یک مطالعه ی خوب کنکوری

آيا تا كنون دقت كرده‌ايد كه هر جلسه‌ي مطالعه‌ي شما چگونه شروع مي‌شود؟

شايد كم‌تر دقت كرده باشيد كه يكي از نقطه‌ضعف‌هاي اساسي بيش‌تر دانش‌آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری به نحوه‌ي آغاز مطالعه بازمي‌گردد. مطالعه بدون كسب آمادگي‌هاي لازم، مانند شنا كردن بدون يادگيري مهارت‌هاي شنا است. كسي كه بي‌مقدمه وارد مطالعه شود، علاوه بر اين‌كه چيز زيادي ياد نخواهد گرفت، زمان زيادي را هم از دست خواهد داد.

مكان مطالعه

دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری در خصوص مكان مطالعه، عادت‌هاي متفاوتي دارند. مطالعه در منزل، پارك و كتابخانه‌هاي عمومي از رايج‌ترين مكان‌هاي مطالعه محسوب مي‌شوند. آن‌چه در اين‌باره بايد بدانيد اين است كه محيط و مكان مطالعه علاوه بر داشتن شرايطي چون سكوت و آرامش، بايد تا حد امكان ثابت و بدون تنوع باشد. اگر واقعاً مي‌خواهيد با تمركز مطالعه کنید بايد سعي كنيد كه خود را به محيط يكنواخت و ثابت عادت دهيد. بنابراين فضاهاي عمومي مانند پارك، براي يك مطالعه‌ي جدي، مكان مناسبي محسوب نمي‌شود. نکته دیگری که بایستی به آن توجه داشته باشید این است که تغييرات مكرر در دكور اتاق يا مكان مطالعه نيز چون مخلّ تمركز مي‌شوند توصيه نمي‌شود. بعضي‌ها دوست دارند هنگام مطالعه افراد ديگري مانند دوستان دور و برشان باشند. اگر هدف از اين كار مطالعه‌ي گروهي و رفع اشكال باشد خوب است، اما در هر حال، بايد زمان‌هايي براي مطالعه‌ي فردي- به صورت تنها- در نظر گرفته شود.

اگر مي‌توانيد-و امكانات لازم را داريد- بهترين مكان براي مطالعه‌ي توأم با تمركز، منزل خودتان و البته يك اتاق مشخص است و اگر علي‌رغم فراهم بودن امكانات و شرايط و همكاري اعضاي خانواده، باز دوست داريد كه در فضاهاي ديگري مطالعه کنید، احتمالاً بايد در نيّت جدّي خود براي درس خواندن شك كنيد.

كليد: براي مطالعه‌ي جدّي و توأم با تمركز، يك فضاي ثابت و يكنواخت بهترين مكان است.

 

هدفمندي مطالعه

اين موضوع را از زواياي مختلف مي‌توان مورد بحث قرار داد. يك بُعد مهم هدفمندي به نيّات و ايده‌آل و انگيزه‌هاي شما برمي‌گردد. بُعد ديگر آن به آرامش ذهني و نظم رفتاري شما مربوط است. يكي ديگر از ابعاد آن اين است كه شما چه‌قدر مهارت‌ها و ظرافت‌هاي لازم در برنامه‌ريزي و به‌خصوص پيش‌بيني تغييرات به خرج می‌دهيد؛ يعني اگر قسمتي از برنامه‌ي درسی شما اجرا نشد يا طولاني شدن يك برنامه منجر به اختلال در برنامه‌هاي ديگر شد، چه طرح‌هاي هدفمندي را پيش‌بيني كرده‌اید.

هدفمندي در مطالعه يعني داشتن يك ذهنيت روشن و شفاف درباره‌ي اهداف برنامه‌ها و پيش‌بيني‌هاي لازم. به عبارت ديگر با يك ذهن ابهام‌گرا و پيچيده و سردرگم نمي‌توان مطالعه‌اي موفق داشت. اگر از پس خود برنمي‌آييد به مشاور با تجربه و باسواد مراجعه كنيد.

كليد: بايد به طور شفاف بدانيد كه چه در مغز شما مي‌گذرد و چه مي‌خواهيد بكنيد.

آغاز هشيارانه

ما در اين‌جا براي بيداري و هشياري تعاريف متفاوتي را در نظر مي‌گيريم. هشياري يعني داشتن يك آگاهي ارادي و به عبارت بهتر يعني بيداري آگاهانه.

بسياري از دانش‌آموزان براي ورود به مطالعه بيدار هستند ولي هشياري لازم را ندارند. شايد براي شما پيش آمده كه مطالعه‌ي درسي را شروع كرده‌ايد، اما بعد از گذشتن دقايقي تازه متوجه شده‌ايد كه اصلاً نمي‌دانيد چه مي‌كنيد! دچار حواس‌پرتي مي‌شويد يا مطالب را خوب درك نمي‌كنيد. مطالعه‌ي شما وقتي هشيارانه است كه شما از لحظه‌ي شروع مطالعه- و بعد در لحظه لحظه‌ي ادامه‌ي آن- بدانيد كه داريد چه مي‌كنيد و كاملاً كنترل ارادي بر رفتار خود داشته ‌باشيد. چگونه مي‌توان مطالعه را هشيارانه آغاز كرد؟

وضو بگيريد، نيت كنيد، براي يكي دو دقيقه چشمان خود را ببنديد و افكارتان را بر روي كاري كه مي‌خواهيد انجام دهيد متمركز سازيد.

يك تذكر آمرانه و جلب توجه‌كننده به خودتان بدهيد. مثلاً با صداي بلند به خود دستور بدهيد كه من در اين لحظه با آمادگي كامل مي‌خواهم مطالعه‌ي اين قسمت از كتاب را شروع كنم.

يك علامت يا رمز به‌خصوص را براي خود تعيين كنيد و…

كليد: تمرين خودآگاهي و تقويت هشياري، كيفيت آغاز و ادامه‌ي مطالعه را افزايش خواهد داد.

نتيجه‌گيري:

براي مطالعه‌ي جدّي و توأم با تمركز، يك فضاي ثابت و يكنواخت بهترين مكان است. بايد به طور شفاف بدانيد كه چه در مغز شما مي‌گذرد و چه مي‌خواهيد بكنيد. تمرين خودآگاهي و تقويت هشياري، كيفيت آغاز و ادامه‌ي مطالعه را افزايش خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.