یک دقیقه برای خودتان وقت بگذارید!(بخش ۱ از ۲)

دقیقه بعد از شروع کلاس، با چهره‌ای درهم و خسته از راه می‌رسد. وقتی دلیل تاخیرش را می‌پرسم، با بی‌حوصلگی می‌گوید: «حالم خوش نیست و امروز اصلاً توان بلند شدن از جایم را نداشتم.» و ادامه می‌دهد: «مدتی است که حوصلۀ هیچ کس و هیچ چیز را ندارم و روزهایم باری به هر جهت می‌گذرد؛ حتی از خودم بیزارم؛ از اینکه وقتم را به بطالت تلف می‌کنم؛ از اینکه درس نمی‌خوانم؛ از اینکه هر روز به خودم قول می‌دهم که به  انجام کارها و وظایفم متعهد باشم، اما به قولم عمل نمی‌کنم. خلاصه اینکه از همه کس و همه چیز خسته شده‌ام.»  
 
واقعیت این است که بسیاری از ما، در برهه‌هایی از زمان، درگیر حس‌هایی منفی از این نوع می‌شویم و از خودمان و وضعیتمان گله داریم و نمی‌دانیم که چگونه از حال بد به سوی حال خوب قدم برداریم؛ اما آیا می‌دانید که برای رسیدن به یک حال خوش و فرار از این احساسات منفی، تنها یک دقیقه زمان نیاز است؟ یک دقیقه زمانی که باید به خود اختصاص داد؟ کافی است که یک دقیقه توقف کنید، نگاه کنید و خوب گوش بدهید و سپس از خودتان بپرسید که بهترین کاری که اکنون می‌توانم انجام بدهم، چیست، و سپس به آن چه عقلتان حکم می‌کند، گوش بدهید.
 
۱۹۲۰_doctors039day2018

 
باور کنید گاهی با یک حمام کردن می‌توان حس خوبی را تجربه کرد و خوشحال‌تر شد و سپس دنیا را طور دیگری دید. شاید در اوج خستگی و کلافگی، فقط کافی است که گوشۀ خلوتی را پیدا کنید و روی زمین بنشینید و پاهایتان را دراز کنید و چشم‌هایتان را ببندید و آرام نفس عمیق بکشید و یک دقیقه برای خودتان وقت بگذارید. یک دقیقه اجازه دهید که به هیچ چیز جز خودتان فکر نکنید تا بتوانید از «خودتان» کمک بگیرید. اکثر اوقات، وقتی ما عصبانی، نگران، خسته یا مضطرب هستیم، برای این است که به خودمان توجه نمی‌کنیم.
 
ما اجازه می‌دهیم که شرایط و محیط اطرافمان، روحمان را درگیر احساس‌های منفی کند و خودمان را این وسط فراموش می‌کنیم. ما نگران حرف و قضاوت دیگران هستیم و نظر آنها برایمان مهم‌تر از حس و حال خودمان است و کم کم علایق خود را در پس خواسته‌های دیگران قرار می‌دهیم؛ در حالی که اگر فقط یک دقیقه فارغ از این دغدغه‌ها به خودمان بیندیشیم، راهکارهای خوبی را پیدا خواهیم کرد. ما باید در آن یک دقیقه، صادقانه فکر کنیم که به راستی چه چیزی ما را شاد می‌کند و به چه نیاز داریم (توجه داشته باشید که نیاز داشتن با خواستن فرق دارد) و چه چیزی برای ما بهترین است (نه اینکه دیگران چه چیزی را برای ما بهترین می‌دانند).

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.