یک خروار ، مثقال مثقال!

سلام

با دلخوری گفتم: «مثل این که سوزنت گیر کرده باشد، دائم می‌گویی تمرین ، تمرین ، تمرین. خوب من هم تمرین می‌کنم. هفته‌ی پیش فصل ۳ زیست شناسی را درس دادند. من هم خواندم و بعد از آن ۳۰۰ تا تست زدم. نتیجه این شد که در آزمون آزمایشی پرسش‌های همین فصل را نتوانستم پاسخ دهم. تمرین از این بیشتر؟»

صبر کرد تا حرف‌هایم تمام شود. سپس گفت: «حق داری. شاید اگر من هم جای تو بودم همین اندازه دلخور و عصبانی می‌شدم. امّا واقعیّت این است که زدن این ۳۰۰ تست نتیجه‌ای برایت نداشته است…»

نگذاشتم حرفش تمام شود. گفتم:« پس حتماً باید ۱۰۰۰ تست می‌زدم تا نتیجه می گرفتم؟»

images

لبخندی تحویلم داد و گفت:«نه بحث تعداد نیست. اشکال در روشی است که به کار برده ای. می‌توانستی همان ۳۰۰ تست را بزنی ولی از آن نتیجه‌ی بهتری بگیری». گفتم: «یعنی باید چه می‌کردم؟»

گفت:«وقتی تعداد زیادی تست را یکجا می‌زنی ، هم وقت زیادی صرف می‌کنی ، هم انگیزه‌ات از بین می‌رود، هم تست‌ها را می سوزانی و هم ده‌ها حاشیه‌ی دیگر که تمامی حاصل همین یکجا پاسخ دادن تست است. امّا اگر همین تعداد را در ۶ روز یعنی روزی ۵۰ تست می‌زدی ، نتیجه‌ی بهتری می‌گرفتی.

زیرا علاوه بر این که هر روز وقت کمتری صرف کرده بودی و به سایر درس‌ها هم زمان کافی می‌رسید ، ۶ بار تست زدن باعث ۶ بار مرور می‌شد و این مرور مکرّر ، نتیجه‌ی بهتری به همراه داشت. علاوه بر این ، هیچ‌گاه انگیزه‌ات را برای مطالعه و تست زنی از دست نمی‌دادی.»

الان که با دقت به حرف هایش فکر می‌کنم ، می بینم که کاملا درست و منطقی است. براستی درست انجام دادن یک عمل درست از اصل انجام عمل مهم‌تر است. 

 

منبع:سایت گزینه دو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.