ما امور را نیک یا بد جلوه می دهد، پس امیدوار باشید و به خود و تلاشتان با یک نظر مثبت نگاه کنید.

هر روز برای خود تکرار کنید که موفق می شوید و در راهی که در پیش گرفته اید، حتماً به نتیجه مورد نظر خود خواهید رسید. همیشه و در هر لحظه ای انرژی مثبت خود را حفظ کنید و این انرژی را به خود، اطرافیان و حتی به کتاب ها و جزوه های خود انتقال دهید. آن گاه خواهید دید که چگونه پیشرفت خواهید کرد و چگونه مطالب برایتان به آسانی قابل یادگیری شده و برای همیشه در ذهن شما خواهد ماند.


۲-برنامه ریزی خود را به طور مرتب بررسی کنید

اصلی ترین و مهم ترین رکن مطالعه برای کنکور، مانند هر کار دیگری پس از داشتن امید و انگیزه، این است که شما برنامه خوبی داشته باشید و البته به این برنامه خوب عمل کنید. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که برنامه درسی شما از هر نظر باید بی عیب و نقص باشد تا شما به مقصود و هدف خود بخوبی دست یابید.

هر از چند گاهی، برنامه خود را با دقت و وسواس خاصی مورد برسی و تجزیه و تحلیل قرار دهید و ببینید هر هفته، چقدر موفق شدید طبق برنامه عمل کنید و در کدام زمان ها یا در چه درس هایی نتوانستید با برنامه پیش بروید. وقتی برای چند هفته، برنامه خود را مورد وارسی قرار دادید و نقاط ضعف و قوت آن را دریافتید، می توانید به سادگی، یک برنامه بی نظیر و عالی داشته باشید که می تواند بخوبی شما را در راه رسیدن به هدف کمک کند.

عزیزان کنکوری! خوب به این مساله مهم و کلیدی توجه کنید که برای یک برنامه خوب، حتماً و تحت هر شرایطی باید واقع گرا باشید و از خودتان و توانایی هایتان بیش از حد انتظار نداشته باشید. وقتی به این نتیجه رسیدید که برنامه شما مشکل دارد، بدون تعصب و ناراحتی در جهت جراحی برنامه خود بر آیید و به جای ناراحتی و تشویش، خوشحال باشید که توانسته اید به موقع از مشکلات برنامه خود مطلع شده و آنها را رفع کنید.

 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.