یک شروع دیگر

ابتدای سال تحصیلی را به خاطر‌ می‌آورید؟ در ابتدای سال همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها بر پایه‌ی موفقیت در پایان سال تحصیلی طرح‌ریزی‌ می‌شوند. انگیزه‌ها در بیشینه‌ی مقدار خود قرار دارند و همه‌ی امکانات و منابع برای این هدف دوست‌داشتنی فراهم می‌شود.

بیایید تا یک ویژگی مشترک همه‌ی افراد موفق را بررسی کنیم. در بیوگرافی‌های‌شان یک نکته‌ی بسیار حیرت‌انگیز وجود دارد. موفق‌ها تا انتهای داستان هدف خود را دیده‌اند. به بیان دیگر تا انتهای داستان هدف‌ خود را فراموش نکرده‌اند. همین عامل هم در مواجهه با مشکلات آن‌ها را از دنبال کردن هدف‌ها دور نکرده است.

وقتی چیزی را همیشه مقابل چشم‌های‌تان داشته باشید راه‌های رسیدن به آن را همیشه پیدا خواهید کرد. شاید این جمله‌های زیبا هم از همین تفکر متولد شده باشند که: «بن‌بستی وجود نخواهد داشت؛ چون همیشه یا راهی خواهم یافت، یا راهی خواهم ساخت». موفق‌ها به طرز حیرت‌انگیزی در جاهایی که همه  به فکر پایان بودند، شروع کرده‌اند. در راه هر کدام از این شروع کردن‌ها هم نهایت انگیزه‌ی خود را گذاشته‌اند.

5348374-medium-300x225

به مثالی در مسیر سال تحصیلی برویم. ماه‌های بهمن و اسفند گاهی برای بعضی از دانش‌آموزان به شکل پایان راه درمی‌آید. در حالی که نه خبری از تابلو رسیدن به مقصد است و نه حتی دلیلی وجود دارد که نشان دهد ادامه دادن مسیر غیر ممکن است. گاهی نمره‌هایی از کارنامه‌ی نیم‌سال اول که رضایت‌بخش نیستند عامل بروز این احساس هستند. گاهی هم دیدن کسی که در این ایام دست از تلاش کردن برمی‌دارد انگیزه را کاهش م‌دهد. به هر حال دانش‌آموزان سخت‌کوش پذیرفته‌اند که بروز احساساتی از این قبیل در مسیر طولانی یک سال تحصیلی طبیعی است؛ اما تسلیم شدن در برابر این احساس و ناامیدیِ برآمده از آن اصلاً طبیعی نیست.

می‌توان از همین احساس ناخوشایند یک موتور محرک ساخت. شروع مجددهای موفق‌ها هیچ وقت تصادفی نبوده است. در شرایطی که در مسیر به‌خوبی در حال پیشروی بوده‌اند نیازی به شروع کردن نبوده اما در پایان‌های ساختگی، ماجرا کاملاً متفاوت است. اگر باز هم در این دو ماه به این فکر اشتباه دچار شدید که عملکرد ناموفق در انتهای نیم‌سال اول به معنی عملکرد ناموفق در پایان سال تحصیلی است، به این دو سؤال پاسخ دهید: «آیا آزمون‌های آزمایشی هم در بهمن و اسفند تمام می‌شوند؟ آیا هدفی که در ابتدای سال تحصیلی داشته‌ام از ذهنم فراموش شده است؟»

گاهی برای جشن گرفتن موفقیت نهایی به یک شروع مجدد در میانه‌های راه احتیاج داریم. شروع کردن مجدد در اوایل نیم‌سال دوم پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد.این نکته مهم و کلیدی را همواره بخاطر داشته باشید که برای برداشتن یک گام موفق به سمت هدف هیچ وقت دیر نیست.

بهمن و اسفند، ماه‌های آخر سال هستند اما ماه‌های آخر سال تحصیلی نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.