یک کنکور با چاشنی انگیزه و انرژی(بخش دوم)

روند مطالعه و آمادگی برای کنکور سراسری، یک روند تقریباً طولانی و برای بسیاری از داوطلبان خسته کننده یا کسل کننده است. بسیاری از داوطلبان، بعد از مدتی که از مطالعه و درس خواندن برای کنکور می گذرد؛ به دلیل همین خستگی یا پایین آمدن و از بین رفتن انگیزه به خصوص در طی ماههای بهمن و اسفند، دست از مطالعه و درس خواندن می کشند یا ساعات مطالعه و نحوه درس خواندن آنها افت می کند.

برای یک مطالعه خوب و ثمر بخش، داشتن انگیزه و اعتماد بنفس، بسیار لازم و ضروری است؛ به همین دلیل، ما در این مقاله در صدد هستیم تا درباره راهکار های بالا نگه داشتن انگیزه در طول بازه زمانی آمادگی برای آزمون سراسری، با شما صحبت کنیم. برای اینکه تا زمان برگزاری کنکور با انرژی و انگیزه پیش بروید لازم است که به نکات زیر توجه کنید:

index

3-هدف سازی کنید

برخی از داوطلبان عزیز، که عموماً زود هم انگیزه خود را از درس خواندن از دست می دهند، کسانی هستند که هدف خاصی از کنکور دادن یا دانشگاه رفتن ندارند یا اینکه این هدف، برایشان چندان محکم و دلچسب نیست، و با برخورد با کمترین مانعی از بین رفته و به دلیل مشکلات سختی مسیر، دست از آن می کشند.

این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که داشتن هدف بزرگ و متعالی، یکی از بزرگترین و اصلی ترین راهکار های بالا بردن انگیزه است. برای کنکور خود، هدف سازی کنید وخود را در شرایطی که دوست دارید، تصور کنید. برای خود، اهداف متعالی بسازید و هر روز به آن فکر کنید. خود را در حالی تصور کنید که به آن هدف دست یافته اید و در شرایطی هستید که دوست دارید. داشتن هدف از شرکت در کنکور و فکر کردن به آن، به شما کمک می کند که هر روز با انگیزه وانرژی عالی درس خوانده و پیش بروید.

سعی کنید که هدف های بزرگ وویژه ای را برای خود در نظر بگیرید. اهداف بزرگتر نسبت به هدف های کوچتر، انگیزه بیشتری در فرد به وجود می آورند. هدف بزرگ، اثر بیشتر وعمیق تری دارد ومی تواند منشا تولید انگیزه های قوی شود. همیشه و در همه حال، به جای فکر کردن به شکست ها وناکامی ها، موفقیت ها و کامیابی هایتان را به خاطر بسپارید. بهتر آن است که آنها را با ذکر جزئیات یادداشت کنید؛ زیرا فراموش کردن موفقیت، بسیار آسان است و گاهگاهی مراجعه به نوشته هایتان می تواند انگیزه کار و تلاش را در وجود شما زنده و تازه نگه دارد.

4-مانند یک قهرمان رفتار کنید

داستان زندگی قهرمانان را بخوانید و رفتار و کردار آنان را سرمشق خود قرار دهیدو به سخنان آنان گوش دهید و به سخنان آنان گوش دهید و ببینید که در کار و تلاش آنان چه ویژگی خاصی وجو داشته که سبب موفقیتشان شده است؛ اما همیشه بخاطر داشته باشید که این افراد، همانند ما و سایر افرادند؛ بنابراین، به جای آنکه آنان را در مقام رفیعی بنشانید و تحسینشان کنید، اجازه دهید که الهام بخش باشند.

یادتان باشد که این قهرمانان، فقط برای کارهای خاص نیستند. در کنکور هم، همه ساله افراد زیادی هستند که با وجود سختی ها و مشکلات بسیار می توانند رتبه های بسیار خوب کسب کرده و در رشته ها و دانشگاههای خوب ادامه تحصیل دهند؛ کم نیستند داوطلبانی که از روستاها و بدون داشتن جزوه ها و کتاب های کمک درسی و در کنار کا در مزرعه و… موفق شده و در رشته ها و دانشگاه های خوب پذیرفته می شوند. همه اینها نشان می دهد که هر کاری ممکن و شدنی است و فقط داشتن انگیزه و کار وتلاش باعث می شود تاش ما به هدفی که دوست دارید، دست پیدا کنید.

 

برای مشاهده بخش اول مقاله، اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.