۱۰ گام کلیدی برای رسیدن به درصد ۱۰۰ در زیست‌شناسی کنکور

در این مقاله به بیان ۱۰ راهکار موثر و کلیدی برای مطالعه درس زیست شناسی به عنوان مهمترین درس گروه علوم تجربی در کنکور سراسری (با ضریب ۱۲) خواهیم پرداخت.

۱- حضور با توجه و تمرکز در کلاس درس و هنگام تدریس معلم و یادداشت برداری از مطالب مهم و کلیدی و مرور درس در همان روز به عنوان مهمترین و اصلی ترین کلید موفقیت در درس زیست شناسی بایستی مورد توجه خاصی قرار بگیرد.

۲- این اصل کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که متن کتاب درسی مهم‌ترین منبع مطالعاتی درس زیست شناسی برای کنکور محسوب می‌شود؛ همانگونه که از مصحبه های رتبه‌های برتر کنکور برمی آید آنها بارها و بارها کتاب درسی را مطالعه و مرور کرده‌اند. فراموش نکنید زیست‌شناسی درسی مفهومی است؛ بنابراین کتاب درسی را بسیار عمیق و مفهومی چندین بار مطالعه کرده و نکات مهم را در حاشیه‌ی کتاب یادداشت کنید.

gg

۳- در برخورد با تصاویر و شکل‌های کتاب، تمام نکات مربوط به آن را در زیر تصاویر یادداشت کنید. با توجه به ترکیبی بودن تعدادی از سؤالات در درس زیست‌شناسی، سعی کنید تصاویر و مطالب در فصل‌های مرتبط را هم‌زمان با هم مطالعه کنید.

۴- پس از مطالعه‌ی دقیق می‌توانید چند تست را به عنوان مثال و بدون در نظر گرفتن زمان و فقط برای تسلط و یادگیری عمیق‌تر مطالب، انتخاب کنید و پاسخ دهید(تست آموزشی).

۵- استفاده از یک کتاب مکمل آموزشی پس از مطالعه‌ی کتاب درسی، ضروری است که بایستی علاوه بر دارا بودن خلاصه‌درس بسیار مفید و آوردن نکات مهم و کلیدی در ابتدای مباحث هر درس دارای سؤالات کنکور سال‌های گذشته نیز باشد.

۶- تست‌ها را پس از انجام، به خوبی و با دقت و وسواس بالا، بررسی و تجزیه و تحلیل کنید و سؤالاتی را که غلط پاسخ داده‌اید نشان‌دار کنید و پاسخ صحیح را به خوبی یاد بگیرید.

۷- مجدداً به کتاب درسی برگردید و نکات مهم و کلیدی در تست‌ها را در حاشیه‌ی کتاب با رنگ دیگری یادداشت کنید. دقت کنید هیچ نکته‌ی مهمی از قلم نیفتد. فراموش نکنید تأثیر نوشتن از خواندن بیش‌تر است.

۸- با یک فاصله‌ی زمانی کتاب درسی و نکات یادداشت‌شده در آن را با رویکرد و دقت مضاعف، مطالعه و مرور کنید. مرور مطالب نقش بسیار زیادی در تسلط یافتن شما در این درس دارد.

۹- هرگز در آزمون‌های آزمایشی غیبت نکنید و برنامه‌ی آزمون را جدی بگیرید. به یاد داشته باشید که رتبه‌های برتر کنکور هرگز در آزمون‌ها غیبت نمی‌کردند و به طور منظم و مستمر در آزمون ها شرکت می کرده اند.

۱۰- با توجه به سطح دشواری سؤالات زیست‌شناسی در آزمون‌های سراسری سال های اخیر، بررسی و تحلیل سؤالات آزمون و مرور آن‌ها نقش شگرفی در پیشرفت و موفقیت شما در کنکور دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.