یک مشاوره برای پیشرفت درسی

در جلسه‌ی مشاوره با یکی از دانش‌آموزانم که مدتی بود تراز و وضعیت درسی‌اش پسرفت می‌کرد، دنبال دلایل این پسرفت می‌گشتیم. با این‌که مدتی بود عادت‌های نادرست درس خواندن و مطالعه‌اش را تغییر داده بود و سعی می‌کرد منظم و با برنامه ریزی اصولی درس بخواند ولی باز هم فایده‌ای نداشت و هیچ تغییری در ترازهایش ایجاد نشده بود و باز هم تعداد اشتباهاتش بالا بود. این موضوع کم کم در روحیه‌اش تأثیر می‌گذاشت.

در این جلسه بعد از مرور دوباره‌ی ساعات و روش‌های مطالعه، منابع مطالعاتی او را بازنگری کردیم. با وجود این‌که منابع و روش‌هایش مناسب بودند ولی…

but

با تمرکز روی گفت‌وگو و به حرف کشیدن این دانش‌آموز، این نکته را بیان کرد که در جلسه‌ی آزمون آزمایشی به موضوعات مختلفی فکر می‌کند. موضوع‌هایی مثل اینترنت و بازی کامپیوتری و مسافرتی که رفته بودند یا قرار بود بروند!

بعد از شنیدن این جمله‌ها کلی تعجب کردم که یک مسئله‌ی به ظاهر کوچک به چه میزان در روند تحصیلی یک دانش‌آموز می‌تواند تأثیرگذار باشد.

بالاخره یک تصمیم دو نفره گرفتیم که در جلسه‌ی آزمون هر فکری که مربوط به سؤال‌های آزمون نباشد در گوشه‌ای از دفترچه بنویسد و بعد از آزمون با خیال راحت به همه‌ی این مسائل فکر کند. مهم‌تر این‌که به هر سؤالی که می‌رسد، فقط و فقط به آن سؤال فکر کند و حتی نگرانی سؤال‌های قبلی و بعدی را نداشته باشد.

فکر می‌کنید در آزمون بعد این دانش‌آموز چه‌قدر در ترازش پیشرفت کرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.