۱۰ راهکار کلیدی برای جلوگیری از تنبلی در زمان باقی مانده تا کنکور(بخش اول)

ممکن است که این مشکل برای شما داوطلبان عزیز آزمون سراسری هم پیش آمده باشد که گاهی، حتی تا چند روز، دچار تنبلی شده و درس نخوانید و دست از تلاش بکشید. با توجه به اینکه، زمان برگزاری کنکور سراسری نزدیک است و تنبلی در روزهای آینده ممکن است که به مطالعه و تلاش شما عزیزان، بسیار ضرر بزند، در این مقاله و مقاله بعدی به طور کامل درباره راه‌های غلبه بر این حس صحبت خواهیم کرد. برای اینکه از تنبلی در این بازه زمانی بسیار حساس و سرنوشت ساز جلوگیری کنید، بهتر است که به موارد زیر توجه فرمایید:
 
۱- به خود پاداش بدهید
بزرگترین نیروی انگیزه­بخش در جهان، داشتن شور و هیجان و رضایت از کاری است که انجام می‌دهید. اگر احساس کنید که پاداش تلاش خود را می‌گیرید، انگیزه‌ای برای کار بیشتر به دست می‌آورید؛ اما اگر کاری که می‌کنید هرگز به قدر کافی خوب نباشد، تلاش شما، فعالیتی کسل‌کننده و بی‌نشاط می‌شود. اشخاص موفق، اغلب به دلیل کاری که می‌کنند به خود امتیاز می‌دهند و احساس هیجان دارند.
index
۲- مثبت فکر کنید
یکی از علل طفره‌روی شما از انجام یک کار، این است که درباره آن کار به طرزی، غیرمنطقی و غیرواقع‌بینانه فکر می‌کنید. ممکن است که آن کار را برای خود، بیش از حد سخت، طولانی، غیر ممکن یا دشوار تصور کرده باشید. وقتی در اول مطالعه یک درس یا مبحث، مرور و تست زنی، آن درس یا آن برنامه مطالعاتی را برای خود دشوار تلقی کنید، حتماً انجام آن کار برایتان سخت خواهد شد و شما از انجام کار طفره رفته و تنبلی در پیش می‌گیرید؛ پس برای اینکه دچار تنبلی نشوید، درباره کاری که می‌خواهید انجام دهید، مثبت فکر کنید و مثبت‌گرا باشید تا انجام کارها برایتان راحت و ممکن شود.
 
۳- برنامه مشخصی داشته باشید و به آن عمل کنید
داشتن برنامه در هر کاری، یکی از ضروریات و البته بهترین ابزار برای رسیدن به هدف است. این مساله را همواره به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی به کار شما جهت و نظم می دهد. بعد از برنامه ریزی، خود را ملزم به انجام آن برنامه کنید و این التزام را همیشه رعایت نمایید.اگر بنا به دلایل مختلفی نتوانستید به برنامه درسی خود عمل کنید، در وقت مناسب، این کاستی را جبران نمایید. ضمناً برنامه خارج از توان خود نریزید، و اگر به این نتیجه رسیدید که برنامه شما خارج از توان و انرژی شماست، آن را تغییر دهید؛ اما هیچ گاه به خاطر عملی نشدن یک برنامه، دست از کار نکشید و تنبلی نکنید.
 
۴- شجاع باشید
در به عهده گرفتن کاری که از انجام آن پرهیز دارید، شجاع باشید. یک عمل شجاعانه می‌تواند همه ترس‌های شما را از میان ببرد. به زمان کنکور و اینکه چقدر خوانده و چه حجم دیگری دروس مطالعه نکرده دارید، فکر نکنید؛ فقط به این فکر کنید که موفق می شوید و بدون استرس و توقف درس بخوانید. دیگر به خود نگویید که عملکردتان باید خوب باشد. به خاطر داشته باشید که نفس عمل کردن، بسیار مهم‌تر از هر چیز دیگری است. کلمات ای کاش، آرزو و شاید را از فرهنگ لغات خود حذف کنید. این کلمات ابزار به تعویق‌اندازی کارها هستند. هر وقت این کلمات، وارد ذهن شما می‌شوند، جملات تازه‌ای را جانشین آنها کنید؛ مثلاً جمله «امیدوارم کارها رو به راه شوند» را به جمله «آن کار را عملی خواهم کرد» تبدیل کنید و این یکی را به زبان آورید.
۵- لحظه‌های تکرار نشدنی را دریابید
همه ما، فقط و فقط، یک بار امکان زندگی و استفاده از لحظه های خوش حیاتمان را داریم. تا الان با خود فکر کرده‌اید که چند بار، شب های امتحان سختی را پشت سر گذاشته اید که وقتی تمام شدند، حتی دلتان برای آن لحظه ها تنگ شده است. لحظه ها، تکرارنشدنی هستند؛ پس قدر این لحظه ها را بدانید و برای هر چه بهتر شدن آنها تلاش کنید و بدانید که این روزها هم تمام خواهد شد و شما سال دیگر در شرایط دیگری خواهید بود؛ پس برای وقتی که در گذر است و تکرار نخواهد شد، تنبلی را کنار بگذارید، در جا نزنید و با انرژی و شاداب و با انگیزه و اعتماد به نفس بالا، اهدافتان را دنبال کنید.
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.