یک کنکور با چاشنی انگیزه و انرژی(بخش اول)

روند مطالعه و آمادگی برای کنکور سراسری، یک روند تقریباً طولانی و برای بسیاری از داوطلبان خسته کننده یا کسل کننده است. بسیاری از داوطلبان، بعد از مدتی که از مطالعه و درس خواندن برای کنکور می گذرد؛ به دلیل همین خستگی یا پایین آمدن و از بین رفتن انگیزه به خصوص در طی ماههای بهمن و اسفند، دست از مطالعه و درس خواندن می کشند یا ساعات مطالعه و نحوه درس خواندن آنها افت می کند.

برای یک مطالعه خوب و ثمر بخش، داشتن انگیزه و اعتماد بنفس، بسیار لازم و ضروری است؛ به همین دلیل، ما در این مقاله در صدد هستیم تا درباره راهکار های بالا نگه داشتن انگیزه در طول بازه زمانی آمادگی برای آزمون سراسری، با شما صحبت کنیم. برای اینکه تا زمان برگزاری کنکور با انرژی و انگیزه پیش بروید لازم است که به نکات زیر توجه کنید:

index

1-خدا را در نظر بگیرید

یکی از اصلی ترین و مهم ترین کارها، این است که خدا را در نظر داشته و به قدرت لایزال در همه امور ایمان داشته باشیم.ایمان داشته باشیم که خدا، بهترین و طیبا ترین سرنوشت را برای ما رقم زد؛ پس با خود بگویید:(( من تلاش خواهم کرد و در حدی که توانم اجازه می دهد، درس خواهم خواند؛ اما همه آینده خود را به خدا واگذار می کنم و ایمان دارم که خدا به من کمک خواهد کرد و بهترین ها را برایم مقدر خواهد نمود.))

سعی کنید که همیشه خدا را در نظر داشته باشید. قبل از درس خواندن، قبل از خواب و یا در پایان نماز هایتان دعا کنید. با خدا راز و نیاز کنید واز اوکمک بخواهید. به خاطر داشته باشید که دعا و راز و نیاز، باعث آرامش و تقویت روحیه شما خواهد شد. حتماً و همیشه، بخصوص الان که در شرایط خاص آمادگی برای کنکور قرار دارید، وقتی را برای مناجات با خدا اختصاص دهید. مطمئن باشید که این کار، زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت؛ اما به حفظ انگیزه و تقویت روحیه شما کمک می کند.

2-همه می توانند

بسیاری از داوطلبان، وقتی برای کنکور آماده می شوند، خود را با دیگران مقایسه می کنند. فکر کردن به اینکه فلان دوست یا آن همکلاسی یا فرزند همسایه چقدر مطالعه کرده است، چطور تست می زند، در فلان درس ها قوی است و… فقط باعث می شود که بخشی از انرژی و انگیزه شما از بین برود. بارها دیده ایم که بعضی از پشت کنکوری ها، انگیزه خود را از دست می دهند؛ زیرا گمان می کنند که دانش آموزان آماده تر هستند یا اینکه بار دیگر، داستان کنکور سال قبل آنها تکرار خواهد شد. همین موضوع باعث می شود تا آنها تمام توانخود را برای مطالعه استفاده نکنند.

در مقابل دیده می شود که بسیاری از دانش آموزان نیز احساس می کنند که همزمان با درس های مدرسه و کلاس، نمی توانند آن طور که باید درس بخوانند و در کنکور موفق شوند. همین فکر های جانبی، مثل مقایسه خود با دیگران یا اعتماد نداشتن به توانمندی های خود، باعث می شود تا انگیزه داوطلبان برای مطالعه افت کند. یادتان باشد که هر سال در کنکور، افراد زیادی از پشت کنکوری ها و دانش آموزان در کنکور با رتبه های خوب موفق می شوند، و این نشان می دهد که همه می توانند موفق شوند؛ به شرطی که با انگیزه پیش بروند و با انگیزه بمانند. برای این کار، ذهنتان را از اینکه چه مقدار درس خوانده اید و در چه سطحی است خالی کنید و فقط به برنامه خودتان فکر کرده و با امید در مسیر پیش بروید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.