یک راه پیشنهادی برای یادگیری مبحث ژنتیک

سلام به همه داوطلبای خوب کنکوری. شاید شما هم جزء اون دست از دانش آموزایی باشین که از ژنتیک یه غول واسه خودتون ساختین.ولی دوستای خوبم ژنتیک اونقدرا هم که فک میکنین دشوار نیست. خیلیاتون البته بخاطر منابع عجیب غریب بازار مطمئنا سردرگم شدین ولی باید بدونین اصل کلی واسه ژنتیک تسلط روی کتاب درسی و تمرین هست و خب حالا بر اساس کتاب درسی،یک راه پیشنهادی برای یادگیری مبحث ژنتیک:

تمامی داوطلبان رشته‌ی تجربی از اهمیت درس زیست‌شناسی و هم‌چنین اهمیت مبحث ژنتیک اطلاع دارند. با توجه به بودجه‌بندی این مبحث در کنکور سراسری و نیاز داوطلبان برای رسیدن به عملکرد بهتر نسبت به سایرین، مطالعه‌ی دقیق این مبحث با استفاده از یک روش صحیح و مناسب می‌تواند کمک فراوانی به افزایش عملکرد داوطلبان در پاسخ‌گویی به تست‌های این مبحث کند.

روش پیشنهادی ما به شما داوطلبان عزیز برای مطالعه‌ی مبحث ژنتیک شامل سه مرحله است که به طور کامل در زیر به آن اشاره خواهد شد:

index

مرحله‌ی اول: از آن‌جا که بیش‌تر مباحث ژنتیک از یک‌سری اصول و قواعد ثابت و خاص پیروی می‌کنند، لازم است که داوطلب ابتدا متن کتاب درسی را با دقت هر چه تمامتر مطالعه کند و تمام این اصول را جزء به جزء مطالعه و مورد بررسی قرار دهد و آن‌ها را در یک برگه در یک ستون زیر هم یادداشت کند. به یاد داشته باشید که نکاتی را یادداشت کنید که از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. هم‌چنین به غیر از یادداشت کردن نکات کلیدی طبق اصول پایه‌ی ژنتیک به ذکر استثنائات و نکته‌های تستی این مبحث بپردازید.

مرحله‌ی دوم: بعد از یادداشت کردن این اصول و قواعد، مقابل هر یک از نکات در ستون دوم به یادداشت کردن تعاریف و ویژگی‌های آن نکات بپردازید. در این مرحله می‌توانید از مفاهیمی که در کتاب درسی به آن اشاره شده است کمک بگیرید.

مرحله‌ی سوم: تلاش کنید با استفاده از کنار هم قرار دادن مطالب این دو ستون و برقراری ارتباط میان آن‌ها به یک تعریف کلی از آن نکته و کاربرد آن به همراه ارتباط آن با سایر نکات ذکرشده برسید و آن را در ستون سوم یادداشت کنید. توجه داشته باشید که استدلال شخصی شما نسبت به این مفاهیم و مقایسه‌ی آن برای اطمینان از صحت و کامل بودن آن‌ها با کتاب درسی الزامی است.

با این کار نسبت به تمام مفاهیم و قواعد اصول ژنتیک اشراف دارید و می‌توانید با مطالعه‌ی این سه ستون به راحتی به حل تست‌های این مبحث بپردازید. فراموش نکنید که برای حل مسائل ژنتیک، نوشتن فرمول‌ها و نحوه‌ی جایگزینی اعداد با توجه به صورت سؤال می‌توانید از درس‌نامه‌های کتاب آبی زیست و هم‌چنین پاسخ‌نامه‌ی تشریحی تست‌های این کتاب استفاده کنید.

چگونه تست های ژنتیک رو بزنم ؟

دوستان عزیزم ، اول کار بگم که انقد خودتون رو درگیر فرمول های زیاد نکنین ! یاد بگیرین بدون فرمول های زیاد تست حل کنین . واسه ژنتیک کلا چند تا نکته کلی هست که همش توی کتاب درسی اومده ! تستای کنکور هم که از کتاب درسی طرح میشه. فقط نکته ای که میمونه تسلط واسه استفاده از فرمول های ژنتیک هست. این تسلط چجوری حاصل میشه؟ درسته،با تمرین و تست زنی. تست هایی هم که میزنین سعی کنین اغلب از تست های سراسری های سال های قبل باشه. یه تعداد تست که بزنین متوجه میشین که تست های ژنتیک هرساله از یه اصول کلی پیروی میکنه و خیلی آسون میشه به تسلط رسید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.