یک فرصت طلایی

پایان یافتن امتحانات نیم‌سال اول مدرسه و آزمون‌های آزمایشی که عموما بر مبنای جمع بندی نیمسال اول هستند با یک اتفاق بسیار مهم همراه است.:شما در برهه‌ی زمانی بسیار تعیین‌کننده‌‌‌ای از سال تحصیلی، با گزارش عملکرد چهارماهه‌‌ی خود روبه‌رو می‌شوید. کارنامه‌های امتحانات مدرسه و آزمون های آزمایشی برای شما یک فرصت ارزشمند پدید می‌آورند.

 اگرچه گاهی کسب نمرات خوب باعث می‌شود تا با جایزه‌ای از سخت‌کوشی و تلاشتان تقدیر شود اما برای دانش‌آموز آینده‌نگر، جایزه‌ی اصلی، خود کارنامه است!دلیل اصلی موفقیت‌های کارنامه‌تان خود شما هستید. این‌که در کنار همفکری‌های خانواده و دلسوزی‌ها و همراهی‌های معلم و مشاورتان مسیر را با موفقیت طی کرده‌اید تنها یک دلیل مشخص دارد؛ در ابتدای راه، موفقیت را خواسته بودید. این خواستن به داشتن تبدیل شد. در تحلیل کارنامه‌ها اصل بسیار مهم واقع‌بینی است.

دلیلی برای متوقف شدن با کسب چند نمره‌ی ‌خوب وجود ندارد. راه موفقیت تا انتهای نیم‌سال دوم ادامه دارد. چند نمره که مثل گروه قبل خوب نیستند هم نباید تا انتهای سال در همان وضعیت باقی بمانند. اگر خواستن شما به داشتن موفقیت در انتهای نیم‌سال اول منجر شد، می‌تواند به نمره‌های بهتر در نیم‌سال دوم هم منجر شود. این خصوصیت ستودنی همه‌ی دانش‌آموزان سخت‌کوش و پرتلاش است.

My-road-to-success-is-always-under-construction

گاهی برای یافتن عملکرد‌های موفق و نقاط مثبتمان سخت‌گیر می‌شویم. هر درسی که در آن از نمرات طول ترم، نمره‌ی بالاتری کسب کرده‌اید یک موفقیت است. بهتر شدن نمره‌ی یک درس به نسبت نمره‌ی سال گذشته‌ هم به معنای موفقیت است.

این‌که در امتحانات نیم‌سال اول هدف‌گذاری‌های آغاز نیم‌سال را اجرایی کرده‌اید هم در تعریف موفقیت قرار می‌گیرد. هر نمره‌ی خوب برایند یک مجموعه از رفتار‌های آموزشی مثبت و مؤثر است. اگر موفق شده‌اید که در یک درس با نمره‌ی تشریحی خوب، نمره‌ی تستی خوبی هم در آزمون‌های آزمایشی کسب کنید باز هم باید به شما تبریک گفت.

جست‌وجو برای یافتن نقاط مثبت در بین لیست کلی عملکرد‌های‌تان یک جست‌وجوی لذت‌بخش است. یافتن این نقاط مثبت و تحلیل دقیق آن یک استراتژی پیروزمندانه است و درنهایت الگوسازی از این نقاط مثبت برای آن بخش از عملکردها که مثبت نیستند گام بسیار مهمی به سمت موفقیت است.

ویژگی مهم سخت‌کوش‌ها را هرگز فراموش نکنید:‌ در زمان‌های مهم تصمیم‌های مهم می‌گیرند و با بالاترین تمرکز ممکن به سمت آن حرکت می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.