۱۷ نکته طلایی درباره روش صحیح مطالعه(قسمت سوم)

 
۷ ـ هیچ‌گاه با دوستتان در یک زمان و با هم مطالعه نکنید؛ زیرا انجام این کار سبب به هدر رفتن وقت شما خواهد شد؛ البته می‌توانید مطلبی را برای مطالعه مشخص کنید و پس از مطالعه، درباره درس خوانده شده از یکدیگر سؤال کنید.
 
۸ ـ می‌توانید مطلب مطالعه شده را برای دوستتان یا هر کسی که مایل به یادگیری آ‌ن است، شرح دهید؛ در این صورت، تسلط شما بالا می‌رود؛ زیرا هنگامی قادر خواهید بود مطلبی را توضیح دهید که آن را به طور کامل فهمیده باشید.
 
۹ ـ  اگر در جست و جوی پاسخی برای یک پرسش خاص هستید، آن را به طور سطحی و بسرعت بخوانید؛ اما مواد و مطلب فنی و تخصصی را با دقت و تفکر بیشتر بخوانید.
 
images

۱۰ ـ یادگیری با فاصله، در مقایسه با یادگیری متراکم، دارای تاثیر بیشتری است. در هنگام خواندن، زمان‌های مطالعه را به بخش‌های ۳۰ یا ۴۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید و بین آنها استراحت کوتاهی داشته باشید. استراحت، ضمن اینکه باعث رفع خستگی اعضای بدن می‌شود، همچنین موجب می‌شود اطلاعاتی که لحظاتی پیش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند با مطالب خوانده شده قبلی، پیوند لازم را برقرار نمایند. در هنگام استراحت بلند شوید، سپس حدود پنج دقیقه به  انجام کارهای دیگری غیر از کارهای فکری مشغول شوید، پنجره اتاق را باز کنید و چند بار نفس عمیق بکشید.
 
۱۱ ـ اگر چشم شما در هنگام خواندن، بخصوص در هنگام تند خوانی، احساس خستگی می‌کند، می‌توانید از این روش که عبارت است از تمرکز میدان دید روی یک شی در فاصله دور استفاده کنید. این حالت نگاه را دو تا سه ثانیه انجام دهید و سپس بدون حرکت دادن سر، به نزدیک‌ترین شی داخل اتاق نگاه کنید و دو تا سه ثانیه هم روی آن شی تمرکز داشته باشید. تمرین قبل را پنج بار انجام دهید. در این تمرین، ماهیچه‌های اطراف چشم شما حرکت می‌کنند و حالت خود را بخوبی حفظ کرده و خستگی آن از بین می‌رود. این تمرینات، خصوصاً برای کسانی که کارهای چشمی طولانی دارند یا زیر نور برق کار می‌کنند، مفید است.
 
۱۲ـ نوع دیگری از تکرار و تمرین، که به یادگیری و درک شما در هنگام خواندن کمک می‌کند، یادداشت برداشتن یا خط کشیدن زیر مطالب مهم و نکات کلیدی یک درس  است. در یک سلسله تحقیقات، به این نتیجه رسیده‌اند که میزان یادآوری شاگردانی که از آنها خواسته شده بود در حین خواندن، زیر جملات مهم یک متن را خط بکشند، به طور قابل ملاحظه‌ای از یادآوری شاگردانی که فقط متن را خوانده بودند، بیشتر است. این نکته نیز باید ذکر شود که کودکان کمتر از ۱۲ سال، بخوبی قادر به تشخیص اطلاعات مهم در یک متن نیستند و باید به آنها کمک شده و آموزش لازم در این زمینه داده شود.
 
۱۳ ـ یکی از عوامل عمده‌ای که باعث جلوگیری از درک سریع یک متن در هنگام خواندن و مانع حفظ کردن آن مطلب می‌شود «تداخل آموخته‌های قبلی و بعدی» است که در این حالت، مطالب جدید آموخته شده با مطالب قبلی در هم می‌آمیزند. برای جلوگیری از بروز این حالت، بهترین راه «مطالعه تک موضوعی» است؛ یعنی در مدتی که یک مطلب را می‌خوانید، از خواندن مطالب دیگر خودداری کنید و تنها ذهن خود را روی همان یک مطلب متمرکز کنید و پس از یک دوره استراحت کوتاه، موضوع مطالعه را تغییر دهید. انجام این کار، باعث عدم تداخل دانسته‌ها و آموخته‌های جدید می‌شود.
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.