یک روش برای مطالعه‌ی صحیح

بارها شنيده‌ايم كه دانش‌آموز يا داوطلب کنکوری مي‌گويد: «ديگر حال و حوصله‌ی خواندن اين كتاب را ندارم» يا «آن‌قدر از اين كتاب خسته شده‌ام كه قابل گفتن نيست» يا «هر چه مي‌خوانم مثل اين است که كم‌تر ياد مي‌گيرم» يا «10 بار خواندم و تكرار كردم ولي باز هم ياد نگرفتم»

به‌راستي مشكل چيست؟ آيا براي يادگيري درس واقعاً بايد 10 بار كتاب را خواند؟ آيا بايد درس‌ها را پشت سر هم مرور كرد؟ آيا بايد ده‌ها بار درس را تكرار كرد تا ياد گرفت؟

اگر چنين باشد، مطالعه كاري سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود؛ اما واقعيت چيز ديگری است. واقعيت آن است كه اين گروه از فراگيران، روش صحيح مطالعه را نمي‌دانند و متأسفانه در مدرسه هم چيزي راجع به چگونگی مطالعه و درس خواندن صحیح و اصولی نمي‌آموزند.این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که يادگيري و مطالعه، رابطه‌اي تنگاتنگ و مستقيم با يكديگر دارند تا جايي كه مي‌توان اين دو را لازم و ملزوم يكديگر دانست. براي اين‌كه ميزان يادگيري افزايش يابد بايد قبل از هر چيز مطالعه‌اي فعال و پويا داشت .

Photoxpress_reading-book-illie

شيوه‌ی صحيح مطالعه، چهار مزيت عمده را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش مي‌دهد.

2- ميزان يادگيري را افزايش مي‌دهد.

3- مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني‌تر مي‌كند.

4- به‌خاطرسپاري اطلاعات و داده ها را آسان‌تر مي‌سازد.

 براي داشتن مطالعه‌اي فعال و پويا نوشتن نكات مهم در حين خواندن ضروري است تا براي مرور مطالب، دوباره كتاب را نخوانده و در زماني كوتاه از روي يادداشت‌هاي خود مطالب را مرور كرد. يادداشت‌برداري، بخش مهم،کلیدی و حساس مطالعه است كه بايد به آن توجه خاص داشت.

موفقيت شما را تا حدود زيادی تضمين خواهد كرد و مدت‌زمان لازم براي يادگيري را كاهش خواهد داد. خواندن بدون يادداشت‌برداري يكی از دلایل مهم فراموشي است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.