۱۰ نکته کلیدی برای دوران مرور و جمع‌بندی کنکور

در این مطلب به بیان راهکارهایی ساده و در عین حال موثر برای افزایش بهره وری مطالعه در دوران جمع بندی می پردازیم.

۱٫ به هیچ عنوان به سمت کتاب جدید نروید. یادتان باشد تا این زمان هر چه‌قدر مطالعه کرده‌اید کافی است. اکنون زمان برداشت از اطلاعات ورودی مغزتان و نیز زمان محک زدن خوانده‌های‌تان است. تا حد امکان میز مطالعه‌ی خود را خلوت کنید. این کار باعث می‌شود ذهن شما منظم شود. خواندن کتاب‌های مختلف انسجام اطلاعات شما را بر هم می‌زند.

۲٫ اگر یک مبحث از دروس اختصاصی را نخوانده‌اید با نظر مشاور آن را کنار بگذارید؛ اما اگر یک درس عمومی است سعی کنید مباحثی را که ارزش سؤالی بالایی دارند مطالعه کنید ولی از خود توقع این‌ را که به تسلط کامل برسید نداشته باشید؛ چون زمان کافی برای این منظور در اختیار شما نیست.

۳٫ اوقات مرده‌ی خود را بیابید. در این صورت خواهید توانست ساعت مطالعه‌ی خود را افزایش دهید. حداقل ساعت مطالعه‌ی شما باید ۱۱ ساعت باشد. این روند با احتساب اوقات مرده افزایش می‌یابد. کافی است هوشمندانه به برنامه‌ی خود نگاهی بیندازید.

۴٫ به بودجه‌بندی چند سال اخیر سؤالات کنکور با دقت توجه کنید. با یک نگاه می‌توانید فصل‌های کاربردی را پیدا کرده و اهمیت بیش‌تری به این مباحث بدهید.

images

۵٫ به روش سه روز یک‌بار عمل کنید. در این روش نیمی از روز از کتاب زرد اختصاصی از خودتان آزمون بگیرید و ۲ روز و نیم باقی‌مانده را رفع اشکال کنید. بدون شک این‌ها اشکالاتی هستند که به احتمال زیاد در روز کنکور شما را به چالش می‌اندازند. پس به ازای هر غلط، تست‌های زیادی حل کنید تا از همه‌ی جهات برای شما رفع ابهام شود.

۶٫ در هر آزمون سه روز یک‌بار فرض کنید که سر جلسه‌ی کنکور اصلی حاضر شده‌اید. داشتن این حس باعث می‌شود مشکلات مهم شما مشخص شود.

۷٫ وسوسه شدن برای زدن تست بیش‌تر را در خود کنترل کنید. نمره‌ی منفی آفت آزمون است. پس گزینه‌های صددرصد قطعی را فقط انتخاب کنید. همه‌ی گزینه‌ها را بادقت بخوانید. گاهی انتخاب بین درست و درست‌تر است (به‌خصوص برای زیست‌شناسی).

۸٫ به‌تدریج ساعت خواب و بیداری خودتان را مطابق با زمان کنکور اصلی‌تان هماهنگ کنید تا در جلسه‌ی آزمون حس خواب‌آلودگی و کرختی نداشته باشید و با انرژی و شاداب در جلسه حاضر شوید.

۹٫ اعتمادبه‌نفس از مهم‌ترین نیازمندی‌های این دوران است. ترجیحاً با دوستان خود در مورد صحبت نکنید؛ چون باعث استرس . اضظراب منفی می‌شود.

۱۰٫ دقت کنید در روش سه روز یک‌بار علاوه بر رفع اشکال، یک یا دو درس از درس‌هایی را که ضعیف هستید را نیز بر مبنای یک برنامه ریزی دقیق و اصولی مرور کنید.

 

منبع:اینترنت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.